Üliõpilaste arvu piiramise ja selektsiooni küsimused Tartu Ülikoolis
I
liõpilaste selektsiooni ja arvu piiramise küsimused Tartu Ülikoolis, mis alates 1935. a. sügisest uute üliõpilaste vastuvõtmisel ka tegelikku rakendust leiavad, ei ole uued. Neid küsimusi on korduvalt esile toonud ja sageli väga üksikasjaliselt arutanud nii teaduskondade kogud kui ka ülikooli valitsus ja nõukogu.
Missugustel põhjustel ja missuguses ulatuses need küsimused Tartu Ülikoolis käsitlemist on leidnud, selgitab alljärgnev ülevaade.
1926. a. kevadel tõusetab õigusteaduskonna dekaan konkreetselt üliõpilaste arvu piiramise küsimuse, juhtides tähelepanu asjaolule, et üliõpilaste arv selles teaduskonnas on aasta-aastalt sedavõrd kasvanud (1926. a. 1. dets. oli õigusteadust õppimas 1204 üliõpilast), et üliõpilaste osavõtt kohustuslikest seminarest raskendatud on. Seoses kavatsusega muuta ja täiendada õigusteaduskonna tolleaegset üldjoontes Vene ajast pärinevat õpetamisviisi, õigusteaduskonna kogu oma koosolekul pidaski teaduskonda vastuvõetavate üliõpilaste arvu piiramise põhimõtteliselt soovitavaks, kuid ei teinud esialgu konkreetset ettepanekut ei üliõpilaste arvu ega ka piiramismooduse kohta, tehes need küsimused sõltuvateks ülikooli kõrgemate instantside seisukohtadest.
Ülevaate saamiseks, millisel määral meie ühiskond vajab juriste, pöördus õigusteaduskonna dekaan 1926. a. oktoobris vastavate küsimustega mitme asjakohase ameti- ja eraasutuse poole. Saabunud vastustest kohtuministrilt ja Riigikohtu esimehelt, ühes vastavate arvuliste kalkulatsioonidega, nähtub, et ülikoolis õppivate ja ülikooli lõpetajate õigusteadlaste arv on vajadustega võrreldes liiga suur. Riigikohtu esimees leiab, et õigusteadlaste igaaastane juurekasv 60 inimese võrra oleks küllaldane ning sellest sõltuvalt ei tarvitseks vastuvõetavate üliõpilaste aastane arv selles teaduskonnas tõusta üle saja. üliõpilaste vastuvõtmist õigusteaduskonda peab ta soovitavaks võistluseksamiga. – Rahaminister oma vastuses õigusteaduskonnale juhib otseselt tähelepanu ja kurdab üliõpilaste liiga suure arvu üle selles teaduskonnas.
Et õigusteaduskonda vastuvõetavate üliõpilaste arvu piiramise küsimus kui paratamatu eeldus õppetöö ümberkorraldusele seal teaduskonnas vahepeal mitmeti oli selgitatud, võidi asuda õppetöö ümberkorralduse üksikasjalisele kaalumisele 1927. a. kevadel. 30. mail 1927. a. võetakse õigusteaduskonna kogus vastu ja esitatakse ülikooli valitsusele põhimõtted õppetegevuse arendamiseks ja täiendamiseks ning ajutised määrused üliõpilaste vastuvõtmise kohta õigusteaduskonda, ühes mõlema otsuse kohta käiva põhjalikuseletuskirjaga. Nimetatud otsuste kohaselt peab õigusteaduskond tarvilikuks teha loengute kuulamine ja praktilistest töödest osavõtt üliõpilastele kohustuslikuks ning korraldada õppetöö ja eksamineerimine nõnda, et saavutada võimalikult paremat üliõpilaste ettevalmistust ning arendada üliõpilaste töökust. Et aga õigusteaduskonna õppejõudude arv ja kasutatavad ruumid võimaldavad õppetegevuse uut korraldust rakendada ainult juhul, kui loengutest ja praktikumidest osavõtjate arv ei tõuse üle saja, peab õigusteaduskonna kogu tarvilikuks üliõpilaste arvu normeerimist selektsiooni kaudu. Selekt-sioonivahenditena esitatakse: 1) võistluseksamid sisseastujaile, kui nende arv ületab 150 ja 2) sisemine selektsioon ülikoolis endas teatava suurendatud eksamite tsükli ja eelõppeainete kaudu. Võistluseksami ainetena, juhul kui sisse astuda soovijaid on üle 150, esitab õigusteaduskond: a) kirjand üldhariduslikul teemal, b) suuline eksam I-ses võõrkeeles ja c) suuline eksam üldises ajaloos. – Õigusteaduskonda vastuvõetavate üliõpilaste arvu piiramist ja võistluseksameid käsitlev määrus leiab pooldamist ka ülikooli nõukogus ja esitatakse haridus- ja sotsiaalministrile kinnitamiseks, kuid otsustatakse tookord ministri poolt eitavalt.
Seega langes üliõpilaste arvu piiramise ja võistluseksamite küsimus mõneks ajaks päevakorralt. Aga juba järgmisel, s. o. 1928. a. sügisel kerkib teraval kujul päevakorrale ülikooli astujate puuduliku ettevalmistuse küsimus. Kuigi selle küsimuse tekkimine ei olnud tookord otseses seoses üliõpilaste selektsiooniga, kujunesid sel puhul avaldatud seisukohad peale hariduspoliitiliste kaalutluste kahtlemata tähtsaiks tegureiks gümnaasiumi reformi teostamisel 1934. a. ja sisseastumiseksamite tarvitusele võtmisel 1938. a. Asja käik oli järgmine: 17. sept. 1928. a. pöördus Haridusministeerium gümnaasiumide õppekavade väljatöötamise puhul ülikooli poole küsimustega, kuivõrd meie gümnaasiumi lõpetajad on ette valmistatud edukaks õppimiseks ülikoolis, missugused puudused neil esinevad ja milliseid ümberkorraldusi soovitab ülikool gümnaasiumi õppe-kasvatustöös nende puuduste kõrvaldamiseks ette võtta, üksikute teaduskondade ja õppejõudude enamikus väga üksikasjalistest vastustest sellele küsimusele nähtub, et keskkooli lõpetajate ettevalmistust ülikoolis õppimiseks üldiselt võttes ei peeta rahuldavaks. Nii näiteks märgitakse matemaatika-loodusteaduskonna memorandumis: „Küllaldase ettevalmistuse puudumine ülikooli stuudiumiks avaldub ülikooli sisseastujate suures massis kõigepealt üldise arenemise madalas tasapinnas. See nähtub eeskätt iga mõttelise iseseisvuse puudumises ja naiivselt-primitiivses suhtumises töösse; viimast mõistetakse üldiselt ainult retseptiivsena; mitme semestri vältel ei suudeta harilikult ikka veel omandada mõõdupuud oma töö tulemuste kriitiliseks hindamiseks; õppejõududel tuleb sageli laskuda algkooli tasemele, et õppijaga küsimusseades leida ühist keelt; suur protsent teaduskonna üliõpilasi tuleb ülikooli ilma kindla ettekujutuseta oma võimetest. Kõige selle tagajärjena omandatakse suure massi poolt viimaks küll teatav hulk erialalisi teadmisi, kuid sedagi vaid memoreerimise teel ja ülemäära suure jõukulutusega.”
Umbes samasuguse hinnangu keskkoolide lõpetajate kohta võime leida ka filosoofiateaduskonna õppejõududelt prof. P. Põllu kokkuvõttes: ,,Kuigi ei eitata seda, et on hästi ettevalmistatud üliõpilasi ja et üldareng ühel osal on täiesti normaalne (-), leitakse, et „umbes pooled” (-) või „võrdlemisi suur osa” (-), „võib-olla isegi suurem protsent” (-) ei kuulu oma võimete poolest ülikooli. Nende üldareng ei paista küllalt rahuldavana (-), või pole kõrge küllalt (-). Ainult väikene osa ilmutab tarvilikku küpsust (-). Selle põhjuseks arvatakse üldise andekuse vähesust, mis ei võimalda kõigist isiklikest pingutustest ja professori toetusest hoolimata pikemagi aja jooksul tagajärgi saavutada (-), peamiselt aga teadmiste ja oskuste puudulikkust, mille pärast tuleb toimetada õpetamist elementaarsemalt kui see ülikooli seisukohalt soovitav on. Mitmed ei ole võimelised loogiliselt mõtlema ja mõtteid väljendama. Suure vaevaga suudetakse loetud mõtete korralikku edasiandmist saavutada (-). Ei osata lugeda antud teksti ja sealt tähtsamaid punkte välja leida (-). Kirjutades puudub dispositsioon (-), või valitseb hoolimatus, järjekindlusetus (-).”
Peale eestoodud kahe teaduskonna leiavad ka usu-, õigus- ja arstiteaduskond, et osal keskkooli lõpetajatel ettevalmistus ja üldine areng ei võimalda neil tarviliku arusaamise ja edasijõudmisega ülikoolis töötada. Sellane üldiselt mitterahuldav hinnang paljude keskkooli lõpetajate kohta, mis enamikes esitustes rikkalikult faktilise materjaliga illustreeritud, pidi paratamatult paljudes ülikooli õppejõududes ja teistes asjale lähedal seisvates tekitama küsimuse, kas ei tuleks ülikooli astujate hulgas teostada juba ülikooli vastuvõtmisel teatav selektsioon. Sellekohast konkreetset mõttealgatust ülikooli instantsides ei järgne aga enne, kui rektor 1931. a. kevadel tõusetab ülikooli nõukogus küsimused haritlaste üleproduktsioonist ja üliõpilaste ettevalmistusest edukale teaduslikule tööle. Samal ajal esitab ka filosoofiateaduskond ülikooli nõukogule motiveeritud ettepaneku filosoofiateaduskonda vastuvõetavate üliõpilaste arvu piiramiseks ja võistluseksamite sisseseadmiseks. Nimetatud vahendite kasutamisele võtmise soovitust põhjendas filosoofiateaduskond 1) liialt suure üliõpilaste arvuga üksikutel teaduse aladel, mis takistab edukat õppetööd, 2) teaduskonna lõpetajate üleproduktsiooniga ja 3) ülikooli astujate puuduliku ettevalmistusega, missugune asjaolu samuti mõjub takistavalt õppetöö edukusele, üliõpilaste ettevalmistamise asjus edukale teaduslikule tööle leidsid ülikooli valitsus ja nõukogu (7. märtsil 1932. a.), et teatava osa üliõpilaste ettevalmistus ülikooli tööks on mitmeti puudulik ja ei ole oluliselt muutunud võrreldes 1929. a. seisukorraga, nagu see on kirjeldatud prof. P. Põllu memorandumis. Vahendina üliõpilaste puuduliku ettevalmistuse kõrvaldamiseks ülikooli instantsid arvasid olevat võimaliku soovitada selektsiooni teostamist ülikoolis endas, käsitlemata vastavaid võimalusi väljaspool ülikooli, nagu keskkooli tasapinna tõstmine jm. Seisukoha võtmine võistluseksamite suhtes aga lükati edasi.
Mis puutub haritlaste üleproduktsiooni küsimusse, siis tegi ülikooli valitsus 1. juunil 1931. a. teaduskondadele ülesandeks hankida andmed ja esitada vastavad põhjendatud kalkulatsioonid ülikooliharidusega erialaliste tööjõudude vajaduse kohta. Teaduskondade kogud, saades andmeid väga mitmesugustelt kompetentsetelt asutustelt ja isikutelt, esitasid oma seisukohad ülikooli valitsusele 1931. a. sügisel. Nende seisukohtade kohaselt riiklikke ja ühiskondlikke vajadusi rahuldada võiv ülikooli lõpetajate arv teaduskondade ja erialade järgi aastas on järgmine: usuteaduskonnas 15-20, õigusteaduskonnas umbes 60, majandusteaduse osakonnas – andmeid ei ole esitatud, arstiteaduskonnas 25-30, rohuteaduse osakonnas umbes 15, filosoofiateaduskonnas kuni 27, matemaa-tika-loodusteaduskonnas 17-22, loomaarstiteaduskonnas 10, põllumajandusteaduskonna agronoomia osakonnas 15-20 ja metsaosakonnas 10-15.
15. nov. 1933. a. saabus ülikoolile Haridus- ja Sotsiaalministeeriumi teaduse- ja kunstiosakonna kiri, milles teatati, et Vabariigi Valitsuse poolt on moodustatud ministrite vaheline komisjon, kellele on tehtud ülesandeks lahendada tööta intelligentsi küsimus. Selles komisjonis võeti kaalumisele ka küsimus, kuidas vältida akadeemilise haridusega isikute üleproduktsiooni, ning asjaomastelt asutustelt palutakse andmeid, kui palju on meil tarvis akadeemilise haridusega isikuid üksikutel aladel ning kuidas neid ette valmistada ainult sel määral, nagu neid elus tarvis on. Kuna kõik need asjaolud toovad uuesti päevakorrale üliõpilaste vastuvõtmise piiramise või selektsiooni korraldamise ülikoolis, palub teaduse- ja kunstiosakond ülikooli saata neis küsimustes seni võetud seisukohad. Vastuses sellele kirjale esitas ülikooli valitsus need andmed ja seisukohad, mis kogutud resp. väljendatud ülikoolis 1931. a. ja 1932. a. haritlaste üleproduktsiooni ja üliõpilaste edukale teaduslikule tööle ettevalmistust käsitlevate küsimuste arutamisel. Lisaks eestoodule märgib ülikooli valitsus, et üliõpilaste arv on Tartu Ülikoolis aasta-aastalt järjekindlalt vähenenud, langedes 4714-lt 1926. a. 2841-le 1933. a., mistõttu ülikool vähemalt esialgu piirdub selektsiooniga ülikoolis endas.
1934. a. märtsis kutsutakse ülikooli rektor kõnelusele haritlaste üleproduktsiooni ja üliõpilaste arvu piiramise asjus Riigivanema ja haridus- ning sotsiaalministri juure. Varsti pärast neid kõnelusi teatab Haridus- ja Sotsiaalministeerium, et Vabariigi Valitsusel on kindel kavatsus vähendada üliõpilaste arvu, ning küsib: 1) kas võib vastuvõetavate üliõpilaste arvu piirata 200-ni, 2) kui palju võiks sel puhul vastu võtta iga üksik teaduskond, 3) kuidas korraldada üliõpilaste vastuvõtmist piiratud arvul ja 4) kui seda teha võistluseksamite kaudu, siis kuidas neid korraldada? Vastuse andmiseks teaduskondadelt hangitud seisukohad väljendavad kokkuvõttes järgmist:
1. Usuteaduskond: üleproduktsiooni usuteadlaste alal märgata ei ole, mistõttu üliõpilaste arvu piiramine usuteaduskonnas ei oleks tarvilik. Sisseastujaid usuteaduskonda on olnud seni 20-30 aastas, mis on normaalne. ülikooli astujate arvu vähendamine seniselt 800-lt 200-le oleks liiga radikaalne ja tekitaks alaproduktsiooni. Usuteaduskonda vastuvõetavate üliõpilaste ülemmäär ei tohiks olla alla 30. Sisseastujate arvu piiramise puhul tuleks korraldada võistluseksamid juhul, kui sisseastujaid on üle 30.
2. Õigusteaduskond pooldab põhimõtteliselt üliõpilaste arvu piiramist, lisab aga, et alates 1927. aastast on uute sisseastujate arv märksa vähenenud – 1929. a. – 162, 1932. a. – 311 ja 1933. a. – 256. Alates 1920. aastast kuni 1933. aastani on olnud uusi sisseastujaid õigusteaduskonda 3663, kuid teaduskonna on lõpetanud vaid 1057 isikut, s. o. 14 aasta jooksul läbistikku aastas mitte üle 75 isiku. Lõpetajate suhe sisseastujatega (silmas pidades teaduskonna nelja-aastast kursust, on arvestatud sisseastujaid kuni 1929. a. 2667 isikut), on seega 39,3%. Nendest arvudest on näha, et suurem hulk sisseastujaid (60%) ei lõpeta teaduskonda; sellega on õigusteadlaste üleproduktsiooni oht – kui mitte päris olemata, siis küll mitte ähvardav. 75 lõpetajat aastas on üsna lähedane arvule 60, millega Riigikohtu esimees 1927. a. hindas aastast õigusteadlaste tarvidust. Siiski tunnistab õigusteaduskond, et pole normaalne, kui 60% sisseastujaist stuudiumi ei lõpeta; üldsuse huvides oleks tarvis seda protsenti tunduvalt vähendada. Et teaduskond ei või oma nõudmisi alandada, vaid peaks neid isegi intensiivistama, oleks võimalik lõpetajate protsenti tõsta ainult selektsiooniga sisseastujate suhtes, missugune peaks toimuma peaasjalikult keskkoolis, ja ainult täiendavalt võiks ülikool ka vahele astuda. Teaduskond pooldab üliõpilaste arvu vähendamist õigusteaduskonnas põhimõtteliselt ainult sedavõrd, kuivõrd selektsiooni kaudu keskkoolis nõrgema elemendi kõrvaldamine võimalik on. Õigusteaduskonda sisseastujate arvu lõplikult fikseerimata, arvab teaduskond esialgselt vastuvõetavate üliõpilaste sobivaks arvuks 150, nagu see teaduskonna kogus kindlaks määrati 1927. a., olgugi et olustikus on vahepeal olnud muutusi, mis võivad põhjustada ka väiksema arvu. Kuna 1927. a. õigusteaduskonna kogu pooldas uute üliõpilaste vastuvõtmist võistluseksamitega, arvab ta nüüd, et see võiks toimuda keskkooli lõputunnistuste paremuse ja esitamise järjekorra põhjal, kusjuures õigusteaduskonna seisukohalt tuleks eelistada neid, kes võõrkeelte ja ajaloo tundmises on edukamad.
3. Õigusteaduskonna majandusteaduse osakond tähendab esituses, et eesti ülikool on annud seni 510 majandusteadlast, kes peaaegu kõik on leidnud teenistuse, mille tõttu majandusteadlaste üleproduktsioonist kõnet ei saaks olla. Pealegi õpib osa majandusteadlasi selleks, et hiljem oma isiklikes käitistes tegutseda.
Majandusteaduse osakonda sisseastujate arv kasvas kuni 1923. aastani, jõudes mainitud aastal 377-le; siit peale hakkas see arv järjekindlalt vähenema, langedes 1933. a. 167-le. Lõpetajate arv oli 1933. aastal 54, seega umbes 32% sisseastujaist. Kui ülikooli teistes teaduskondades määratakse kindlaks vastuvõetavate arv, siis valguks majandusteaduse osakonda palju neid, kes hiljem võimalikul korral teistesse teaduskondadesse üle lähevad. Sellane seisund ei oleks soovitav ja seepärast tuleks paratamatult ka majandusteaduse osakonda vastuvõetavate arv fikseerida vastavalt tegelikult väljakujunenud arvule, mis võiks olla 160 inimest aastas. Juhul, kui sisse astuda soovijaid on rohkem, tuleks korraldada keskkooli lõputunnistuste võistlus, mis ka kogu ülikooli sisseastujate arvu reguleerimisel tundub kohasemana kui võistluseksamid, mis endaga kaasa tooksid teatavaid pahesid.
4. Arstiteaduskond. Tegelikult arstide arv väheneb umbes 16 isiku võrra aastas. Selletõttu võiks arstiteaduskond igal aastal välja lasta umbes 15-20 uut arsti. Et umbes 30-50% langeb välja juba esimesel kahel kursusel, tuleks arstiteaduskonda vastu võtta 40 uut üliõpilast aastas, kuna rohuteaduse osakonnas võiks see arv olla 25-30. – Arvu piiramine võiks toimuda võistluse teel, vastavate eksamitega ülikooli sisseastumisel, sest meie keskkoolid on väga erineva tasemega selleks, et lõputunnistuste põhjal vastuvõtmine arvesse võiks tulla.
5. Filosoofiateaduskond pooldades üldiselt üliõpilaste arvu piiramist, ei pea kohaseks seda teha arvu liiga järsu vähendamisega, sest see võiks põhjustada osalise välismaale valgumise, mis aga nii majanduslikel kui ka mõningail üldkultuurilisil kaalutlusil soovitav ei oleks. Ka peaks jääma võimalus stuudiumi kestel teostada sisemist selektsiooni, et vältida vastuvõtueksamite juhuslikkusest tingitud nõrgema elemendi läbipääsmist. Tulevikus aga, kui kavatsetav keskkoolide reform peaks teostuma ses mõttes, et ainult piiratud arv ülemastmelisi keskkoole valmistaks ette ülikoolile – niisugusel korral peaks piisama ainult seesmisest selektsioonist ülikoolis, et reguleerida kõrgema haridusega isikute arvu meie vajaduste kohaselt.
Mis puutub filosoofiateaduskonda endasse, siis ei tohiks ka siin liiga järsk sisseastujate arvu piiramine aset leida. Nimetatud teaduskond ei rahulda ainult vastavaid vajadusi kutseliste keskkooliõpetajate järele, vaid peab oma ülesandeks edendada üldist ja eriti Eesti elu käsitlevat teadust, viia teadust rahva keskele ja valmistada ette vastava haridusega jõude mitmesuguste kultuurialade ja asutuste jaoks. – Kooskõlas ütelduga näitavad andmed, et seni filosoofiateaduskonda astunud üliõpilaste üldarvus on 15% neid, kes juba algusest peale ei taotle keskkooliõpetaja kutset. Sellele lisaks tähendatakse, et filosoofiateaduskonna õppivas koosseisus on umbes 70% naisüliõpilasi, kelledest üks osa, kuigi taotleb kutset, tegelikult siiski kutsetöösse ei rakendu. Teaduskonna lõpetajaid on aga üldse 28% sisseastujaist. Kogutud andmetel, arvestades tegeliku elu vajadust, võiks olla lõpetajaid keskkooliõpetaja kutse aladel iga aasta 16. Kui sellele arvule lisada veel kutset mittetaotlejad, siis tohiks selle teaduskonna lõpetajate aastane üldarv lähemas tulevikus olla 19. (Ajavahemikus 1931-1933 oli lõpetajaid iga aasta 70-ne ümber). Arvestades ühelt poolt stuudiumi kestel eemale jääjate %-ti, teiselt poolt aga eksamite kaudu vastuvõetavate üliõpilaste kõrgemat taset, peab teaduskond kohaseks fikseerida filosoofiateaduskonda vastuvõetavate üliõpilaste arvu 60-le. Kogu ülikooli kohta filosoofiateaduskond peab kohaseks vastuvõetavate üliõpilaste arvuks 450, kuid vastuvõtmine selle arvu ulatuses peaks toimuma proportsionaalselt eesti ja vähemusrahvuste arvulisele koosseisule.
Üliõpilaste arvu piiramine filosoofiateaduskonna arvates oleks võimalik ainult sellekohaste eksamite kaudu ülikooli juures. Et need on sisuliselt võistluseksamid, peaksid nad toimuma ühesugustes tingimustes ja ühes kohas. Edasi tähendab filosoofiateaduskond, et nende eksamite ülesandeks ei tohiks olla ainult üliõpilaste arvu piiramine, vaid esijoones teadmiste ja võimete kontrollimine selektsiooni otstarbel. Seepärast peaksid sisseastumiseksamid, kui need juba kord on välja kuulutatud, leidma aset igal juhul – ka siis, kui sisseastumis-sooviavalduste arv ei ulatugi vastuvõetavate kindlaksmääratud normini. Samal põhimõttel ei tuleks ka neid keskkooli lõpetajaid vastu võtta, kes on eksamid mitterahuldavalt õiendanud, kuigi norm vastavas teaduskonnas pole täis. Seesugustel eeldustel korraldatud eksamid ei jätaks mõju avaldamata ka meie keskkoolile, sest need oleksid siis oma kasvandikkude ülikooli pääsmise huvides sunnitud enam tähelepanu juhtima nende ettevalmistusele.
6. Matemaatika-loodusteaduskond lähtub asjaolust, et nimetatud teaduskond kuulub nende teaduskondade hulka, kes peale kutselise ettevalmistuse taotlevad suurel määral ka üldhariduslikke sihte, ja et üliõpilaste arv selles teaduskonnas niigi juba tugevasti on kahanenud viimase seitsme aasta jooksul. Et see langemise tendents kestab edasi, ei pea matemaatika-loodusteaduskond vajalikuks otsida mingeid erilisi vahendeid sisseastujate arvu piiramiseks sinna teaduskonda. Kui on vajalik piirata ülikooli lõpetajate arvu, siis ei tuleks seda teha sisseastujate arvu piiramisega, vaid valjema selektsiooniga ülikooli stuudiumi esimesil õppeaastail. Juhul kui enamik teaduskondi peaks piirama sisseastujate arvu, siis matemaatika-loodusteaduskond oma õppeasutuste ülekoormatuse vältimiseks sel puhul määrab iga osakonna kohta (neid on kolm) normiks 25 uut üliõpilast.
7. Loomaarstiteaduskond üliõpilaste arvu piiramise suhtes kogu ülikooli ulatuses konkreetset seisukohta ei võta. Arvestades kogutud andmetel loomaarstide juurekasvu vajadust ja stuudiumi kestel väljalangevate üliõpilaste protsenti, peab teaduskond otstarbekohaseks igal aastal vastu võtta 15 uut üliõpilast, üliõpilaste vastuvõtmist arvu piiramise korral peab loomaarstiteaduskond kohaseks toimetada keskkooli lõputunnistuste paremuse järjekorras, missuguse otsuse suhtes osa teaduskonna liikmeid jääb eriarvamisele, soovitades vastuvõtmist toimetada võistluseksamitega.
8. Põllumajandusteaduskond peab otstarbekohaseks tegeliku elu vajadustest lähtudes vastu võtta agronoomia ja metsateaduse osakonda kokku umbes 40 uut üliõpilast aastas. Vastuvõtmisel, kui sisse astuda soovijate arv selle normi ületab, tuleks korraldada võistluseksamid ülikooli juures, arvestades eksamitulemuste kõrval ka keskkooli lõputunnistusi.
Ülikooli valitsuses ja nõukogus, kus siin toodud teaduskondade seisukohad olid põhjalikult kaalumisel, leiti, et mitmesugustel põhjustel ei ole soovitav vastuvõetavate üliõpilaste arvu vähendada järsku 200-le. Kui peetakse tarvilikuks uute sisseastujate arvu piirata, siis pole õige seda arvu vähendada alla 500, kusjuures need sisseastujad tuleksid jaotada üksikute teaduskondade vahel ligikaudu samas proportsioonis, nagu see elunõuete kohaselt on. vastuvõetav, üliõpilaste vastuvõtmist arvu piiramise korral otsustati teostada võistluseksamite kaudu. Viimatimainitud küsimuse arutamisel oli, nagu mäletan, ülikooli valitsuses ja nõukogus pikki mõttevahetusi, mis puhul kaaluti niihästi võistluseksamite puudusi kui ka teisi võimalikke selektsioonivahendeid; neid tuli aga kui võistluseksamitest puudulikumaid kõrvale jätta. Eriti oli sel puhul kõne all atestaatide võistlus selektsiooni vahendina, kuid peeti paremaks sellest loobuda põhjusel, et meie keskkoolid ei ole kaugeltki ühesuguse tasemega, mille tõttu ka hinded atestaatidel pole üksteisega võrreldavad. Atestaatide võistluse puhul lisandub veel pahe, et mõned keskkoolid hakkaksid omi õpilasi kõrgemalt hindama, et võimaldada neile ülikooli pääsmist.
Ülikooli seisukohad üliõpilaste arvu piiramise ja selektsiooni küsimustes tehti ministeeriumile teatavaks 3. mail 1934. a. Aga samal kuul saabus juba vastus, et Haridus- ja Sotsiaalministeerium on jõudnud otsusele – üliõpilaste arvu kõnesoleval aastal kunstlike vahenditega mitte piirata, pealegi võimaldavat kavatsetud keskkoolireform teostada selektsiooni palju õiglasemalt kui seda pakuvad võistluseksamid ülikooli vastuvõtmisel.
Siis, 30. okt. 1934. a., teatab haridusminister Tartu Ülikoolile, et Vabariigi Valitsus on korduvalt avaldanud soovi võistluseksamite kehtima panemiseks üliõpilaste vastuvõtmisel Tartu Ülikooli. Haridus-ja sotsiaalminister on arvamisel, et sisseastujate arv tuleb teha sõltuvaks mitte ainult sellest, kui palju ülikooli ruumid ja teised eduka töötamise eeldused võimaldavad üliõpilasi vastu võtta, vaid ka sellest, kui palju meil on vaja ja meie suudame ära kasutada vastava kõrgema haridusega jõude. Kuna tegeliku elu andmed annavad selge tõenduse sellest, et meie praegu produtseerime ülikooliharidusega jõude rohkem kui suudame kasutada, siis tuleks võtta tarvitusele abinõusid üliõpilaste arvu piiramiseks, ühtlasi aga ka nende kvaliteedi tõstmiseks. – Võistluseksameid käsitleva määruse väljatöötamise teeb minister ülesandeks ülikoolile, ühtlasi tähendades, et võistluseksamid tuleksid korraldada ainult nendes teaduskondades, kus aspirantide arv on suurem selleks aastaks teaduskonda vastuvõetavate normist.
Vastavalt ministri soovile Tartu Ülikool töötas välja uue määruse üliõpilaste vastuvõtmise kohta, nähes selles ette võistluseksamid. Nimetatud määrus kinnitati ministri poolt 7. mail 1935. a.
Pärast korduvat seisukohtade nõutamist ülikoolilt ja selle üksikutelt teaduskondadelt, määras haridus- ja sotsiaalminister kindlaks 1935. a. ülikooli üksikutesse teaduskondadesse vastuvõetavate üliõpilaste normi ja võistluseksamite ained. Selle otsuse kohaselt võidi ülikooli vastu võtta usuteaduskonda 30, arstiteaduskonda 50, arstiteaduskonna rohuteaduse osakonda 30, õigusteaduskonda 150, õigusteaduskonna majandusteaduse osakonda 150, filosoofiateaduskonda 70, matemaatika-loodusteaduskonda 80, loomaarstiteaduskonda 20, põllumajandusteaduskonda 60 ja tehnikateaduskonda 50, seega kokku 690 uut üliõpilast.
Võistluseksamite aineteks määrati: I aine – eesti keel (kirjalik): a) eestikeelsete gümnaasiumide lõpetajatele emakeele ja b) muukeelsete gümnaasiumide lõpetajatele I-se võõrkeele ulatuses; II aine – usu-, õigus-, majandus- ja filosoofiateaduskonnas – ajalugu; arsti-, rohu- ja loomaarstiteaduskonnas – loodusteadus; põllumajandus-, tehnika- ja matemaatika-loodusteaduskonnas – matemaatika ja keemia osakonnas – matemaatika ning loodusteaduse osakonnas – füüsika.
1936. ja 1937. a. toimus uute üliõpilaste vastuvõtmine eelneva aasta eeskujul. Muutustena võiks märkida vaid, et tehnikateaduskonna likvideerimisega Tartu Ülikoolis vähendati vastuvõetavate üliõpilaste normi matemaatika-loodusteaduskonnas tehnika osakonna arvel 80-lt 60-le. – Põllumajandusteaduskonnas aga suurendati vastuvõetavate üliõpilaste normi 1937. a. 60-lt 75-le, (agronoomia osakonnas 50 ja metsateaduse osakonnas 25). Seega oli vastuvõetavate üliõpilaste arvuks kogu ülikooli kohta 1936. a. 620 ja 1937. a. 635. – Teiseks eksamiaineks mõlemail aastail oli matemaatika-loodusteaduskonnas kõigis osakondades füüsika. (1935. a. oli matemaatika ja keemia osakonnas matemaatika ja ainult loodusteaduse osakonnas füüsika.)
Suuremaid muudatusi üliõpilaste vastuvõtnusse tõi käesolev 1938. a. 1. jaan. hakkas kehtima uus ülikoolide seadus, milles on juba ette nähtud üliõpilaste arvu normeerimine ning sisseastumis- või võistluseksamite korraldamise võimalus haridusministri vastava määrusega. Uus üliõpilaste ülikoolidesse vastuvõtmise määrus hakkas kehtima 25. apr. s. a. Selle määruse kohaselt määratakse igal aastal kindlaks üksikutesse teaduskondadesse ja osakondadesse vastuvõetavate üliõpilaste arv ning iga ülikooli astuja peab sooritama sisseastumiseksamid; kui sisse astuda soovijate arv mõnda teaduskonda või osakonda ületab määratud normi, on sisseastumiseksamid ühtlasi ka võistluseksamiteks. Erandi teatud reservatsioonidega moodustavad need isikud, kes kord juba on ülikooli vastu võetud, aga vahepeal õpingud katkestanud, samuti ka välismaa ülikoolides õppinud üliõpilased ja ülikooli lõpetanud isikud. – ülikooli võetakse vastu ainult need isikud, kes sisseastumiseksamid on sooritanud vähemalt rahuldavalt; kui sisseastumiseksamid on ühtlasi võistluseksamiteks, võetakse vähemalt rahuldavalt eksamid sooritanud üliõpilasteks vastu eksamihinnangute paremuse järjekorras.
Vastuvõetavate üliõpilaste normiks 1938. a. määrati haridusministri poolt teaduskondade andmetel kogu Tartu Ülikooli kohta 645, kusjuures see arv jagunes üksikute teaduskondade vahel sarnaselt eelmisele aastale, peale arstiteaduskonna, kus vastuvõetavate arvu suurendati 10 üliõpilase võrra. Ka määrati usuteaduskonnas eraldi norm evangeeliumiusuliste (25) ja ap. õigeusuliste (5), ja rohu-teaduse osakonnas mees- ja naisüliõpilaste kohta (kummalegi 15). Eksamiaineid oli 1938. a. samuti nagu eelmistel aastatelgi kaks: eesti keel ühises ulatuses ja ühistel alustel kõigile eksamitegijaile, ning teise ainena, vastavalt teaduskondadele, kas ajalugu, loodusteadus, füüsika või matemaatika.
II
Nagu käesoleva kirjutuse esimeses osas tähendatud, toimus 1935., 1936. ja 1937. a. uute üliõpilaste vastuvõtmine neis teaduskondades, kus sisseastumist taotlejate arv ületas vastuvõetavate normi, võistluseksamite kaudu. Kuigi ülikoolile esitatud sis-seastumis-sooviavalduste arv väga mitmes teaduskonnas ületas vastuvõetavate normi, ei toimunud neis kõigis ometi võistluseksameid, sest paljud sooviavalduse-esitajad eksamile ei ilmunud, milletõttu mõnes
Tabel I
Andmeid ülikooli astumise ja võistluseksamite kohta 1935., 1936. ja 1937. a.
teaduskonnas eksamid hoopis ära jäid. Eksamid toimusid komisjoni ees, mille juhatajaks oli üks vastava teaduskonna määraline õppejõud ja kaks gümnaasiumi õpetajat. Eksamitest osavõtjate vastuvõtt üliõpilaseks toimus eksamihinnangute paremuse järjekorras, vaatamata sellele, kas nad eksamid õiendasid rahuldavalt või mitterahuldavalt. Mõningad andmed ülikooli astumise ja võistluseksamite kohta kõnesoleval aastal on toodud tabelis I.
Nagu sellest tabelist nähtub, pole jätkunud nimetatud kolmel aastal määratud normi saavutamiseks neist, kes sooritasid eksami rahuldavalt, vaid võrdlemisi suure protsendi (1937. a. koguni 60%) normist moodustavad ühes või mõlemas aines mitterahuldava hinnangu saanud isikud. Kuigi eksamid ei toimunud kõnesolevatel aastatel kõigis teaduskondades, ja sellega ei anna kogu ülikooli kohta täielikku pilti, võib siiski küllaldase tõenäolisusega oletada, et üle 50% isikuid kogu sisseastujate arvust neil aastail ei oleks eksameid rahuldavalt õiendanud. Eksamid neil aastail jäid järjekindlalt ära matemaatika-loodus-, põllumajandus- ja loomaarstiteaduskonnas. Ka nendesse teaduskondadesse ei valgunud kindlasti kõrgema tasemega gümnaasiumi-lõpetajaid, vaid kok kuvõttes võis see tase neis teaduskondades veelgi madalam olla.
1938. a. toimus esmakordselt uute üliõpilaste vastuvõtmine sisseastumiseksamite kaudu, kusjuures neis teaduskondades või osakondades, kus sisse astuda soovijate arv ületas vastuvõetavate normi, sisseastumiseksamid olid ühtlasi ka võistluseksamiteks. Vastu võis võtta ainult neid, kes eksamid vähemalt rahuldavalt õiendanud, vaatamata sellele, kas määratud normid teaduskondades täitusid või mitte.
Tabel II
Üldisi andmeid ülikooli astujate ja sisseastumis- ning võistluseksamite tulemuste kohta 1938. a.
Sisse astuda soovijate arv on sel aastal paljudes teaduskondades ligemale poole võrra suurem eelmiste aastatega võrreldes. Vastu võeti aga ainult eksamid rahuldavalt õiendanute paremik (mis on ligemale 70% kõigist eksamile ilmunuist) normi ulatuses. Eksamid rahuldavalt õiendanutel ja siiski mitte ülikooli pääsnutel jäi võimalus astuda teistesse teaduskondadesse, kus norm ei täitunud. Nii peaks olema vastuvõetute tase tublisti kõrgem eelmistel aastatel vastuvõetute omast.
1938. a. sügisel sisseastumis- ja võistluseksamitest osavõtjate gümnaasiumi lõpetamise aja kohta annab ülevaate tabel III. Nendest eksamitest osavõtjate koguarv sel aastal on 894. Sellest arvust 500
Tabel III
1938. a. sügisel sisseastumis- ja võistluseksamitest osavõtjate gümnaasiumi-lõpetamise aeg ja selle mõju eksami sooritamisele.
inimest on lõpetanud gümnaasiumi samal, s. o. 1938. a.; 1937. a. gümnaasiumi lõpetajaid on sisse astuda soovijaist 154, ning ajavahemikus 1936-1922 on lõpetajaid 143.
Sisseastumiseksamid mõlemas aines rahuldavalt õiendanute protsent on kõige kõrgem 1938. a. lõpetajatel, nimelt 76%; 1937. a. lõpetajatel langeb see 63,6%-le ning 1936. ja varemate aastate lõpetajatest on eksamid rahuldavalt õiendanud 59,6%. Seega langevad eksamitulemused gümnaasiumi lõpetamise aja kaugenemisega, kuigi mitte päris samas proportsioonis.
Mis puutub sisseastumiseksamite ainetes saadud hinnete keskmistesse ülikoolis, võrreldes gümnaasiumi lõputunnistustel samades ainetes näidatud hinnete põhjal arvutatud keskmistega, siis selgub, et hinnete keskmised on sisseastumiseksamite tulemuste andmeil madalamad vastavaist gümnaasiumi poolt antud hinnanguist.
Tabel IV
1938. a. sügisel Tartu Ülikooli sisseastumis- ja võistluseksamitel saavutatud tulemuste hinnete keskmisi, võrrelduna vastavate keskmistega gümnaasiumi lõputunnistuste põhjal.
Hinnete keskmine
Kogukeskmine eesti keeles: sisseastum. ja võistl. eks. põhjal – 3,05, gümn. Iõput. andmeil 3,38. Kogukeskmine teises eksamiaines: sisseastum. ja võistl. eksam, põhjal – 3,24, gümn. lõput. andmeil – 3,70
Eesti keele alal on see vahe 0,33, teises eksamiaines 0,46. Teaduskondade järele tuleb mõlema poole hinnangu erinevus kõige enam nähtavale järgmistes teaduskondades: filosoofiateaduskonnas: vahe eesti keeles 0,71, ajaloos 0,84; õigusteaduskonnas: eesti keeles 0,41, ajaloos 0,72; majandusteaduskonnas: eesti keeles 0,76, ajaloos 0,45; matemaatika-loodusteaduskonnas on suurem vahe füüsika hinnetes, nimelt keskmiselt 0,6. Rohutea-duse osakonnas on mõlemate hinnangute keskmised peaaegu ühesugused. Põllumajandusteaduskonnas on eesti keele keskmine hinne sisseastumiseksamite andmeil gümnaasiumide omast madalam keskmiselt 0,25 võrra, kuid matemaatikas on ülikooli eksamite põhjal saadud keskmine hinne kõrgem gümnaasiumide omast 0,47 võrra. – Põllumajandusteaduskond oli teistega võrreldes erinevas olukorras selle tõttu, et eksameile ilmunuid oli vastuvõetavate normiga võrreldes tunduvalt vähem (norm 75, eksamile ilmunuid 47.) – Gümnaasiumide lõputunnistustel paremat eesti keele hinnet omajad on käesoleval aastal eelistanud astuda filosoofia-, majandus- või arstiteaduskonda.
Seda väidet, et meie gümnaasiumid on erineva tasemega, milletõttu gümnaasiumi lõputunnistuste võistlus üliõpilaste ülikooli vastuvõtmise moodusena on puudulik, toetab osaliselt tabel V. Käesoleva aasta ühekordne vaatlus ei ole veel küllaldane faktiline materjal, kuid ometi ilmneb selge vahe koolide tasemes selgi vaadeldaval aastal. – Vaatlusalustest koolidest moodustab nende koolide arv, kelle ülikooli astujatest õpilastest üle 80% sisseastumiseksamid rahuldavalt õiendasid, ainult Vs. Kui seda eksamid rahuldavalt õiendanute %-ti pidada normaalseks, siis madalama rühma moodustavad need koolid, kellede õpilasist eksamid rahuldavalt õiendasid ainult umbes pooled, või need siin tabelis mainimata koolid, kellede õpilasist näiteks 7-st ainult 1 või 9-st ainult 2 jne. eksamid rahuldavalt sooritasid. Võrdluseks olgu näidatud, et neist gümnaasiumi
Tabel V
Ülevaade meie gümnaasiumide taseme erinevusest, aluseks võttes 1938. a. sisseastumis- ja võistluseksami rahuldavalt õiendanute %>
Märkus: tabelis esitatud andmed on ainult nende gümn. kohta, kust ülik. astuda soovijaid on vähemalt 10 inimest.
õpilastest, kes käesoleva aasta kevadel ei suutnud gümnaasiumi lõpetada, vaid õiendasid järeleksamid vastavates eksamikomisjonides, said ülikooli sisseastumisel rahuldava hinde osaliseks 56,7%, mis on suhteliselt suurem kui mõne gümnaasiumi kohta käiva protsendi määr.
Kas ja missugusel määral esineb erinevusi mees- ja naiseksaminantide teadmiste tasemes, näitab tabel VI. Kuigi suuremaid lahkuminekuid ei ole märgata, paistab siiski, et naisüliõpilased on eksameil osutanud pisut paremaid teadmisi kui mehed, ja seda esijoones I-ses eksamiaines. Meesüliõpilaste kogukeskmine neil andmeil
Tabel VI
Ülevaade mees- ja naisüliõpilaste taseme erinevusest vaadatuna 1938. a. sügisel Tartu Ülikooli sisseastumis- ja võistluseksamitel saavutatud tulemuste hinnete alusel.
on alla rahuldava, 2,98, samal ajal naisüliõpilaste kogukeskmine ületab rahuldava, olles 3,18. – II-ses eksamiaines pole vahe üldiselt nii suur (m. 3,23, n. 3,25). Eksamiaineid üksikult vaadates paistab silma meeste kõrgem keskmine naiste omast füüsikas ja matemaatikas, ning veel suuremal määral naiste kõrgem keskmine eesti keeles, välja arvatud filosoofiateaduskond, kus see meestel on pisut kõrgem. Ka ajaloos on naiste hinne pisut kõrgem meeste hindest.
III
1935. ja järgneval kahel aastal toimunud üliõpilaste arvu piiramise ja võistluseksamite kasutamisele võtmise sihiks oli eelkõige ülikooliharidusega tööjõudude arvu reguleerimine vastavalt riiklikele ja ühiskondlikele vajadustele. Teises järjekorras pidid võistluseksamid seega, et eksamitel nõrgemateks osutunud gümnaasiumi lõpetajad elimineeritakse, kaasa aitama ka üliõpilaste haridusliku tasapinna tõstmisele. Tegelikult aga võistluseksamid viimati nimetatud ülesannet kuigi tähtsal määral ei täitnud, vaid võisid põhjustada neis teaduskondades, kus võistluseksameid sisseastujate vähesuse tõttu ei toimunud, hoopis vastupidist seisukorda. Teatavasti toimus üliõpilaste vastuvõtt eksamihinnangute paremuse järjekorras, sõltumata sellest, kas sisseastumist taotleja õiendas eksamid rahuldavalt või mitterahuldavalt. Vastavad andmed nimetatud aastail toimunud võistluseksamite kohta näitavad kujukalt, et umbes pooled vastuvõetud üliõpilastest õiendasid eksamid mitterahuldavalt, (tabel I). Seepärast osutus võimalikuks võistluseksamite abil neist teaduskondadest, kus eksamid toimusid, eemale hoida ainult kõige madalama hinnangu saajaid. Teisest küljest aga teaduskondades, kus sisse astuda soovijate arv ei ulatunud vastuvõetavate normini, komplekteeriti puuduv arv suurel määral nende isikutega, kes võistluseksameil soovitud teaduskondadesse ei pääsnud, seega kõige nõrgemateks osutunutega. Et sellane olukord viimati mainitud teaduskondade õpetamisnivood ja pikemaajalisel esinemisel kogu vastaval kutsealal tegutsejaskonna hariduslikku ja kutseoskuslikku taset madalamale nihutab, on täiesti mõeldav, sest, nagu tähelepanekud näitavad, lõpetavad ka väheandekad üliõpilased pikemaaegse õppimise ja visa püüdlikkuse korral ülikooli. Tublisid, organisatoorsete võimetega töötajaid ja kutseala arendajaid neist aga tavaliselt ei saa.
Võistluseksamite aastail tekkis ka veel see ebatavaline nähtus, et sisseastumissooviavalduste esitamise lõpptähtpäeva eel hakati hulgaliselt põgenema teaduskondadest, kus ette näha oli võistluseksamite toimetulek, teaduskondadesse, kus sooviavalduste vähesuse tõttu neid karta ei olnud või kus loota võis väiksemat võistlust. Võib arvata – muidugi on see vaid oletus, – et „põgenikkudeks” olid peamiselt kartlikumad ja oma võimeis vähemkindlad isikud. Kui see nõnda on, siis astus muidu vähemotsitavatesse teaduskondadesse eksamite kartusel osa inimesi, kellest arvata võib, et nad oma võimeilt ei seisa eriti kõrgel. Kui siis hiljem, parast eksameid, komplekteeriti neis teaduskondades veel puuduv osa normist teistest teaduskondadest eksamite tulemuste põhjal väljajäänutega, s. o. tegelikult kõige nõrgemateks osutunutega, siis paratamatult pidi see mõningal määral mõjuma kõnesolevate teaduskondade õppijaskonna üldisele tasemele, üksikult võttes on siin muidugi ka erandeid, sest ka vähemotsitavatesse teaduskondadesse astus ja astub ikka küllaltki gümnaasiumi lõpetajaid huvist vastava teadusala vastu, ning nende hulgas ka vägagi andekaid.
Arvestades eestoodud asjaolusid, ei saa võistluseksameid, sel kujul nagu nad toimusid 1935-1937. a., pidada kohaseiks vahendeiks üliõpilaste selektsiooniks ja arvu piiramiseks. Neid pidi asendatama, ja käesoleva aasta sügisel asendatigi, sisseastumiseksamitega, ülikooli seisukohalt on need palju vastuvõetavamad, sest nad võimaldavad vastuvõetavate üliõpilaste selektsiooni igal juhul, ja nende puhul ei ilmne mitte sellaseid puudusi nagu eelnevail aastail toimunud võistluseksameil.
Eri küsimus on muidugi, kas meil Eestis üldse tarvis on üliõpilaste arvu piirata ja ülikoolidesse vastuvõtmist korraldada täiendavate eksamite kaudu. Mis puutub esimesse küsimusse, siis olen kuulnud mõnelt poolt arvamist, et kõrgema hariduse omandamine olgu vaba, sest nii õppimine ülikoolis kui ka elu ise pärast ülikooli lõpetamist selekteerib need, kes on kohased ja võimelised haridust omandama ning rakendama, ja just üleprodutseerides olevat võimalik vabas võistluses kätte leida ning esile tuua kõige tublimaid ja andekamaid. — Tegelikult ei lahene see küsimuste kompleks küll kaugeltki nii ühtselt, sest oma olemuselt on see vägagi komplitseeritud. Et meie rahvas ei ole kuigi suur, peaks riigi ja rahva huvides iga töövõimeline inimene leidma maksimaalselt võimete ja vajaduste kohast kasutamist. Selletõttu ei oleks õige ühelgi vaimsel või füüsilisel tööalal produtseerida sellasel rohkel määral toöjõude, et tekiksid suured reservid ja jääksid kasutamatult seisma, kuna mõnel teisel alal on tõotajatest puudus, välja arvatud need juhud vaimsetel tööaladel, kus ülikooli või mõnda teise õppeasutusse astutakse hariduse omandamiseks huvist kõrgema üld- või erihariduse vastu, ilma et taotellaks seega teenimisvõimaluste loomist; suhteliselt see arv on aga väike.
Ka kõrgema haridusega isikute endi seisukohalt oleks ebaratsionaalne, kui nad pika aja kestel või üldse ei saaks oma jõudlusvõimet rakendada sellel tegevusalal, millele valmistumiseks on kulutatud palju energiat, kohanemis- ja õppimisvõimelisemaid eluaastaid ning materiaalseid vahendeid. Õigem oleks kõike seda kulutada mõne teise võimetekohase elukutse omandamiseks, kus töötamisvõimalused olemas.
Juba üksi neil motiividel, peale paljude teiste, arvan, on hariduspoliitiline juhtimine kõrgema hariduse andmisel õigustatud.
Ülikooli lõpetajate arvu reguleerimine ülikooli vastuvõetavate arvu piiramise teel, arvestades sealjuures selektsiooni ülikoolis endas ja teisi väljalangemise põhjusi stuudiumi kestel, peaks toimuma sellastes optimaalsetes piirides, et täiel määral rahuldataks kõik riiklikud ja ühiskondlikud vajadused kõrgema haridusega tööjõudude suhtes, andes üksikutel erialadel vaid tööjõudude väiksemaulatusliku ülejäägi. See viimati mainitu on sageli vägagi soovitav, sest võistluspinge kui im-pulseeriv ja täiuslikkuse poole püüdmist ergutav vahend on mõningal määral tingimata vajalik.
Teine küsimus – kuidas teostada ülikooli vastuvõtmist üliõpilaste arvu piiramise korral – on sama hell kui eelmine. Vaidlematuks põhinõudeks on siin, et ülikooli peaksid pääsma eeskätt kõige andekamad ja edukamad gümnaasiumide lõpetajad. Seda eeldab esiteks juba ülikoolis toimuv töö oma loomult. Teiseks oleme meie sunnitud väikerahvana kultuurilisel ja teaduslikul alal suutma anda suhteliselt mitme- kuni mitmekümnekordselt rohkem kui suurrahvad, meie juhtkond igal tegevusalal peab oma andekuse ja haridusega, s. o. kvaliteediga, saavutama niisama palju või rohkemgi kui suurrahvad kvantumiga. Seepärast tohiks ka „juhtkonna kandidaatide”, s. o. üliõpilaste valikul arvesse võtta ainult andekust ja edukust. Kui toimetada aga üliõpilaste vastuvõtmist mõne muu printsiibi alusel, kõrvale jättes andekust, või kui jätta ülikooli astumine kõigile soovijaile täiesti vabaks, siis pärastises võistluses ametitesse (tähtis on siin vaid juhtivatesse ametitesse) pääsmisel väheandekad ühtselt tõrjuks suure osa andekaid eemale, n. ü. lämmataks nad ära. Tegelik elu näitab, et ametisse võtmine ja ametikohtadel edutamine igakord kaugeltki ei toimu ideaalse printsiibi – andekuse ja edukuse põhjal, vaid määrava tähtsusega on sageli teised tegurid, nagu tutvus, organisatsiooni kuuluvus, sugulus jt., ning võimete tublidus, andekus tuleb arvesse ainult sedavõrd, kuivõrd valikut tuleb teha kandidaatide hulgast, kes ühele neist tegureist vastavad. Ka tuleb mainida, et sageli ametikohtade täitmisel väheandekas või keskpäraste võimetega ametkonna juht võib võtta ametisse ainult keskpäraseid isikuid ning hoida eemale endast andekamaid, eriti veel kui tegemist on järelkasvu küsimustega.
Andekuse ja edukuse hindamist gümnaasiumide lõpetajate vastuvõtmisel ülikooli oleks mõeldav korraldada kas küpsustunnistuste või sisseastumiseksamite põhjal. Et aga meie gümnaasiumid omasid seni väga erineva taseme, mille tõttu nende lõputunnistuse hinded omavahel kuigi võrreldavad ei ole (see nähtub ka teataval määral tabel V) ei saa see võimalus praegusel ajal selektsioonivahendina kõne alla tulla. Ka on tõsiselt ja põhjendatult karta, et selle selektsiooni viisi kasutamisele võtmisel mõned gümnaasiumid hakkavad omi õpilasi lõputunnistustel kõrgemalt hindama.
Jääb järele teine võimalus – sisseastumiseksam. Kahtlemata ei ole ka eksam ideaalne vahend õpilase võimete ja andekuse hindamiseks, kuid hea korralduse ja küllaldase põhjalikkuse korral võimaldab ta siiski saada kaunis tõetruud pilti õpilase võimetest. Ma ei taha sugugi väita, et ülikool oleks seni sisseastumis- ja võistluseksamid väga hästi korraldanud. Kindlasti on tarvis siin mõndagi muuta ja parandada, mis võimaldaks eksaminandi paremat tundmaõppimist ja tema võimete täpsemat hindamist. Ka võiks mõningaid muudatusi ette võtta eksamiainetes. Eriti tarvilik oleks eksamiülesandeid korraldada nõnda, et selgemini esile tuleks ja omaette hindamist leiaks ülikooli sisseastumist taotlejate üldine areng ja andekus ning võimaluse korral ka organisatoorsed omadused. Kuid organisatoorsete võimete hindamine on juba märksa raskem, sest et sageli see omadus või selle puudumine alles tegelikku kutsetöösse rakendumisel avalikuks võib tulla.
Nagu käesoleva kirjutuse esimeses osas näidatud, tekkis üliõpilaste arvu piiramise ja sisseastumis- resp. võistluseksamite vajadus kolmel põhjusel: 1. üliõpilaste ülisuurest arvust mõnes teaduskonnas, 2. üleproduktsioonist mõnel erialal ja 3. gümnaasiumi lõpetajate puudulikust ettevalmistusest. Teatavasti kasvas meil gümnaasiumide ja teiste gümnaasiumi õigustega koolide arv Vabariigi algusest peale väga kiiresti.
I osa Varamust nr. 9/1938
Gümnaasiumide ja teiste gümnaasiumi õigustega koolide arvuline juurekasv, samuti kui klassikomplektide ja õpilaste arvuline suurenemine neis, oli Eesti iseseisvuse algusaastail palju kiirem, kui ülikool suutis anda vajaliselt ettevalmistatud õpetajaid või algkool küllaldaselt teadmisi evivaid õpilasi. Pealegi toimus õpilaste vastuvõtmine gümnaasiumidesse ilma täiendava selektsioonita, ainult algkoolide lõputunnistuste põhjal. Need asjaolud koos, aga ka vajalike õpperaamatute ja teiste õppevahendite puudumine või puudulikkus, õpperaamatute sagedane vahetamine ning teede ja kogemuste otsimine õpetamises paratamatult ei võimaldanud gümnaasiumidel kiiresti tõusta ühtlaselt stabiilsele tasemele. See võis toimuda vaid pikkamööda ja alles siis, kui eespool mainitud pidurdavad tegurid või puudused kadusid.
Ülikooli astujate osalt mitterahuldav ettevalmistus pidi mõningal määral kahjustavalt mõjutama ka õpetamistaset ülikoolis ja ülikooli lõpetajate ettevalmistust, millele lisandub veel asjaolu, et ka ülikool ise oli mõnda aega ülesehitamise ajajärgus. Sellega tahaksin ütelda, et ülikooli ja gümnaasiumi tase on teineteisega küllalt tihedasti seotud ning mõjuavaldus on siin vastastikune.
Mis puutub gümnaasiumide ja nende lõpetajate arvulistesse muutustesse, siis oli meil juba 1922. aastal 85 gümnaasiumi või gümnaasiumi õigustega keskkooli, ning nende lõpetajate arv oli juba 1926. a. umbes 2500. Alates 1930. a. hakati gümnaasiumide arvu vähehaaval koondama. 1938. a. kevadel oli endisi 1922. a. seaduse alusel tegutsevaid gümnaasiume 58, kes andsid pisut üle 2000 lõpetaja. 1934. a. teostatud gümnaasiumide seaduse põhjal tegutses möödunud õppeaastal 45 uut gümnaasiumi, kust 1940. aastal on loota nende esimesi lõpetajaid 900-1000 inimest. – Et reformitud gümnaasium on mitmeti põhjalikum õpetamises, üks aasta pikem ja tugev selektsioon juba progümnaasiumi võtmisel ning sealt gümnaasiumi viimisel teostatud, võib loota, et tulevased gümnaasiumid tunduvalt paremaid, ja loodetavasti ülikooli soove rahuldavaid lõpetajaid annavad.
Ülikooli sisseastumiseksamid on praegusel kujul tarvilikud endise gümnaasiumi lõpetajate suhtes, kas neid aga enam tarvis on reformitud gümnaasiumi lõpetajatele, näitavad tähelepanekud tulevikus.
Viimaseil aastail toimunud ümberkorraldused ja täiendused hariduse alal on suunatud sellele, et tõsta koolide lõpetajate üldist hariduslikku taset, s. o. kvaliteeti. Kuigi see paratamatult teataval määral peab toimuma kvantumi arvel ja puudutab mõndagi õpilast, tohiks see olla tulevaste tööjõudude juhtimiseks võimete kohastele aladele ja üldise rahvaharidusliku tasapinna tõstmiseks vajalik.
Meie kasutada olev inimmaterjal on piiratud. See ei ole nii suur, et selle hulgast võiks lubada kadu kasvõi selgi teel, et osa suundub kõrgema hariduse saamisele ilma vaimsete eeldusteta ja küllaldaste võimeteta. Nagu näitab ülikooli lõpetanute protsent, ei küüni see mitmes teaduskonnas isegi 50-ni. See tähendab seda, et umbes pooled ülikooli astujaist ei suuda seda lõpetada. Nad on läinud Eesti rahvale kaduma selle eriala jaoks, milleks nad kavatsesid end ette valmistada. Kuid nad on läinud ühtlasi kaduma ka nii mitmele muulegi alale, kuhu nad oma võimetelt oleksid võib-olla palju paremini sobinud. Meie hariduspoliitika peab olema suunatud sinna, et kõik haritud jõud leiaksid maksimaalset kasutamist. See on iga väikerahva üks sisemise tugevuse ja jõu eeltingimusi. Ka sellelt seisukohalt on vajaline teostada selektsiooni ülikooli astujate suhtes.
Kui praegused kogemused selle selektsiooni teostamisel sisseastumis- ja võistluseksamite kaudu ei suuda veel anda nende lühikese kestuse tõttu lõplikku vastust, kuivõrd otstarbekad nad on olnud ülesseatud sihi saavutamisel täies ulatuses, siis ometi on näha juba nüüdki siin positiivseid tulemusi. Pikemaaegsete kogemuste puhul suurenevad need tulemused aga kindlasti juba niivõrd, et nad muutuvad tajutavaiks ka laiematele hulkadele ilma üksikasjalisema analüüsita.
Elmar Roots
II osa Varamust nr. 10/1938