Rahvuslus kui kultuurmisjon
„Isamaatunne on kogu tsivilisatsiooni põhijõude.”
Lucien Romier, „Nation et Civilisation.“
Maurice Barrés väidab kusagil, et rahvuslus on teatava determinismi omaksvõtt. Aga rahvuslus on õigusepärast enam kui paljas paratamatuse aktsepteerimine. Rahvusluse juures on oluline just anduv tahtlikkus ja vankumatu teadlikkus oma eneseväärtuse suhtes. Rahvus ise on kultuurmisjon, ning rahvuslus on tahe seda teostada.
Lucien Romier’l on õigus öelda, et midagi ei kattu niivõrd tsivilisatsiooni (ja kultuuri) üldise mõistega, kui loomulik isamaaarmastus. Ei saa ju olla inimlikku edu eriliste kultuurülesanneteta, ega teostu nad, ilma et iga üksikisik neile teadlikult ja tahtlikult anduks.
Tõepoolest näitab ajalugu, et kultuurpinge ja rahvuslik enda- ning eneseteadvus on käinud käsikäes. See ei ole avaldunud üksi järeluhkuses oma saavutuste üle, vaid palju ürgsemalt ning loovamalt teadvuses oma erisugususest, oma misjonist ning ülesandest. Helleenid ja Iisrael, Keskriik ja Itaalia — seotus koduga ning iseendaga on olnud igal pool niivõrt põhjapanev, et vastakus võõraga sai paratamatuks. Aga see vastakus ei ole olnud tühine ning asjata. Ta on saanud loovteguriks; mõisted «barbar» ja «võõras kurat», juutide pöördumine oluvõõra vastu — need on olnud positiivseteks väärtusteks nende rahvuste sisemises kasvamises, paratamatud ning tarvilikud nende eneseteostumisel.
Seepärast ei saa rahvusluse näilikult negatiivseidki avaldumisvorme hinnata mingist esteetilisest vaatenurgast. Naeruväärne on haletseva südama vastolude pärast mõista hukka tervet ülevahutavat rahvuslikku keevust. Kus valgust — seal varju, aga varju pärast ei saa eitada valgust. Seepärast tohib ka rahvusluse eitavaid, vastolusid tekitavaid ja hävitavaid külgi hinnata ainult nende rahvuste kultuuri enda piirides.
Kui tõstatakse küsimus, mis on natsionalismis püha ja mis kardetav, — siis šokeerub küll esteeditsev silm ja humaanne süda iga radikaalsema avalduse juures. Aga kui juletakse vastata üldväärtuste seisukohalt, siis leitakse kardetavus mitte liiga suures rahvustundes, vaid tuntakse hädaohtu liiga nõrgas rahvuslikus pinges. Kuna tõsine rahvuslus ikka on olnud loov tegur, katkestab vedel internatsionalism ning kosmopolitism igasuguse arengu. Kui keegi mõtleb nagu 18. sajandi Veneetsia patriits, et «peen inimene leiab igalpool kodumaa» — siis on tema kodumaa lõpp tõepoolest ligi jõudnud!
* *
*
„Rahvus on kaua edenenud purustatud inimsuse kulul“
Rabindranath Tagore, „Nationalism“
Ilutsevate hingede poolt tehakse tihti rahvuslusele etteheiteks tema arvatav vastolu üldinimsusega. Kuna seda oleks Õige raske tõestada lõikudega, Cogniardidest saadik, valitakse
pilke või sapi märgilauaks õõnes karikatuur «šovinism».
Šovinism saab tekkida ainult žesfikuleerival lõunamaal, kõik see naeruväärsus, mida tahetakse šovinismiga tabada, on meie laiuskraadil olematu. Küll aga on kindlasti meilgi sama intensiivset patriotismi kui kolmevärvilise kokardi kangelasel. Aga see on midagi hoopis teist, sügavamat, võib-olla süngemat.
Meil ei saa olla liiga palju rahvuslust.
Mitte ainult sellepärast, et meie iseloom ise meid seob, et eestlase juures tundeline liialdus on peaaegu võimatu.
Sellepärast, et noor ja väike kultuurüksus üldse ei saa olla küllalt tihe ja endassekiindunud, igatahes mitte küllalt võrreldes väliste hädaohtudega.
Natsionalismi hädaoht võib peituda ainult liiga suures kvantiteedis, mis tekitab niisuguse toore jõu, et ahvatleb hulgalt vähemaid kultuurüksuseid hävitada. Meil ei ole seda karta: meie rahvuslus püüab iseendas teostuda, ja seda ei saa teha iialgi liiga põhjalikult, liiategi, kui oleme alalise sisemise ja välise hädaohu ähvardatud.
Ses mõttes meie rahvuslus on loovtegur, mis ei saa olla liiga radikaalne ega liiga intensiivselt mõjuv. Meie rahvuslus on kultuuriline eneseteostumine, püüd olla inimene omal viisil ja taotleda omapärasuses üldinimlikke väärtusi. Ses mõttes meie rahvuslus on osa ülesehitavast inimsusest, mille kohta ülekohus tarvitada õrna poeedi kahjutunnet inimkonna käristatusest. Mitte eraldumine eraldumise pärast ei ole meie deviis, vaid eraldumine iseseisvaks loominguks. Ja kui me peame endid asetama teistega vastollu, siis mitte spordiks või teiste rõhumiseks, vaid hädavajadusest ja enese säilitamise tungist.
Kui saab olla põhiliselt negatiivset hurraapatriotismi, siis mitte rahvuse-, vaid riigivaimustuses. Sest riik ei pruugi veel olla kultuurväärtus, ja seepärast ei pühitse tema oma nimel tehtud tegusid.
Meil aga on ka riik kultuurväärtus — sest ta on rahvusriik. ja kui teostada tema ülesanne ja teda tõeliselt muuta rahvusliku mõtte teostuseks, siis on muutunud eestlus võimalusest realiseerunud väärtuseks.
* *
*
„Me kõik ei saa teenida isamaad ühteviisi.“
Goethe.
Me ei saa olla küllalt radikaalsed rahvuslased, et teostada eestluse eduks. Aga me ei saa tegutseda kõik ühte viisi.
Meie riigi liberaalne põhikonstruktsioon nõuab ametlikku erapooletust — ka rahvusküsimuses. Kuni see põhimõte pole muudetud, peab jätkuma praegune suund. Ja ta jätkub — pole kahtlust. Sest Eesti Vabariik on niivõrd riigistatud, et eraalgatusele on jäänud üle ainult parteide kaudu organiseerumine selle riigivõimu teostamise oma kätte saamiseks.
Meil ei ole enam seltskonda. See, mis oli eesti seltskond enne Iseseisvust, on saanud riigitegelaste pereks.
Meil ei ole ka veel seltskonda. Aga meil on noorus!
Meie noorsoo ülesandeks on üritada rahvuslik eneseteostamine meie riigis, milleks oma põhilaadi tõttu meie riik ise ei ole võimeline. Just üliõpilasnoorsoole langeb eesvõitleja osa selles rahvuslikus ürituses.
Üliõpilaskond on vastutusrõõmsalt endale võtnud eestluse ülesande. Ei kahtle, et võitlustes meie üliõpilased annavad oma parima ja vääriliselt täidavad oma kohustuse. Aga üliõpilaskond peab meeles pidama, et mitte ainult võitluse kaudu ei teostu meie rahvuslikud pingutused — eestlusele tema oma riigis kodu luua.
Rahvuslik eneseteostumine peab algama radikaalsete abinõudega, isegi välises võitlustes võib ta avalduda. Aga kindlasti peab ta arenema pikapeale pidevaks, püsivaks, positiivseks tööks, mis avalduks igas üksikus rahvuslases ja tema elus.
Rahvuslik liikumine on esmalt selleks üritatud, et avardada pinda omakultuuri tekkimisele; selleks, et puhastada tõketest ja häiretest meie kodumaad.
See avardumine peab enesega ka süvenemise kaasa tooma. Sest ainult selles viimases on peidul tõsised jäädavad väärtused, kuna ekstensiivsus on hinnatav ainult selle tekkimiseks vajalikuna eeldusena.
Kui igas üksikus kaasvõitlejas jäädvustub leegiks ainuski säde, mis sünnib hulkliikumistel esimese astme teostamiseks, siis pole vaja kartust ka teise astme pärast. Sest kui eestlane teeb argitööd see tuluke rinnus, siis teeb ta kõike seda rahvuslasena, ja mis tähtsam — rahvusluse tähe all.
Iga üksiku tööd siduda ühiste kultuurmõistetega ja kultuursihtidega — see aga ongi rahvusluse eesmärk!
Ilmar Tõnisson
Üliõpilaslehest nr. 1/1939