Valitsevaid suundi ameerika kasvatusteaduses
Tavaliselt mõeldakse kõige ameerikalikuks kutsutava all midagi ebamääraselt mänglevat ning ekstsentrilist; ka „ameerikaliku“ kasvatuse suhtes ei tehta selles mõttes erandit. On mõeldud sellest kui ebasüstemaatilisest kõiksugu äärmustega katsetamisest, millel puudub kindlam põhitoon ja vastavalt ka kindlam iseloom ja teaduslik väärtus. Kuid viimasel ajal on Ühendriikides kasvatusteaduse kui teaduse väljakujundamiseks õige palju tööd tehtud. Vastavalt sellele on ka tunda arvamuse muutumist ameerika kasvatusteaduse kohta, eriti neis maades, kus on olnud võimalusi viimasega põhjalikumalt tutvuda.
Veel kahekümneviiegi aasta eest oli Saksamaa Ameerika kasvatusteadlastele Mekaks. Pedagoogidel oli peaaegu võimatu oma alale valmistuda endid täiendamata Saksamaal. Praegu aga on kasvatus, mitte ainult kui alaline tegevus koolis, vaid ühtlasi ka kui teadus, Ameerikas arenenud nii mitmekülgselt ja laialdaselt, et on saavutatud väga lahedad ja täielikud uurimise võimalused ja et kasvatusteadlased ei vaja enam mingit kõrgemat instantsi välismaa ülikoolides.
Teiseltpoolt võib märgata vastupidist voolu. Teachers College’is Columbia ülikoolis 011 iga aasta sadade viisi välismaa üliõpilasi endid täiendamas; Euroopa riikidest on kõige arvukamalt esindatud just Saksamaa. Eriti nn. progressiivse kasvatuse alal näib Ameerika sammuvat esirinnas ja seda niihästi praktilisel kui teoreetilisel alal. Eksperimenteerimist, mis (progressiivsete koolide arendamisel nii oluline, on soodustanud nii ühendriikide majanduslik seisukord kui ka nende detsentraliseeritud koolisüsteem. Ja et pikemaajaline katsetamine toob kaasa ka vastava teooria kujunemise, selles pole kahtlust. Ka aitab üldine huvi kasvatusteaduslike küsimuste vastu õige tunduvalt kaasa. Ühe välismaalase tähelepanekute järgi on Ameerika saanud kasvatusmeelseks. Hästi ja otstarbekohaselt korraldatud nõuande süsteemi kaudu on õpetajail, kel iseseisvaks uurimiseks tavaliselt jääb väga vähe aega, võimalik olla järjekindlalt kontaktis päevakorras olevate uuendustega ja uuemate teooriatega ja teostada oma õppetöös vastavaid muudatusi. Sama korralduse kaudu informeeruvad uurimiskeskkohad aktuaalseist kooliküsimustest ja õppetöös ettetulevaist rakendusraskustest. Ka on tihe side kooli ja lastevanemate vahel huviergutavaks teguriks eraringkonnis.
Ameerika kasvatusteaduslik mõtlemine erineb nii mõneski joones euroopa omast. Tavaliselt kujutletakse Euroopas kasvatusteadust filosoofia haruna või võsuna. Pedagoogiline mõtlemine lähtub teatavalt abstraktselt filosoofiliselt aluselt ja katsub siis, teises järjekorras, end lähendada konkreetseile elu- ja kasvatusküsimustele. Näiteks seatakse üles mingi üldine elu ning olemasolu ideaal ja püütakse siis rakendada pedagoogilist tegevust sellele. Nii domineerivad saksa pedagoogikas mõisted, nagu „Bildungsideal“, „Kulturideal“, „Vollkommenheit“, mil kõigil on teatav filosoofiline sisu; praktilise kasvatuse seisukohalt sisaldavad nad aga väga vähe otseselt rakendatavat. Üldse on euroopa pedagoogika kui teadus lähenenud enam filosoofilistele üldküsimustele, kuna õppemetoodika, samuti kui õppimispsühholoogia üksikasjade lahendamine, on jäetud enam tegeliku praksise hooleks. Neid nagu ei peeta teadusliku kaalutlemise väärilisteks.
Ameerika kasvatusteadus lähtub tegelikust kooli ja kasvatuse praksisest, tegelikust elust ja katsub antut siis filosoofiliselt ja teoreetiliselt läbi mõelda. Nii näiteks tuletatakse kasvatuse siht tegeliku elu analüüsist, moodustatakse õppimispsühholoogiat üksikute õppimisfunktsioonide analüüsi põhjal. Ameerika praeguses kasvatusteaduslikus filosoofias domineerivad küsimused kasvamise ja kasvatamise protsessi käigust tavalises elus, teadlikust kogemuste kujundamisest tavalises elus ja selle mõjutamise võimalustest kasvatusliku juhtimise kaudu. Uuritakse organismi ja ümbruse vahekordi ja ühtlust, ilmavaate mõju tegelikus elus ja kasvatuses, demokraatlikku koolikorda, indiviidi ja grupi vahekordi, jne.
Kuna Euroopas valitseb deduktiivne meetod kasvatusteaduses, jälgib Ameerika induktiivset-empiirilist. Ideaalsel juhul peaks mõlema käsituse tulemus sama olema: elu ja teooria süntees, praksise ja filosoofia vastastikune tõlgitsemine. Kuid tegelikult on mõlemal meetodil omad hüved ja vead. Esimest meetodit jälgides kaotab kasvatus end üldsuse ja abstraktsuse udusse ja võib sellega tegelikku praksist väga vähe aidata. Teist teed häies võib aga tihti juhtuda — ja juhtubki tihti just Ameerikas —, et tähelepanu on lähedalseisvate üksikasjadega nii üle koormatud, et saab võimatuks nende rägastikus mingit süsteemi moodustada või suunda leida. Tulevikus on empiirilisel meetodil mõtlemise viljakuse suhtes siiski kindlasti suuremad potentsiaalsed võimalused.
Teine tüüpilisem joon ameerika kasvatuses on kõikumatu usk kasvatuse mõjusse. Dollari kõrval on kasvatus vahest suurim jumal. Euroopa ühiskondlik elu on korraldunud kindlate ühiskondlike ja seltskondlike rühmituste tähe all, millel igal omad kindlad piirid ja võimalused. Inimene on niiöelda sündinud ühte klassi ja jääb, üldiselt rääkides, sellesse. Niisugune seltskondlik struktuur ja traditsioon on soodustanud vaadet, et suurem osatähtsus inimtüübi kujunemisel langeb pärivusele — nii seltskondlikus kui bioloogilises mõttes. Kasvatuse võimalus ja ülesanne seisneb peamiselt selles, et päritud vara täiendada, peenendada ja edendada. Nii tõmmatakse kasvatusele kindlad piirid ette ümbruse, kodu, pärivuse läbi ega arvata üldiselt, et kasvatus ka nende faktorite muutmiseks midagi võiks ära teha, vähemalt mitte, et ta võiks teostada mingeid erilise tähtsusega muudatusi.
Ameerikas valitseb nn. selfmade man’i ideaal. Seal said minevikus ja saavad veel praegugi ajalehemüüjad ja nõudepesijad juhtivatele kohtadele nii riigikorralduse kui äri, teaduse kui kirjanduse alal. Seda kasvatuse, peamiselt endakasvatuse, kaudu. „Selfmade” ideoloogias ja ühiskondlike vahekordade plastilisuses, mis paneb vähe rõhku pärivusele ja päritolule, juurdubki usk kasvatuse mõjusse, juurdubki veendumus, et kasvatus võib taotleda imesid nii üksiku inimese kui ühiskonna juures, et ta võib musta varese muuta valgeks. Näitena võiks tuua rahu ja rahvusvahelise tunde kasvatamise küsimusi. Tavaliselt katsuvad rahuidee pooldajad seda küsimust lahendada poliitiliste lepingute, riikide vastastikuste garantiide ja väevähenduse kaudu. Ameerikas näevad rahumõtte propageerijad selles peamiselt suurt kasvatuslikku küsimust. Usutakse, et on võimalik kogu inimkonda tundmis- ja mõtlemisviisides ja läbikäimismeetodites nii kasvatada, et juba lähemas tulevikus sõda kui probleemide lahendusviis oleks vastuvõtmatu nii üksikuile inimestele kui ka suurematele gruppidele. Praegu on koolides sõjakäik käimas rahvusvahelise tunde kasvatamiseks. Revideeritakse ajaloo õpperaamatuid, täiendatakse lugemikke algupäraste juttudega teiste rahvaste elust, propageeritakse tolerantsi võõrate kommete ja kultuuri vastu. Kui kõige selle juures silmas pidada, et tüüpiline ameeriklane on väga šovinistlik, et tema kõige juures, mis puutub Ameerikasse, armastab tarvitada superlatiivi ja kõigele mitte-ameerikalikule kaldub vaatama ülalt alla, siis peab küll tolerantsi idee kasvatajate arvele panema suurt usku kasvatuse mõjusse.
Dr. Dewey’ teooria mõjul peetakse praegu üldiselt kasvatust sotsiaalse kui individuaalse reformi meetodiks. See tähendab, et kasvatus loetakse otseseks teguriks nii individuaal- kui sotsiaalpsühholoogia moodustamisel — ja vastavalt ümbermoodustamisel. Ei peeta ühtki arenemisastet või mõtlemis- ja tegutsemisviisi nii lõplikuks, et sealt edasi kasvamine ja arenemine enam võimalik ei oleks — ka kõige sügavamale juurdunud harjumuste puhul. Ollakse isegi veendunud, et sellist edasiarengut võib saavutada õige kiires korras, kui aga tarvitada vastavaid meetodeid. Ameeriklased, olles harjunud oma hiilgavalt arenenud tehnikas ja lavastuses suruma ainult nuppe, et saavutada soovitud effekte, usuvad ka, et inim- ja ühiskonna psühholoogias on võimalik leida teatavaid nuppe ja vedrusid, mille surumisel võib saavutada täpselt kalkuleeritud effekte.
Kuigi selline usk kasvatuse mõjusse on iseendast aukartust äratav, tundub ometi õhin kiirete ja otseste tagajärgede saavutamiseks ja sellega seotud mehhanistliik mõtlemisviis veidi naiivsena, igal juhul aga väga liialdatuna.
Kolmas väga iseloomulik joon ameerika kasvatuses on ümbruse tähtsuse hindamine kasvatava tegurina. Ustakse tõsiselt, et inimene on oma ümbruse funktsioon, produkt. Seejuures ümbrust mõistetakse selle sõna kõige laiemas mõttes, teda võetakse nii füüsilisena, sotsiaalsena, kui ka vaimse-ideelise ümbrusena. Teoreetiliselt on ju ümbruse tähtsust alati rõhutatud; selle mõtte praktilisel rakendamisel aga võib alati näha ümbruse mõiste degenereerumist kas abstraktseks üldsuseks või kitsapiiriliseks osamõisteks, ja tegelik tagajärg on, et nii õppekavade korraldus kui ka koolikorraldus laiemas mõttes ei või kuigivõrd arvestada ümbrust kui kasvatusvahendit. Nii näiteks mõistetakse ümbruse all tihti ainult kooliümbrust, sellestki vaid raamatulikku ja ideelist ümbrust ja kõike muud arvestatakse ainult niipalju, kuivõrt see muu osutab koolitööd takistavaks.
Ameerika uuemad kasvatuslikud tendentsid on ümbruse hinde alal õige tänuväärt töö ära teinud. On kasvatuslikult seisukohalt hinnatud terve rida üksikasju, millega kasvav laps kokku puutub, üksikute õpilaste hingeelulisi probleeme uuritakse nende kodu ja perekondliku, samuti ka seltskondliku ümbruse seisukohalt; ja põhjusi hingeeluliseks ebastabiilsuseks ei katsuta leida mitte lapse enda isikus, vaid tema vahekorras ümbrusega. On tõsiseid katseid tehtud muuta kool kasvatavaks ümbruseks mitte ainult intellektuaalselt, vaid ka individuaalse ja sotsiaalse iseloomu kujunemise seisukohalt. Kui lapse hingeelule tahetakse avaldada mingit erilist mõju, temas tahetakse kõrvaldada mingit kahjulikku tendentsi või istutada temasse soovitavat harjumust, siis teostatakse tema ümbruses vastavaid ümberkorraldusi ega katsuta saavutada sihti otsese keelu või käsu kaudu.
Ameerika kasvatusteaduslikku ja psühholoogilist kirjandust jälgides on üllatav näha, kuivõrd konkreetsena, kuivõrd omasena ameeriklaste mõtlemisviisile esineb põhimõte, et inimene on oma ümbruse funktsioon, ja kuivõrd tegelikes kasvatuspsühholoogilistes meetodites seda arvestatakse.
Tegelikult on aga seegi põhimõte tihti rikutud sama mehhanistliku tehnikaga. Nimelt mõeldakse, ameeriklastele nii omase spetsialistlikkusega, et teatav üksik iseloomu joon või kalduvus on teatava üksiku ümbruseseme või olukorra funktsioon, ega rõhutata küllalt asjaolu, et inimhingeelu, samuti tema suhtumine välisilma ja kaasinimestesse, ei ole mitte üksikasjalik, vaid et inimkogemused ja elamused sünnivad väga komplitseeritud viisil, kus mõõduandvad on enam üksiktegurite kombinatsioonid ja vahekorrad, kui need üksikasjad otseselt ise.
Veel üht seika peab puudutama ameerika kasvatusteaduse iseloomustamisel: see on individualiseerimise ja standardiseerimise vahekord. Ameerikas on lapse isiksuse austamine, tema individuaalsuse kasvatamine väga domineeriv. Lapse endaavaldust ja isetegevust piiratakse ainult sotsiaalsete huvide seisukohalt. Katsutakse arendada algatusvõimet, isetegevust ja omavalitsust, ja kasvatust katsutakse teostada endakasvatuse kaudu, niivõrd, et see juba välismaalastele ameerika kasvatuse iseloomustavama joonena silma on puutunud. Siiski aga on ameerika kooli produkt — arvates algkooli, kesk- kui ka ülikooli — väga standardiseeritud. Nii absurdne kui see ka ei kõlaks, peab väitma, et individualiseerimine ja standardiseerimine sünnib Ameerika koolides teadlikult ja tahtlikult, ja et need mõlemad on teineteisest tingitud. Meetodid, mida individualiseerimise otstarbeks tarvitatakse, produtseerivad keskpärasust ja massimeelsust. Massproduktsioon maksab nii tööstuses kui koolis. Ameerika on sellest nii läbi imbunud, et see ka parema tahtmise juures näib olevat möödapääsmatu.
Pole vahest Ameerikas ühtki kasvatusteadlast, kes otsekohe pooldaks standardiseerimist. Ei juhtu kätte ühtki kasvatusteaduslikku teost, kus individuaalsuse probleemi poleks käsiteldud ja väga hästigi käsitletud. On tegutsemas rida koolisüsteeme, kus maksev on individuaalse töö printsiip (daltoni plaan, winnetka-kool ja palju teisi variante). Kuid siiski poetab end standardiseerimine sisse tahtmatu tulemusena.
Vastuse sellisest seisukorrast kerkivale küsimusele võib leida Ameerika koolides tarvitatavais meetodites. Kogu Ameerika elu on läbistunud tahtest võimalikult kokku hoida energiat ja tööd tehniliste võtetega, töötulemusi võimalikult suurendada ja produktsiooni kiirendada. Sama maksab koolides. Pole vahest kuskil tarvitusel nii palju tehnilisi vahendeid kui Ameerika koolides, pole kuskil üksikud meetodid nii viljeletud kui seal. Ameeriklastel on olemas täpsed viisid, kuidas õpetada liitmist neile, kellele see sünnitab raskusi. Või kuidas lapsi, kes on harjunud oma pealisriideid toolile või maha viskama, harjutada neid varna riputama, ilma et otsest survet oleks vaja tarvitusele võtta. Nagu kõik tehnika, nii on ka kasvatustehnika standardiseeriv; detailsete õppemeetodite täpse jälgimisega kaasas käiva õppetöö mehhaanistumise tagajärgedes ei näi aga suurem osa ameerika kasvatusteadlasi veel küllalt teadlikud olevat. Oma püüetes õppetööd individualiseerida üksikprobleemide lahendamisviiside väljatöötamise kaudu saavutavad nad selle otsest vastandit.
Näiteks võiks tuua inglise keele õigekirja õpetust. Igaühele, kes vähegi inglise keelega tegemist on teinud, on tuttav, milliseid raskusi inglise keele õigekiri valmistab, kuna iga sõna eraldi tuleb õppida. Algkooli õpilased kulutasid sellele ainele liiga palju aega, kusjuures need, kes õigekirja kiiremini omandasid, igavusega pidid pealt kuulama, kui vähem edasijõudnud tuupisid. Ka leiti, et algkoolis tihti jännati sõnadega, mida liiga harva tarvitatakse selleks, et neile kulutatavat aja ja energia raisku õigustada. Tehti uurimusi ajalehtedes, erakirjades ja tavaliselt loetavas kirjanduses. Valiti välja sõnad, mis esinevad sagedamini, järjestati nad oma esinemisarvule vastavalt ja nüüd tarvitatakse seda eriliselt prepareeritud materjali 1000—2000—3000 kõige tavalisema sõna näol. Tagajärg on, et keskmine laps, kes niikuinii tuleb toime vähese sõnatagavaraga, õpib palju kiiremini õieti kirjutama. Individuaalsõnakaartide tarvitamine on vältinud liigse ja igava kordumise. Kuid ühes sellega kalduvad ka kõik algkooli lõpetanud keskpärasusele keele tarvitamisel ja individuaalsus keele alal on saanud suure hoobi.
Ameerikas valitsevaid kasvatusteaduslikke mõtlemise üldsuundi võiks rühmitada kolme gruppi — vastavalt kasvatusteaduse kolmikjaotusele. — Esimene neist rõhutab peamiselt õppematerjali ja nimelt selle loogilist organiseerimist. Teine on asunud õppemeetodite „teaduslikule” väljatöötamisele, jättes seejuures hooletusse nii õppematerjali kui ka lapse hingeelulise ühtluse.
Ja kolmas vool, mille alla võiks üldises mõttes koondada kõik progressiivsed tendentsid, valib oma lähtekohaks lapse, tema arenemise ja kogemusseadused; ta seab niiöelda lapse troonile ja sellelt seisukohalt lähtudes katsub taotleda nii õppematerjali ühtlust ja pidevust kui metoodika otstarbekohasust.
Meie koolide õppekava on ajalooliselt kujunenud teaduste jaotuse süsteemist. Kõigile tähtsamaile teaduseharudele on katsutud koolis vastavat õppeainet luua. Selline õppekorralduse viis seisab tänapäev kahe suure probleemi ees. Esiteks on moodne teadus, niivõrd arvukalt jagunenud, et igale tähtsamalegi teadusharule on võimatu muretseda õppeaine näol koolis vastavat kohta. Me peame tahes või tahtmata tegutsema skemaatilise ja iganenud üldjaotuse alusel ja sellegi ulatust niivõrd kärpima, et ta kasvatav mõju muutub küsitavaks. Teiseks elu on koolile peale pannud terve rea uusi ülesandeid — iseloomu kasvatuse seltskondliku ning kutsetegevuse aladel, mis nõuavad mitte üksi suurt osa õppekavas, vaid tahavad üldse välja suruda teaduste jaotusele põhjeneva õppekava kui elunõuetele ja lapse psühholoogiale ebakohase.
Põhjalikumaks käsitluseks oleks ülalnimetatud probleemid liiga laialdased. Siin võiks puudutada vaid kaht küsimust, mille alusel loogilise (teaduslikus mõttes) õppesüsteemi pooldajad moodustavad erigrupi ja mis praeguses ameerika kasvatusteoorias on tekitanud õige ägedaid lahinguid. Need oleksid loogilise ja psühholoogilise printsiibi küsimus õppetöö korraldamisel, ja kooli ja kasvatuse ülesande ning mõiste küsimused.
Koolid on tavaliselt katsunud oma õpetamise viisides jälgida seda loogikat, mida teadlane tarvitab oma aine käsitlemisel. Nii alatakse füüsika õpetust selliste füüsiliste üldmõistete, nagu massi, jõu ja energia defineemisega. Ajaloolased jälgivad kronoloogilist järjekorda ajalooliste faktide esitamisel, jne. jne. Need on järjekorrad ja loogika, mil meie praegune olemasolev teadus on organiseeritud ja mis eriteadlasele-uurijale otstarbekohased süsteemi loomiseks. Need on niiöelda valmissüsteemide järjekorrad, kuna teaduste ajalooline areng on käinud hoopis teist teed. Et meie teadus- ja kultuurivarad tõeliselt oleksid kasvatavad ja arendavad, peaks meie noorsugu neid omakohaselt läbi elama, neid niiöelda omakohaselt leiutama ja süsteemistama; see järjekord ja loogika siis vastaks enam teaduste ajaloolisele arengule, kui praeguste süsteemide meetodile.
Õppematerjali loogilise organisatsiooni pooldajad väidavad, et praegusest süsteemist loobudes katkestaksime meie oma kultuurivarade pidevuse, ja noorsugu satuks seega fragmentaarse ja süsteemivaese informatsiooni hädaohtu: tal oleks võimatu üheltpoolt saada ülevaatlikku hariduslikku alust, teiseltpoolt teaduslikult ja süstemaatiliselt mõtlema õppida.
Võib ju kahelda, kas see loogika ja pidevus, mida meie näeme teaduse süsteemides, on tõesti ainus, või peaksime meie kasvatuses tunnustama ka seda loogikat ja pidevust, mille kaudu elu meie ümber sidestub ja tähendusrikkaks saab. Tavaliselt peame meie need faktid ja informatsioonid, mida meie teaduses või vastavalt õppeainetes omandame, elu seisukohalt ümber organiseerima, enne kui meie võime teadlikult ja intelligentselt ellu suhtuda. Miks ei võiks kasvav noor sellest elulisest organisatsioonist lähtudes koguda endale tarvilikke teadmisi, sidestades neid niiöelda elu loogikaga ja alles hilisemal arenemise järgul, kui ta intellektuaalsed võimed on vastavalt arenenud, süveneda nn. teaduse süsteemidesse.
Euroopalik haridus on alati säilitanud teatava ühtlase üldilme. Spetsialiseerumine pole siin kunagi nii terav olnud kui Ameerikas ja sellepärast pole ka õppeainete nn. loogiline jaotus kunagi säärases isoleerumise hädaohus, kui vastav vool Ameerikas. Kuna üksikaineil Ameerika koolides puudub ühtlasem, üldisem ja siduvam tagapõhi, siis on selle paratamatu tagajärg, et loogilise organisatsiooni all rõhutatakse vaid üksikainete loogikat ja süstemaatikat, kuna ometi need üksi kained omavahel on ka teatavas loogilises vahekorras, mille kadumisel üksikained kaotavad suure osa oma kasvatavast väärtusest ja muutuvad tihti mehhanistlikult väga täpseiks ja spetsiifilisteks.
Teine probleem, mille alal praegu kõneall olev vool, nn. konservatiivne vool, teiste uuematega seisab õige tugevas vastolus, on kooli ülesande või mõtte küsimus. Kas peab kool olema täiseale ettevalmistuseks, pakkudes vaid neid materjale ja elamusi, mis täiskasvanule väärtuslikud ning kohased, ja lapsesse suhtuma mitte kui omapärasesse ja positiivsesse ühiskonnaliikmesse, vaid kui ühiskonna liikme kandidaati, keda negatiivselt tuleb võtta küpsuse puudumise mõttes? Või peaksid kool ja kasvatus endid sisustama materjali ja elamustega, mis lapsele vastavad ja omased, ja nende kaudu arendama võimeid, nn. selget mõtlemist, objektiivset vaatlemist, faktide hindamise ja järelduste tegemise võimet, mis täiskasvanu elus on põhjapaneva tähtsusega? Muidugi ei võiks unustada neid harjumusi ja oskusi, mis on iga intelligentse tegevuse eelduseks teaduse alal kui ka tavalises elus. Teiste sõnadega, kas peab kool käsitlema lapse vaimu kui varaaita, mida täita tuleb materjaliga, millest meie praegu arvame, et see on tulevikus tarvilik, või aga kasvatame meie last teaduslikult, intelligentselt ja tuumakalt suhtuma neisse ühiskondlikesse ja füüsilise kui ka vaimse ilma faktidesse ja probleemidesse, millega ta puutub kokku oma kooliea kestel ja milles tal on teatav eluline ja otsene huvi.
Kas peab kasvatus lapsele pakkuma elu ennast, ja täielike, mitmekesiste ja tuumakate, kuid lapsepäraste elamuste kaudu arendama neid vaimu ja hinge funktsioone, mis pärastises elus tarvilikud, või peab kasvatus olema ainult ettevalmistus elule, õpetades ja harjutades ainult seda, mida vaid täiskasvanuna võib täielikult praktiseerida ja millel puudub lapsepärane elamushuvi.
On tuntud fakt, et paljugi, mis koolis õpitakse, on väga kuiv ja ebahuvitav. Liiga suur protsent õpitud materjalist ununeb, niipea kui kooliraamat kõrvale pannakse; sel puudub igasugu kontakt tegeliku eluga, järelikult puudub ka võimalus seda niiöelda orgaaniliselt omaks teha. Teiseks, käsitlusmeetodid on lapsepärasele mõtlemisele nii võõrad (teaduslikud), et nad avaldavad väga vähe mõju lapse tegelikus mõtlemises ja tegevuses. Sellepärast kerkib küsimus, kas nn. loogilise organisatsiooni pooldajad ja praktiseerijad ei argumenteeri vahest olematusega: täh., kas seesugune õppeviis loogilist sidet ja süsteemi taotledes ei saavuta tegelikult lõpuks just selle vastandit.
Käesoleva kirjutise otstarbeks ei ole leida vastust sellistele kaugele ulatavaile küsimustele, vaid ainult neid üles seada. Selliste küsimuste lahendamine nõuaks palju põhjalikumat käsitelu, kui see praegusel juhul võimalik.
Teine vool, mis praegu Ameerikas õige laiaulatusliku mõjuga, on nn. „teaduslik meetod“ kasvatuses. Kuid sõna „teaduslik” ei tule siin mõista tavalises mõttes: see termin on omandanud Ameerika kasvatusteaduses erivärvingu. „Teaduslik meetod“ kasvatuses tähendab statistilise ja nn. objektiivse meetodi tarvitamist kasvatusteaduslikus uurimuses ja vastavalt kohandatud loodusteaduslike meetodite tarvitamist kasvatuses ja psühholoogias.
Loodusteadused tarvitavad objektiivseid meetodeid: mõõtmist, täpsat üksikasjade vaatlemist, statistikat ja on oma iseloomult kvantitatiivsed. See tähendab, et „kui palju“ on seal tähtsam kui kvalitatiivne vahetegu; viimane peab läbi käima kvantitatiivsest puhastustulest, enne kui teda võib tegelikult arvestada. Loodusteadused on analüütilised oma iseloomult. Nende siht on pääseda väikesemate ja täpsemate elementideni. Samuti maksavad loodusteadustes vaid käegakatsutavad tõsiasjad, mille põhjal on võimalik luua üldmaksvaid seadusi ja teooriaid.
Ameeriklased leidsid olevat kasvatusteaduse liiga spekulatiivse, liiga uduse ja põhinevat liigsel subjektiivsele arvamusele. Nad asusid selle teaduse pärastamisele. Hakati mõõtma: intelligentsi, siis koolitöö tulemusi, viimaks harjumusi, kalduvusi ja iseloomujooni, üldse kõiksugu võimeid, liitmisest kuni ettevõtlikkuseni. Statistika sai möödapääsmatuks, abinõuks psühholoogilis- kasvatusteaduslikule uurimisele ja mõistmisele; analüütiline mõtlemine sai peaaegu ainuvalitsevaks. Et otsene mõõtmine inimest ja tema tegevust käsitlevate teaduste alal võimatu, tuli küsimusleht üheks laialt tarvitatavaks mõõtmisabinõuks. Varsti uppus kogu kasvatusteadus arvudesse, graafikaisse ja korrelatsioonidesse. Vaatamata ühegi küsimuse iseloomule, oli sellele alati kvantitatiivne vastus valmis. Kõike näis võimalik olevat lahendada numbriga ja mõõduga.
„Teaduslik kasvatusteadus” sai suurt tuge samalaadiliselt psühholoogialt, mis end nimetas kas teaduslikuks või objektiivseks, kuid kõige sagedamini „behavioristlikuiks“ psühholoogiaks. Selle voolu üldiseloomustuseks on, et ta loobub uurimast hinge ja vaimu nende mõistete filosoofilises tähenduses, täh. kui abstraktseid üldnähteid või olendeid, ja algab psühholoogilist uuringut inimese tegevuselt, hingelistest kui ka füsioloogilistest aktidest. Behavioristlikus psühholoogias pole tähtis, mis on inimese hing, vaim, vaid see, mis inimene teeb, mispärast ta seda teeb ja mis tuleks teha, et seda tegevust mõjutada ja muuta kui tarvis. Nn. vaimsed või hingelised funktsioonid, nagu mõistus, tundmus ja tahe leiti olevat sisutud abstraktsioonid ja palju elementaarsemate tegevusfunktsioonide või aktide kombinatsioonid, üks osa „behavioriste” läks isegi nii kaugele, et hakkas üldse eitama vaimseid akte ja katsus neid seletada igasugu füsioloogiliste ja närvikavaliste funktsioonidega.
„Teaduslik” vool kasvatuses, olles oma iseloomult väga analüütiline, teiseks, põhinedes täpsete närvireaktsioonide eritlemisel, vastavalt rõhutab sellele üksikasju, üksikkalduvusi ja õppimise üksikesemeid — olgu siis harjumuste, teadmuste või mõttetegevuse alal. Üldiselt rõhutab see vool peamiselt harjumusi. Kõiki inimelu nähteid ka kõige keerukamaid — katsub ta seletada ülksikharjumustega või närvireaktsioonidega. Kuna niiviisi last võeti üksikharjumuste ja närvireaktsioonide summana, asuti siis ka kasvatuses looma nende külgede arendamise meetodeid. Tekkis metoodika, mida võiks tõega nimetada tehniliseks metoodikaks. Tekkis isegi nn. kasvatuse tehnika (educational engineering) — äärmiselt analüütiline, ühtlasi äärmiselt mehhanistlik kasvatusviis. Kasvatuses katsuti leida kindlaid seadusi: õppimise seadusi, arengu seadusi — mis sisaldaksid endis täpseid norme praktikaks, nagu seda võib näha tehnikas. Sihtide ja suundade küsimust katsuti lahendada elu ja tegevusalade analüüsi kaudu. Ja kuna jumaldati konkreetset objektiivset fakti, siis jäeti kõrvale kõik kvalitatiivse analüüsi meetodid ja tarvitati ainult statistikat, küsimuslehti. Kõige tulemuseks oli, et kasvatuse sihtidena esinesid vaid üksikasjad ja puudusid laiemad sünteetilised sotsiaal- ja kultuurtendentsid, ilma milliste analüüsita oleks võimatu püstitada mingeid kaugele ulatuslikumaid kasvatussihte.
Näitena võiks tuua ühe „teadusliku“ katse kasvatussihtide alalt (Bobbit).
Kõigepealt loetletakse peamised individuaal- ja sotsiaaltegevuse alad: teadus, majanduslik tegevus, kodu, perekond, usk, kodanikutunne, esteetiline ja moraalne elamus, jne. Selliste üldalade arv varieerub 5—12-ni. Need moodustavad nn. üldsihid kasvatuses. Järgneb nende üldsihtide üksikasjalik analüüs: mida peab kohusetruu kodanik teadma, tegema ja tundma, mis harjumused, missugused iseloomujooned on talle tarvilikud. Saadetakse laiali küsimuslehed isikuile, kes teataval alal töötavad, et leidja täpsamaid vastuseid: näit. missuguseid liigutusi peab tegema kiviraijuja, misuguseid harjumusi omama, kuidas mõtlema — selleks, et olla hea kiviraijuja. Ja nii edasi: kaupmees, õpetaja, erasekretär. Selliste küsimuslehtede tabelleerimisest tuletatakse allsihid või otsesed sihid, — ja juba nende leidmiseks tarvitatud analüüsi iseloomult võib aimata allsihtide arvu. Bobbit loendab 810 sellist sihti, mille seas esinevad mõned nii detailsed, nagu: võime nõelale niiti silma ajada. On arusaadav, et selline elementaarsusse suunduv analüüs ei või kunagi olla lõplik. Kui juba võime nõelale niiti silma ajada, miks siis mitte võime niiti üldse kätte võtta, selle otsa teravaks teha ja nii edasi ad infinitum.
Seesugune õippesihtide koostamise meetod on grotesksemaid äärmusi, mida nn. teaduslik vool on produtseerinud. Aga juba selleski viisis peitub terake tõtt: nimelt, et õppesihti ei saa luua ainult abstraktse filosoofilise analüüsi kaudu, vaid et viimasega käsikäes peab käima ka tegelike elunõuete analüüs. Kuid küsimus seisab ainult selles, kas niisugust analüüsi võib teostada säärasel loetleval, kirjeldaval viisil, nagu seda on tehtud ülaltoodud näites.
Õppemeetodite ja lapsepsühholoogia alal valitseb sama statistilise värvinguga spetsialiseerumine ja tükeldamine. Iseloomujooned ja harjumused on peensuseni tükeldatud ja vastavalt koostatud meetodid. Laps kui orgaaniline olend on kadunud ja selle asemele on astunud kõiksugu elementaarfunktsioonide summa.
Kuid nn. „teaduslikul“ kasvatusel on selliste grotesksete liialduste kõrval omad (kindlad teened. Esiteks on selle voolu poolt koostatud lugematud standardiseeritud testid, mida võib tarvitada üldvõimete, nagu intelligentsi, mälu, kohanemis- ja reaktsiooni võime mõõtmiseks ja diagnoosiks. Samuti on töötulemuste hindamine palju lihtsem ja objektiivsem testide kaudu. Ka pakuvad nad palju tundlikumat abinõu vaatlemiseks kui õpetaja või vanemate isiklikud tähelepanekud. Eriti on võimaldatud igasugu vaimsete ja hingeliste ebanormaalsuste täppis kindlakstegemine testide kaudu ja nn. psühhoteraapia on nende tagajärjel õige hoogsalt arenenud.
Õppematerjali üksikasjade suhtes on selgitatud, mis eas üksikud andmed või teadmused last huvitavad ja mõjuvad tema vaimule ergutavalt ja harivalt. Paljugi materjali, mis on püsinud ebamääraste isiklike arvamuste ja traditsioonide alusel kooli õppekavas, on asendatud täpsemate andmete põhjal teistega.
Kuid „teadusliku“ voolu peamine teene seisneb selles, et ta on pannud kasvatusteaduses aluse püüdele objektiivselt mõtelda, hingeelulisi nähteid, mis seotud õpetamise ja õppimisega, täpsemalt uurida. Ta on rõhutanud intellektuaalse arengu kõrval ka emotsionaalset, harjumuste ja tendentside arengut, ja üldse sidunud kasvatust enam eluga, eluliselt seisukohalt mõelnud. Nii on üksikud lapse hingeelu avaldused, nagu hirm, mõjustatavus ja sugestioon, organiseerimis- ja algatusvõime puudumine ja terve rida muid nähteid käsitletud hoopis põhjalikumalt ja asjalikumalt kui varem. Käsitelu on läbi viidud niihästi üksiknähete arengu ja põhjuste kui ka potentsiaalsete tagajärgede seisukohalt; selle kaudu on võimaldatud palju kohasemate kasvatuslike käsitlusviiside tarvitusele võtmine. Kool on tänu sellele voolule muutunud tõeliseks kasvatusteaduslikuks ja psühholoogiliseks laboratooriumiks. Kas see või teine aine, see või teine käsitlusviis seda või teist iseloomu joont arendavalt mõjutab, see otsustatakse täpsate andmete ja mitte ebamääraste lootuste alusel.
Küsimus seisab vaid selles, et ei nähtaks ainult mõõtmises ja statistikas kasvatusküsimuste lahendamise viisi, et kvantitatiivse analüüsi kõrvail tarvitataks ka kvalitatiivset ja et ei kaotataks üksikute õppeeesmärkide, hingeelu funktsioonide ja iseloomu joonte taha lapse hingeelu ja tema elamuste sisu orgaanilist ühtlust.
Viimasena tuleks arutusele progressiivne kasvatusteaduslik vool, mis prof. Dewey filosoofia algatatud ja, teadusliku voolu tulest läbi käies ning selle saavutustele toetudes, praegu on jõudmas oma täiusele. Selles rühmituses on mitu allrühma; püütakse käsitella ainult kõigile ühiseid üldjooni ja peamiselt neid, mis seda voolu enam traditsionaalseist eristab.
Progressiivset teooriat ja seda praktiseerivaid koole kutsutakse üldise nimega „the childcentered school“ — lapsele keskendatud kool. Kuna esimene vool rõhutas õppeaineid, teine meetodeid, lähtub progressiivne kasvatus üksmeelselt lapsest ja tõlgitseb nii aineid kui ka meetodeid lapse psühholoogia, lapse huvide ja elunõuete seisukohalt. Kool olgu peamiselt lapse teenistuses ja mitte ühiskondlike traditsioonide ega valitsevate võimude käsitada. Teiseks rõhutab see vool oma mõtlemises sünteesi vastandina teadusliku voolu analüüsimistendentsile. Nii on kaotatud üksikained ja nende asemele astunud projektid, huvikeskmed või töötsentrumid, kus üksikteadmised, üksikained ja informatsioonid on esindatud nende elulises orgaanilises ühenduses. Õppekavadena ei esitata aineid ega sidestuseta üksiksihte, vaid üldisi printsiipe, juhtnööre, mis arendaksid kasvatuslikku mõtlemist klassitoas, kuna tegelik õppetöö sisu moodustub laste isetegevusest kujunenud huvialadest. Juhtlauseks on vaba areng endadistsipliini kaudu. Analüütilise seisukoha asemel astub orgaaniline ilmavaade, mis üksiknähteid üksteisega seob ja nii neid tõlgitseb. Laps ühiskonna orgaanilise liikmena, orgaanilised tööüksused, tegelik ühtlustatud igakülgne arendamine üksikharjumuste, üksikreaktsioonide treneerimise asemel. Eriti algkoolid panevad enam rõhku ühtlase sotsiaaleetilise ilmavaate, normaalselt terve ja harmoonilise iseloomu, elurõõmsa, elu tahtelise, iseloomu kujundamisele kui teadmiste omandamisele. Ollakse arvamusel, et praeguses kiirelt arenevas ilmakorras ja elutempos on võimatu ette näha, milliseid täpseid teadmisi tulevane ilmakodanik peaks valdama; et on võimatu õppesihte sisuliselt ette määrata, ja sellepärast peab peamiselt rõhutama mõtlemis- ja tegevusviise, mis võimaldaksid alati uueneva kogemuse sisu suhtes intelligentselt talitada ja otstarbekohaselt reageerida. Ja seda võib saavutada ainult siis, kui noorele antakse võimalus areneda vabalt ning enesepäraselt, praktiseerida vastavaid võimeid juba lapsepärases elamusilmas. Individuaalsus ja iseseisev mõtlemine võivad areneda ainult siis, kui seda ei suruta, väljastpoolt määratud piiridesse, seda võõrasmaterjali alla ei sunnita. Kõiges, mis laps õpib ja teeb, peab ta nägema sisemiselt tingitud sihti ja otstarvet, mitte kooli, või õpetaja või õppekava sihti või otstarvet.
Dr. Rugg, progressiivse kasvatuse silmapaistvamaid tegelasi, on formuleerinud kuus uue kasvatuse usutunnistuse punkti:
1. Vabadus kontrolli asemel.
See algab juba koolitoa mööblis. Progressiivsetes algkoolides puuduvad kinnised pingiread. Selle asemel on liikuvad lauad, mida vastavalt ettevõetavale tööle võib korraldada kas informaalseks juturingiks, maalimisateljeeks või loodusteaduslikuks laboratooriumiks. Lapsed võivad vabalt liikuda ühelt kohalt teise, küsitledes kas õpetajat või teisi õpilasi, või vaadelda üksteise töid. Dr. Rugg’i lemmikanekdoot räägib dr. Dewey seiklustest sellise mööbli muretsemisel, kui ta läinud sajandi lõpul Chicagos katsekooli korraldas: ühest kauplusest teise rännates kirjeldas ta oma soovi järgmiselt: lauad ja toolid, mis vastaksid väikeste laste nõuetele, oleksid hügieenilised ja kasvatavad. Kõikjal pakuti talle koolipinke ja võngutati arusaamatuses päid. Lõpuks formuleeris keegi arusaaja müüjanna tema soovi järgmiselt: „Ma mõistan, Te tahate midagi, millel lapsed võiksid töötada. Meie omad on kõik kuulamiseks”. „Ja sellega,“ lisab dr. Rugg tavaliselt juurde, „võib formuleerida traditsionaalse kooli ajalugu.“
Vabakooli esialgsel arenemisel nähti temas võimalust lastele omavoli kätteandmiseks, ja paljud koolid muutusid korralagedateks. Kuid see esialgselt negatiivne vabaduse mõiste täitus peagi positiivse sisuga — sai sihiks vabadus enda- ja töödistsipliini kaudu. Praegu võib igas progressiivses koolis näha innukat, korralikku tööd, olgugi, et väline kord vahest ei vasta nn. „kõva“ distsipliiniga harjunud silma nõuetele. Pole valitsemas absoluutset vaikust ega absoluutsel rahu. Kuid iga laps teab, kuidas ta võib käituda, nii et ta ei segaks gruppi ega tööd. Iga laps on viisakas ja tähelepanelik nii õpetaja kui ka teiste laste vastu. Lapsed ise töötavad endile välja kodukorra, enda, töö, ja kooli nõuete seisukohast ja alluvad siis sellele teadlikult ja tahtlikult. Mõned õpetajad on käesoleva artikli kirjutajale arvamust avaldanud, et lapsed on endi vastu valjumad, kui seda õpetajad ise oleksid julgenud olla. Tagajärg on, et kuna absurdsed korrareeglid ja liigne piiramine ära jäävad, siis puht-distsipliini küsimused peaaegu puuduvad. Lapsed, iga üksik neist, on liiga ametis selleks, et ulakusi välja mõelda. Teiseks on neil õpetajaga liiga hea vahekord selleks, et tema kiuste midagi teha. Ja ülalnimetatud kaks asjaolu on alati suurima osa korrarikkumiste põhjuseks.
2. Lapse algatus õpetaja algatuse asemel.
Õpetaja ei esine mitte enam klassi juhina, tal pole isegi oma tooli ega lauda. Õpetaja pole enam see, kes tunni kestel kõige enam räägib ja teeb. Õpetaja on kaastööline, nõuandja ja informatsiooni allikas; ta vastab kas kohe või juhatab kätte vastuse leidmise vahendi. Ühisel nõupidamisel seatakse kokku oma õppekava, oma klassi kord, isegi oma tööviis, ühiselt arutatakse informatsiooni saamise viise ja ühiselt plaanitakse uusi projekte. Mäletan juhtu, kus suure lennuparaadi puhul teise klassi algkooli õpilastel tuli soov koostada lennunduse projekt. Pöörduti õpetaja poole küsimustega, õpetaja aga, selle asemel, et otseseid vastuseid anda või püüda anda, juhatas lapsi ajalehtede ja pildilehtede juurde ja raamatukokku ligemate andmete ning juhtnööride saamiseks. Muidugi pidi ta ise lastega ühes sama tegema, sest tema teadmised lennundusest polnud kuigi hiilgavad. Ainus, millega ta lapsi ületas, oli töö meetod. Järgmisel päeval oligi terve kogu raamatuid, pilte, ajalehe lõikeid klassis ja lapsed võisid asuda täpsema töökava koostamisele.
Tavalises koolis on mõtlemine, kavat- semine ja algatamine õpetaja ülesanne, lapsed on passiivsed kuulajad. Moodsas koolis võtavad lapsed aktiivselt osa kooli töökava loomisest, koolikorraldusest ja omavahelise korra loomisest, ja tegelikud tulemused näitavad väga häid tagajärgi. Meie kõik teame, kuidas vastutus kasvatab kohusetunnet ja ergutab tööle.
3. Isetegevus.
Isetegevust võetakse siinkohal mitte ainult füüsilises mõttes, käsitöö, voolimise ja kaunistamiste harrastusena, nagu isetegevust töökooli põhimõtteil tihti mõeldakse, vaid ka intellektuaalses ja emotsionaalses mõttes. Isetegevus ei puuduta mitte ainult õppimise viise, vaid ka seda, mida õpitakse. Isetegevus on loov kunsti alal, ideede alal ja sotsiaalse organisatsiooni alal. Lapsed ei õpi ainult valmismõeldud ideid isetegevuse kaudu, vaid neile katsutakse võimalusi anda ideid ise luua, omapäraseid mõtlemis-, väljendusviise leida, omasugustele otsuseile ja arvamustele tulla. Lincolni koolis, mis on vahest kõige parem katsekool Ameerikas, valmistavad õpilased ise suure osa oma õppevahendeist, komponeerivad ise endile muusikapalu, loovad tihti materjali koolis lugemise otstarbeks. Nad töötavad ise välja oma töökavad, arvustavad oma töö tulemusi ja otsustavad, missugune peaks olema nende vahekord õpetajaga ja kooliga, samuti ka omavaheline käitlemine.
Ja peab ütlema, et nad otsustavad tavaliselt väga hästi ja otstarbekohaselt. Kui õpetaja ainult oskab juhtida igasugu faktide ja asjaolude juurde, mis hea otsuse tegemiseks tarvilikud.
4. Õppekorraldus lapse seisukohalt.
Meie kasvav noorsugu on see, kes kultuurivarasid elavalt edasi kannab. On ekslik arvata, et juba nende varade esitamine koolis tegelikult tähendab nende omandamist. Teadmised, ideed, ilmavaated on surnud kapital, kui neid ei omandata originaalselt, kui nad ei saa elavaks elamuseks. Teiseks, pole meie palju ära teinud, kui meie noorsugu tunneb ainult läinud põlvede teaduslikke ja kultuurilisi saavutusi; ta peab seda ka edasi looma. Kolmandaks, pole kooli ainus ülesanne edasi anda teadmisi, vaid luua elurõõmsaid, eluvärskeid, õnnelikke ja töökaid inimesi. Kõik need kolm punkti eeldavad, et laps, tema huvid, tema nõuded ja tarbed esineksid tsentraalse alusena koolitöö ja õppekava korraldusel. Koolitöö peab algama lapsele lähedalseisvast ilmast ja otsima sellest edasiarendamise võimalusi, lapse huvi, arusaamist ja otsustamisvõimet alatasa laiendades. Formaalne õppekava tema tuhandete sidemeta üksikasjadega (lapse seisukohalt) annab teed integreerunud huvitsentrumeile, mis pole sugugi vaesemad üksikinformatsiooni poolest, kuid mis on organiseeritud nii, et laps selles näeb elulist, orgaanilist samuti kui loogilist sidet. Sellise õppekorralduse tunniplaan näeb ette ainult neid kindlaid tunde, mida eriõpetajad peavad käsitlema, nagu muusika, võõrkeeled, kehakasvatus. Kõik muu aga on jäetud klassi enda korraldada ja moodustab tihti mitmetunnilise perioodi. Sellise kooli tunnikava pole kuigi huvitav vaadata, sest suurem osa sellest on märkimata — tähendab vabatöö periood. Puuduvad ka kindlad vahetunnid, sest kuna töö juures paigal istumine pole sunduslik ja klassiruumid on hästi tuulutatud, puhatakse ainult lõuna ajal — kell 12.
5. Loov endaväljendus (Creative selfexpression).
Moodne vool kasvatuses katsub võimalikult hoiduda kohanemis- või allumispsühholoogiast ja edendada loovat vaimu. Seni on loova töö mõistet piiratud vaid kunsti- või kirjandusalase loominguga. Need viimased on kahtlemata väga rõhutatud moodsetes koolides, sest ollakse veendunud kunstilise elamuse ja väljenduse süvendavast ja rikastavast mõjust inimhinge. Kuid moodsed koolid tahavad edendada loovat mõtlemist, loovat ilmavaadet ja loovat ühiskondlikku organisatsiooni. Koolitööd on katsutud korraldada nii, et kõik need ideed, süsteemid, veendumused ja moraalsed koodeksid, mis kuuluvad inimsoo kultuurivarasse, ei tuleks lastele kätte valmisvaradena, vaid et nad neid otsekui ise leiutaksid ja omapäraselt läbi elaksid. Tüüpilise tulemusena sellisest õppeviisist võiks tuua üht kaheksa-aastast poissi, kes särades õpetaja juurde tuli teatama, et indiaanlased ja teised primitiivsed rahvad sugugi rumalamad pole olnud kui praegused tsiviliseeritud rahvad. Neil vaid puudusid vahendid selle kordasaatmiseks, mis praegusel ajal võimalik.
Sellele lapsele oli see idee tema enda leiutis, tema enda kogemuste tulemus. Ta oli õppinud vahet tegema puhtloomupärase tarkuse ja vahenditega aidatud tarkuse vahel, ta oli õppinud tolerantselt ja objektiivselt hindama võõraskultuuri nähteid. Ta oli teinud väikese, kuid iseseisva sammu teaduslikuks mõtlemiseks. Oleks õpetaja seda poissi samade ideedega loengu kaudu tutvustanud, enne kui ta ise oli jõudnud kirjeldatud veendumusele, poleks see temale kunagi paistnud reaalse tõena, samuti poleks tal olnud võimalust oma loomingust ise rõõmu tunda.
Ka puhtkunstiline looming ja nauding on rõhutatud. Moodsed koolid pühendavad väga palju tähelepanu ja aega maalimisele, voolimisele, luulele ja muusikale, olgugi et ameeriklased kui rahvas pole kuigi kunstiandelised. Kunstialasid kui ka kirjandust ja luulet harrastatakse enam otsese naudingu ja hinnangu mõttes ja teoreetilist analüüsi tarvitatakse ainult niipalju, kuipalju see teose mõistmiseks tarvilik. Vähemalt esimese 8—9 aasta jooksul katsutakse hoiduda liigsest teooriast, et tervikulist elamust selle läbi mitte rikkuda. Ameeriklased ise ütlevad, et nad tahavad leida ja arendada kunstnikku tavalises lapses ja mitte ainult erakordselt andekas ja geniaalses lapses. Ja võib tõsiselt nautida nende vabamaale ja illustreerivaid jooniseid. Mõned Lincolni kooli õpilaste luuletised, mida nende geniaalne õpetaja Hugh Meams on kogunud teoses „Loov noorus” (Creative youth), on väga väärtuslikud neis pakutava elamuse omapärasuselt kui ka stiililt. Ja nende oma komponeeritavad kontserdid veeklaasidel, kelladel ja metallist kolmnurkadel ei ole sugugi halvad.
Üldiseks loova kasvatuse põhimõtteks on kõike lapsest välja meelitada, mitte seda temasse istutada.
6. Personaalsuse arendamine selle sotsialiseeringu kaudu.
Inimene on paratamatult ühiskonna liige. Tema arenemis- ja endaväljenduse võimalused sõltuvad tema kontaktist tema sotsiaalse ümbrusega, läbikäimisviisidest teiste ühiskonna liikmetega ja kooperatiivsest tööst. Moodne kool on sellist rippuvust väga teravalt tundnud ja katsub sellepärast kõigepealt luua ümbrust, kus lapsed õpiksid üksteisega harmooniliselt koos elama, kooperatiivselt töötama nii, et teostuks maksimaalne isiku väljenduse võimalus, mis ometi grupimeelsusele liiga tülikalt ja kahjulikult vastu ei käiks. Kooperatiivset ühiselu ja ühistööd arendatakse kõiksugu ühiste ettevõtete kaudu, kus igal lapsel on oma eriülesanne ja kohustus, millega ta toetab ühist ettevõtet. Sama tehakse kõiksugu ühiste nõupidamiste kaudu, kus iga laps võib oma arvamust avaldada, kus ta aga ka grupi arvustust peab vastu võtma ja oma seisukohta kaitsma. Eriti rõhku pannakse ühiskondlikule kohuse- ja vastutustundele. Lapse vigu ja eksimusi ei arvustata mitte ainult isikliku käitumise vigadena ja eksimustena, vaid ka grupi, täh. klassi või kogu kooli seisukohalt. Ja ükski laps ei saa oma tahet või tuju maksma panna, kui see avaldub sellisel kujul, et ta on kasutoov või lõbupakkuv ainult temale endale — teistele aga osutub takistuseks või tüliks.
Laste vahekorrad koolis on kas töö või muude ühiste ettevõtete, või mängu vahekorrad. See võimaldab üksikute vahekordade lahendamisviiside viimise neutraalsele alale ja lahendada kõiksugu tahete või tegevuse piiramise küsimusi mitte-isiklikul viisil. Teiselt poolt võimaldab selline ühistöö alus koolis arendada kalduvusi, vaateid ja tundmusi, mida puhtindividuaalne, isegi nn. standardiseeritud kollektiivtöö, kus igal õpilasel on sama ülesanne individuaalselt lahendada, üldse ei luba.
Võrdlevad katsed on näidanud, et progressiivseis koolides tagajärjed ka tavalise õppekava ulatuses konservatiivsemate koolide omi ületavad, olgugi, et nad selleks palju vähem aega kulutavad ja hoopis laiematele ülesannetele anduvad. Saladus seisneb selles, et lapsed omandavad teadmusi ja oskusi, mis iseenesest on ebahuvitavad, kiiremini, kui need esinevad neid huvitava sihi abinõudena. Sellepärast võivad ka progressiivsed koolid endile lubada palju aega mängudele, dramatiseerimisele ja teistele nn. elamusaladele, ilma et oskusalad ja teadmised selle all kannataksid.
Arvuliselt on progressiivseid koole veel väga vähe, kuid selle voolu mõtlemisviis on mõjutanud Ameerika koole üldiselt ja viinud läbi palju osalisi uuendusi.
H. Taba
Kavatusest nr. 3/1931