Daltoni plaan
Helsingöri „Uue Kasvatuse (New Education Fellowship) kongressil, augustis 1929. a., oli korraldatud muude loengute ja kursuste seas ka kursus daltoni plaani selgitamiseks, mida juhatas daltoni plaani looja ise — Miss Helen Parkhurst P.-A. Ü. Nimetatud kursusele oli määratud 9 päeva — hommikuti kl. 9—10.15, kuid Miss Parkhurst juhatas kursust ainult kuuel päeval, sest ta pidi Helsingörist ära sõitma enne kursuse lõppu.
Kursusest osavõtjaid oli umbes 80— 90 inimest mitmesugustest rahvustest. Ettekanded olid inglise keeles, nii nagu suurem osa loenguist ja kursustest. Miss Parkhurst püüdis korraldada kursust nii, et inglise keelt mitteoskajad võisid jälgida kursust, — püüti tõlkida saksa keelde, prantsuse keelde, skandinaavia keeltesse — kuid ikkagi oli raske aru saada neil, kes sugugi ei mõistnud, või puudulikult oskasid inglise keelt.
Daltoni plaan sai oma nimetuse sellest, et Miss Parkhursti poolt väljatöötatud uus meetod võeti tarvitusele esmakordselt Daltoni linnas, Massachusettsi osariigis P.-A. Ü.
Juba 25-e aasta eest, 1905. a. tekib mõte Miss Parkhurstil võtta tarvitusele uus õpetamise meetod, kui tal maal õpetajaks olles, tekib raskusi klassi õpetamisel, milles 40 õpilast, kellest igaühel isesugune ettevalmistus. Miss Parkhurst mõtleb ja juurdleb uute teede üle õpetamises ja kasvatamises; ta tutvub Montessori süsteemiga, sõidab mõneks aastaks Itaaliasse, töötab seal Montessori assistendina, peale selle veel mõned aastad oma kodumaal samuti väikelaste kasvatamise alal. Viimaks on ta jõudnud selgusele uute teede, uue meetodi üle suuremate laste õpetamisel. A. 1919. tarvitab ta oma meetodit esimest korda ühes vigaste laste koolis ja viimaks a. 1920. normaalpoiste ja tütarlaste ühiskoolis Daltoni linnas.
Iseäranis suurt poolehoidu leidis uus meetod — daltoni plaan — Inglismaal, samuti ka Jaapanis ja Venemaal. Helsingöri kongressil saadud andmete põhjal aga tarvitatakse daltoni plaani ka mujal riikides, nii ka Poolas ja Lätis.
Oma töödes ja loenguis nimetab Miss Parkhurst põhjusi, mis sundisid teda tarvitusele võtma uut meetodit õpetamises. Ta on tähele pannud, et õpilased on tihti laisad, põiklevad kõrvale õppetööst, petavad; ühesõnaga — ei taha healmeelel teha tööd, vaid neid peab sundima seda tegema mitmesuguste abinõudega (hindamine, klassist klassi üleviimine jne.). Miss Parkhurst leiab, et põhjus seisneb selles, et õpilaste töötingimused on sellised, mis takistavad neid töötamast korralikult, huviga ja eduga. Lastes on olemas jõudusid, mis otsivad väljapääsu, väljendust; meie ülesanne on luua tingimused, mis võimaldaksid seda. Meie peame muutma oma vaadet kasvatusobjekti kohta ja õpetamise kohta.
Siiasaadik oleme kontsentreerunud õppimisele-õpetamisele; meie arvasime, et õpetaja ülesanne on tööd teha, õpilase aga — kuulata; sellepärast vaatasime tervet kasvatustööd ainult õpetaja seisukohalt. Nüüd peab muutma suunda — mitte õpetaja seisukohalt ei tule korraldada tööd, vaid õpilase seisukohalt. Praegune aeg nõuab inimestelt aktiivsust, iseseisvust ja vastutustunnet. Elu nõuab inimesi, kes on tugevad eluvõitluses, kes oskavad võita igasuguseid raskusi, kes oskavad organiseerida. Sellepärast peavad ka õpilased mitte ainult passiivselt seda vastu võtma, mis neile pakub õpetaja, vaid omandama teadmusi aktiivselt. Veel üks asjaolu tuleb siia juurde — kõik ei tööta ühtviisi, ühesuguse tempoga, seda tuleb tingimata arvestada. Raske on nõuda kindlaksmääratud väikese osa aja piirides kõigilt head tööd; tuleb luua tingimused, kus töötegemine oleks teistsugune, tuleb anda vabadus, mille piirides võiksid areneda moraalsed, füüsilised ja vaimsed võimed. Miss Parkhurst toonitab isiku pühadust — iga indiviid on omaette üksus, ei tohi milgi tingimusel nivelleerida isikut, vaid peab teda individualiseerima. Klassitöö surmab individualiteedi, surmab initsiatiivi, õpilased muutuvad passiivseiks, loodavad õpetajale, ei püüa iseseisvalt töötada; klassitöö ei arenda õpilast. Neid põhjusi silmas pidades, tuleb reorganiseerida õppetöö.
Milles seisneb siis daltoni plaan?
Kõigepealt tuleb kõrvaldada pikkamööda endine klassisüsteem. Klassid asendatakse laboratooriumidega töötubadega üksikute ainete jaoks, kuhu on koondatud kõik õppeabinõud, mis tarvilikud õpilaste isetegevuse võimaldamiseks; väiksemates koolides võib üht laboratooriumi tarvitada kahe või rohkem aine jaoks.
Töötoad varustatakse igasuguste aparaatide, instrumentide, mudelite, kaartide, piltide, tabelite ja raamatutega (õpperaamatud, lugemisraamatud, teaduslikud raamatud, leksikonid).
Kuid see on ainult väline külg, tähtsam on seesmine reorganiseerimine.
Iga õpetaja seab kokku omas aines töökava terveks aastaks. See aastane töökava jaguneb kuulisteks tööjaotusteks (job), mis sisaldavad enestes materjali, mis õpilastel tuleb läbi töötada. Kui näit. klassis on 5 ainet, siis on igal õpilasel 5 tööosa, mis tuleb täita ühe kuu jooksul. Niisugused ained, nagu joonistamine ja käsitöö, on seotud teiste ainetega, on abiks teistele ainetele. Peale selle on nende ainete jaoks määratud isetunnid päevatöö teises osas, peale tööd laboratooriumides.
Kuulised tööosad antakse õpilastele kirjalikult, selges arusaadavas keeles, mille juures 011 tähendatud ka töö siht.
Kuulised tööosad on 3-me liiki: nõrkadele, keskmistele ja tugevatele õpilastele. Miss Parkhursti ideaaliks on individuaalsed ülesanded, kuid tänapäev veel 011 seda võimatu täita.
Ülesannete vahe seisab peamiselt küsimuse läbitöötamises. Ülesannetes peavad olema nimetatud ka materjali läbitöötamise meetodid.
Enne kuuliste ülesannete andmist on pedagoogika nõukogu koosolek, kus õpetajad omavahel tutvuvad üksteise ülesannetega, püüavad neid ühtlustada ja õpilastele antakse ülesanded üksikutes ainetes, mis omavahel lähedas mõttelises seoses. Iga töötuba 011 sisustatud temas käsiteldava aine kohaselt, sinna on koondatud kõik õppeabinõud, mis tarvilised selle aine käsitlemisel. Mööbel nendes töötubades seatakse nii, et õpilased võivad vabalt liikuda ja töötada gruppides. Selle tagajärjel 011 töötubades juba väline miljöö niisugune, mis soodustab töötegemist. Sealsamas 011 ka välja pandud ülesanded. Tunniplaani ei ole.
Õpilased, kes juba tuttavad töökorraldusega, tulevad hommikul kell 9 ja lähevad laiali töötubadesse. Iga õpilane võib valida endale töötoa, arvestades huvi teatud aine vastu, mis tal 011 sel momendil. Töötoas töötab õpilane vabalt, ta tegutseb siin kui katsetaja, ning keegi ei või teda ära kiskuda tema tööst. Ta jääb töötuppa niikauaks, kui see aine teda huvitab. Kui õpilane tunneb väsimust, või kui temal ei ole enam huvi töö vastu ühes töötoas, läheb ta üle teise töötuppa. Kuid ta ei või töötada ainult neis aineis, mis talle eriti meeldivad, sest tal on täita ülesandeid ka teistes ainetes; kuid ta võib nii korraldada oma töö tempot, et võtab armsamas aines maksimumülesande, sellega temale pühendades rohkem tähelepanu, energiat ja aega. Algul, kui õpilased algavad tööd uue plaani järgi, juhtub tihti, et nad ei oska otstarbekohaselt korraldada oma tööd. Siis tuleb õpetajail neid juhatada, neile soovitada, kuidas tööd korraldada. Hiljem oskavad õpilased ise väga hästi korraldada oma tööd kõige otstarbekohasemalt.
Töötubades töötavad õpilased kas üksikult, või ühinevad gruppidesse; tihti vanemad õpilased aitavad nooremaid, või tugevamad nõrgemaid. Kui õpilane pole suutnud täita oma kuuülesannet määratud ajaks, siis ei saa ta uut ülesannet enne, kui ta pole lõpule viinud eelmise ülekande. Igas töötoas on õpetaja-eriteadlane. Ta on siin juhatajana, instruktorina, seletab, kuidas tuleb hakata tööle, aitab õpilasi, kui on võita mingisuguseid raskusi. Ta valvab töö järele, tutvub iga üksiku õpilase tööga, tema võimetega, võib teda käitleda individuaalselt. Töötubades valitseb sõbralik tööatmosfäär.
Iga päev, peale tööd töötubades, korraldatakse iga klassi jaoks mõnes aines kollektiivne tund, kuhu kogunevad kõik õpilased ühest klassist! Siin informeerivad õpilased üksteist tehtud tööga, siin arutatakse läbi raskused, mis on tekkinud ülesande täitmisel.
Et õpilane võiks alati näha, kui kaugel ta on oma tööga, on sisse seatud kaardid, millele graafiliselt tähendatakse õpilase edasijõudmine. Neid kaarte on kolme liiki:
1) Laboratoorne kaart., ühine kogu klassile — kuhu õpilane ise märgib õpetaja juhatusel, kui palju ta on suutnud edasi jõuda oma ülesannete täitmisel teatud aines.
2) Individuaalne kaart — kuhu õpilane märgib edasijõudmise kõigis aineis.
3) Kogu klassi kaart — märgitakse kõikide õpilaste tehtud töö kõigis aineis.
Nende graafiliste kaartide abil on alati näha nii õpilasel endal, kui ka õpetajal, kuidas töö edeneb — kas õpilane jääb maha töös, või jõuab ta jõudsasti edasi. Õpilane võib ka alati võrrelda oma edasijõudmist teiste omaga.
Need kaardid on määratud ühe kuuülesande jaoks. Kui antakse uus ülesanne, võetakse uued kaardid.
Daltoni plaani võib tarvitusele võtta Miss Parkhursti arvates lastega 12 a. alates. Daltoni plaani tarvitusele võtmine ei nõua erilisi kulusid, tuleb ainult ümber korraldada õppeabinõude asukohad ja jaotada raamatukogu ainete järele.
Milles on siis daltoni plaani paremused ?
Miss Parkhurst juhib tähelepanu järgmistele paremustele:
1) vabaduse andmine õpilasele ise korraldada oma tööd ning sellega ühenduses töö individualiseerimine;
2) töökorralduse oskuse omandamine õpilaste poolt, ja
3) sotsiaalse tunde arendamine õpilastes.
Klassitunnisüsteemi juures vältab üks tund 45—50 minutit. Ühe päeva jooksul peab õpilane oma tähelepanu koondama mitmele ainele. Vaevalt jõuab ta kontsentreeruda ühele ainele, kui heliseb kell, mis võib-olla katkestab teda just kõige huvitavamal kohal; õpilane peab asuma tööle teises aines, teise õpetaja juures, kuna tema mõtted on alles eelmise töö juures. See asjaolu ärritab õpilast, vähendab tema energiat, mis ta oli valmis tarvitama aine jaoks, mis teda kaasa tõmmanud. Resultaadiks on kasutu energia raiskamine ja täieline apaatia nende ainete vastu, mis takistasid õpilast seda tööd jätkamast, mis teda kaasa kiskus.
Daltoni plaan loob aga olukorra, kus õpilane võib vabalt liikuda ühest töötoast-laboratooriumist teise, võib vabalt valida aineid. Ta annab õpilasele vabaduse korraldada tööd ja järjestada aega tööde jaoks ühes või teises aines. Sellega õpib ta korraldama oma tööd, õpib valmistama üksikuid ülesandeid kõige soodsamal ajal. See suurendab õpilase aktiivsust, kuna siis huvi on ainsaks tööjuhiks. Peale selle kasvatab vabadus ka kohusetunnet.
Tunnisüsteemi juures korraldatakse klassitöö keskmise õpilase kohaselt. Õpetaja ei või arvestada üksikute võimeid, ta on huvitatud sellest, et õigeks ajaks läbi võtta kava; kuidas sellega hakkama saavad nõrgemad õpilased, kuidas sellele reageerivad tugevad, seda ei või õpetaja arvestada. Selle tagajärjel tunnevad igavust andekad õpilased, nõrgad aga jäävad maha teistest, kaotavad usalduse enda vastu, kaotavad julguse, kaotavad isegi tahtmise õppimiseks. Töö daltoni plaani järele kõrvaldab kõik need puudused.
Daltoni plaani järele töötavad õpilased tihti gruppides. See lihtne fakt, et grupil õpilastel on ühine ülesanne, et nad on ühekaugusel, kutsub välja mõttevahetusi, vaidlusi, kuid ka üksteise aitamist. Siin ongi see sotsiaalne moment, mõju, rütm, millele daltoni plaan paneb nii suurt rõhku. Et õpilaste tulemine ja minemine on vaba, siis oleneb distsipliin ainult õpilastest enestest; nende huvides on vaikus ja kord ning iseenesest kaovad kõik antisotsiaalsed kombed ja iseloomud.
Miss Parkhurst juhib tähelepanu veel ühele paremusele. Tunnisüsteemi juures õpetajad ise vähe korraldavad oma tööd, ja sellepärast kannavad paljud tunnid juhuslikku iseloomu ja on tihti vähe seotud üksteisega. Õpilastel aga ei ole selget arusaamist oma tööst, nad ei või kujutleda tööd tema terves ulatuses. Nad on ainult võõra tahte täitjad ja tihti ei saa aru materjali tähtsusest, mis neil tuleb läbi töötada. Aga töö võib olla ainult siis meelepärane, kaasakiskuv, huvitav ja võib äratada tähelepanu, kui on näha tööd tema tervikus, kui on näha siht. Daltoni plaan kõrvaldab ka siin kõik need puudused.
Kokkuvõttes võime öelda, et daltoni plaan toob uue vaimu kooliellu; ta näitab tee, mille kaudu iga noor inimene võib leida võimaluse tarvitada ja väljendada seda, mis temas on kõige paremat. Ainult nii võib isik saavutada oma kõrgema arenemise ja võib õppida olema viljakas omas elus, töös, kavatsustes.
A. Pedussaar
Kasvatusest nr. 5/1931