Gandhism.
Uus õpetus Indias.
Pärast ilmasõda, eriti peale 1920. aastat, sai ilmakuulsaks Mohandas Gandhi nimi. Tema juhtiv osa India rahvuslikus liikumises, tema uus võitlusviis Inglise imperialismi vastu, tema laialdane India ja kogu inimkonna uuestsünni programm – äratasid elavat huvi nende sügavate põhimõtete vastu, mida jutlustasid Gandhi ja ta pooldajad. Võõrad rahvad, tutvunedes Gandhiga ja gandhismiga, satuvad mõned vaimustusse, mõned avaldavad kohmetult sümpaatiat, mõned naeratavad andeksandvalt või pilkavad „uut prohvetit”.
Kui Gandhi aasta eest Inglise võimude poolt vangi pandi, näis, et Briti valitsusel korda läinud gandhistlist liikumist lämmatada. Sest saadik pole n. n. „avalik arvamine” enam peaaegu sugugi huvitatud gandhisimist, „avalik arvamine”, millele meeldib ikka ainult ebaharilik sensatsioon; ainult vähesed sügavamhingelised isikud, nagu J. H. Haynes, R. Rolland, jätkavad Gandhi ideede eritlust. (Ülalmainitud käib ainult Lääne-Euroopa kohta, sest Aasias ollakse Ikka alles innukalt huvitatud gandhismi teooriast ja praktikast…)
Kas väärib gandhism seda, et tast veel nüüdki räägitaks?
Arvame, et küll. Sest gandhismil pole ainult momentne, episoodne külg, vaid ka teoreetiline, ideeline, filosoofiline ja sotsioloogiline palg, mis alati huvirikas, eritlusväärne. Sellepärast maksab rääkida Gandhist, ta arvamisist ja tõendusist, ning nende praktilisest tarvitatavusest.
Kuigi selle mõjurikka mehe isik on väga tundmaõppimise väärt, ei puuduta me seda mitte, vaid esitame ainult ta õpetuse põhimotiive.
Gandhismil on kolm peaelementi: meil n. n. tsivilisatsiooni süüdistamine, tähelpanu juhtimine inimeste vaimlisele ja eetilisele uuestsünnile ja mittevägivaldsuse printsiip individuaalses ja sotsiaalses elus.
Teravalt mõistab Gandhi hukka tänapäeva tsivilisatsiooni, millel on „saatana loomus”, mis on „suur roim”, mille valitsemine on „must aastasada, pimeduse aastasada”. Tsiviliseeritud Euroopa „pole kristline – ta jumaldab Mammonat”. „Äsja lõppenud sõda näitas tänapäeva Euroopat valitseva tsivilisatsiooni saatanlist loomu. Vooruse nimel purustasid võitjad kõik rahva moraalsusseadused; ükski vale polnud tarvitamiseks liig alatu; kõikide roimade motiiv on jõhkralt materiaalne …” See tsivilisatsioon pole rahvustele vastuvõetav, ja on väärt, et need, kes ta juba omandanud, endast ära heidaksid … Kuid modern tsivilisatsiooni olemuseks on masin, kõrgeltarenenud tehnika – ons seegi äraheitmisväärt? Jah, – vastab Gandhi – „masinism on suur patt, ta orjastab rahvaid,” ning tema vajadusline atribuut – raha, on „kihvt”; see masinism oleks vaja minema kihutada ja „tagasi pöörduda muistsele lihtsusele, ent mitte järsku, vaid natukehaaval, kannatlikult.”
Mis on Euroopa tsivilisatsiooni languse põhjuseks? – miks on ta nii amoraalne, saatanlik? – Sest ta on ääretult materiaalne, ta taotleb ainult füüsilist, silmapilkset maitsmist, jättes tähelepanuta kõrgema, sisemise, vaimuelu inimeses, ainsa täienemisväärse elemendi inimhinges.
Eurooplaste välisele, pealiskaudsele kultuurile seab Gandhi vastukaaluks hinduismi: usu inimese vaimusse, töö vaimu heaks vaimu abil, täieliku armastuse seaduse, eranditeta. Hinduism, mis Gandhi arvates on väga lähedane evangeeliumi vaimule, koraanile ja Zend-Avestale, õpetab inimesele õiget kultuuri ja arengut. Ta õpetab armastama kõike, mitte ainult inimesi, vaid kõiki maiseid olendid. Ta õpetab inimest täienema. Ning täienema, tähendab head tegema, keelduma igasugusest vägivallast ja kannatama kui tarvis. Sest kannatus on „olemise vajadusline tingimus”, – „sest progress koosneb ainult kannatuse puhastamisest, keeldumisest kellegile kannatust sünnitada”, – „ning mida puhtam kannatus, seda suurem on progress …”
Neist gandhismi usulis-eetilisist printsiipidest tekkis sotsiaalne programm, rahvuspoliitiline teooria ning praktika, mida tarvitati Indias aastail 1920.-1922. ja mida nüüdki harrastatakse, hoolimata suurist muutusist pärast Gandhi vangistamist.
Kuidas tahtis Gandhi Indiat vabastada Briti rõhumise alt? Kuidas tahtis ta teostada oma rahva sotsiaalset ja poliitilist uuestsündi, kogu inimkonna uuestsündi? Järjekindlalt, paindumata tarvitades mittevägivalla printsiipi. Kaitstes üldinimlist aktiivset armastust, tunnustades enesetäiendamise vajaduslikkust. Gandhi ei toetanud mingisugust vägivaldset abinõu oleva sotsiaalpoliitilise õiglusetuse kõrvaldamiseks. Gandhi keeldub revolutsioonivõitlusest, ei tunnusta enamluse võitlusviisi ega kommunismi taktikat. „Tõsi küll,” ütleb Gandhi, „et kui on valida ainult kas argus või vägivald, siis soovitaksin valida viimast,” – kuid ta lisab juure: „Ma tean, et mittevägivald on võrratult kõrgem, kui vägivald, et andeksandmine on karistamisest mehisem.” Õigluse eest võideldes ei pea oma vastasele kallale tungima ega lööma – nende pahedest ja vigadest peab neid pöörama armastusega, vabatahtliku ja rahulikselge kannatusega. „Õpetan vaikset julgust surra tapmata,” – ütles Gandhi oktoobris 1921, India-Inglise võitluse teravaimal perioodil. Ning omades paljude kuude kestes samast vägevat mõju rahvahulkade peale, missugust vast veel ühelgi inimesel pole olnud, ei kutsunud ta kunagi rahvast võitlema rusikatega, püssidega, mõõkadega. Ainukeseks sõjariistaks vaenlaste vastu oli Gandhil: nendega mittekoostöötamine, nende ettevõtete ja instituutide rahulik boikoteerimine. See mittekoostöötamise printsiip (Inglise keeli: noncooperation, India k.: sotjagraha) oli Indias laial ulatusel tarvitusel augustist 1920. kuni märtsini 1922. Inglastega mittekoostöötamine väljendus: 1) kõigist aunimedest ja funktsioonidest lahtiütlemises, 2) riigilaenudest mitteosavõtimises, 3) advokaatide ja kohtunike streigis, 4) valitsuse õpeasutuste boikoteerimises, 5) mitteosavõtmises igasuguseist ametlikest pidulikest aktusist ja funktsioonidest, 6) Inglise kaupade boikoteerimises, 7) India iseseisvusmõtte propageerimises (India k. suadesi).
Selle programmi realiseerimisega käis samal ajal käsikäes intensiivne kihutustöö selle liikumise usuliste, eetiliste ja sotsiaalsete ideede heaks, avaldus rippumatute kohtute, koolide ja kasvatusasutuste asutamises, kodutööstuse ning käsitöö edendamises. Sellest positiivsest tööst võiks tuua määratul arvul huvitavaid ja imestusväärseid näiteid…
Hoolimata rahvahulkade ennenägematust vaimustusest, innukusest, ennastsalgavusest, lõppes gandhistlik liikumine peaaegu kaotusega. Seda tunnistas Gandhi isegi, India kongressil Delhis (veebr, lõpus 1922. a.), ametlikult kinnitas seda lõpulikult Gaya kongress (detsember 1922. a.). Ent gandhisim on siiski alles olemas ja tegutseb nüüdki, kuid tegevuslaad ja vorm on muutunud. Selle põhjuseks oli Inglismaa jõuline ülekaal, ning India noore kommunismi järjest kasvav mõju …
Gandhismi mõistmiseks ja ta sotsiaalse iseloomu seletuseks oleks vaja paksu raamatut, ning nende ridade raamid sarnaseks laiaulatusliseks seletuseks muidugi ei küüni.
Peab lühidalt tähendama, et sotsioloogiliselt ja ajaloolisalt vaatepunktilt nähtuna on gandhism India keskmiste rahvaklasside ühiskondlis-poliitiline liikumine, mis tekkinud ning areneb India olukorra erilis-omapäraseis tingimusis. Olles reaktsioon Euroopa „tsiviliisatsiooni” nimel tegutseva Inglise imperialismi rõhuvuse vastu, püüab gandhisim anda elule hoopis uut vaimu ja seda mitte ainult india elule, vaid kogu inimsoole. Iseasi on aga, et ta siiamaale veel suutnud pole (ega vast kunagi eti suuda) tõsiselt laiali laguneda väljaspool India piire. Tarvitades suuremalt osalit Tolstoi ja Ruskini ideid, on gandhism vaenlane üheltpoolt – kapitalistlisele šovinisim-imperialisimile ja teiselt poolt – rahvusvahelisele revolutsioonilisele sotsialisimile (kommunismile). Ta tahab luua uut üldinimlist kultuuri ja hingeelu, ilma vägivallata toimineva vaimu revolutsiooni teel, tuginedes inimese tahtevõimule, inimese südamele…
M. L a l’i järele Noto.
August nr. 2/1924