Tundmuse osa õpetuses.
Allpool puudutame üht osa didaktikast, nimelt vaatleme seda, mis osa mängib tundmus õpetuses, see tähendab, mis tähtsus on tundeil, mis tekivad õpilasel õppetöö kestel, meeleolul, üldse õpilase tundmussuhtumisel õpetusse, kooli ja õpetajasse. See küsimus on seega didaktiline probleem ja sellest tuleb lahus hoida üks teine peatükk pedagoogikast, mis teeb ka tegemist tundmusega, s. o. tundmusharidus (Gefülsbildung) ehk emotsionaalne haridus; viimase sihiks on harida kasvandiku tundeid, nagu armastust, kaastunnet, isamaa-armastust, esteetilisi tundeid jne. Tundmushariduse puhul on tunded sihiks, kuna meie probleemi puhul on tunded peamiselt, vahendiks, kuidas paremini saavutada õpetuse sihti, mis praegu koolis siiski peamiselt on intellektuaalne; teiselt poolt on õpilase tundmuselu tähtsaks teguriks, mida tuleb arvestada õpetuses.
Siin rõhutame nende kahe probleemi vahet sellepärast, et pedagoogilises kirjanduses ei ole seda vahet alati silmas peetud. Tundmuse osa kohta õpetuses leiduvad pedagoogilises kirjanduses ainult mõned üksikud lühikesed artiklid ja peatükid, kuna selle süstemaatiline käsitlus puudub täiesti. Seevastu leiduvad pedagoogika õpperaamatuis eripeatükid ja -osad tundmushariduse kohta, kuigi seegi osa pedagoogikast on alles algastmel võrreldes intellektuaalse pedagoogikaga. Muidugi peab tunnistama, et neil kahel probleemil on puutepunkte ja igakord neid täiesti lahutada ei saa, s. o. nimelt just tundmushariduse puhul, kus siht ja vahend langevad ühte, kuna intellektuaalse hariduse puhul seda segiminekut muidugi ei ole. Igatahes tundmuse osa õpetuses – ühelt poolt ja tundmusharidus – teiselt poolt on kaks eriküsimust ja teaduslik käsitlus peab hoidma siin kindlat vahet.
I. Õpilase tundmussuhe õpetusse ja kaolt.
On selge, et õpetuses mängib tähtsat osa tundmus; õpetuse edule ja mõjule on väga tähtis, missugune on õpilase tundmussuhtumine õppetöösse, õpetajasse ja õppeainesse, kas õpilane võtab sooja tundmuseluga osa õpetusest või on ta külm ja ükskõikne õpetuse suhtes. Kuidas on lugu praegu õpilase tundmussuhtumisega kooli ja õpetusse? Me oleme kindlal veendumusel, et see praegu ei ole normaalne. H. Gaudig oma teoses „Didaktische Präludien” (lühend. DP) leiab, nagu paljud teisedki radikaalsemad pedagoogid, et praegune õpilase tundmuselu kooli suhtes on nõrk, tundmuse resonants, mis koolitöö välja kutsub, on vähene, tundmusenergia, mis koolitööle edustavalt mõjub, on väike, haridusetöö motiivide alahindamine üldine. Gaudig’i arvates langeb siin suur osa süüd koolile enesele, ja õpilase tundmuselu nürisus on tõenduseks, et kool on kaotanud sideme eluga. Praeguses olukorras, noorsoo koolist võõrdumises näeb Gaudig väga alarmeerivat.
Mis on selle õpilase nõrga tundmuselu põhjused? Gaudig väidab järgmist: esiteks, meie noorsugu ei ole enam sel määral nagu endisel ajal valmis kohuslikuks tegevuseks koolis; koolikäsk ei ole enam kategooriline, ilma põhjendust vajamata, vaid õpilane küsib selle otstarvet. Praegune noorsugu ei taha nooruseiga meheeale ohvriks tuua; ta nõuab, et koolitöö tunduks talle endale väärtuslikuna. Meie noorsugu on rohkem kui endisel ajal eluvoolus, ta on palju vähem kodunoorsugu. Praeguseaja elu on üldse ekstensiivsem ja intensiivsem. Gaudig leiab, et siin ei saa parandusevahendiks soovitada seda, et noorsugu sulgeda üksildusse aja erutavate häälte eest ja katsuda koolist luua mingit idülli. Elu tungib kooliõpilaste peaajudes ja südameis. Eelmistel sajandeil kuulmatu avalikkus, publitseerimine jätab oma muljed õpilasse. Juhime siin tähelepanu sellele, mäherdust mõju õpilase tundmuselule avaldab praegune ajakirjandus, kirjandus, raadio, film jne. Gaudig ütleb, et praegune aeg on täis suuri küsimusi, millest noorsugu, kes elab olevikule, on liigutatud; nooruse pead ja südamed on täis olevikuhuve. Rõhutame siin seda, et just ka südamed, et terve tundmuselu on sellest läbi imbunud. Just noorusse tungivate olevikuhuvide rohkus põhjustab seda, et koolitöö ja õppeaine on väga vähe noorsoo tundest kantud. Edasi näeb Gaudig põhjust meieaja noorsoo nauding- ja lõbuelu mitmekesisuses, laiuses ja vähemas intellektuaalsuses, ja et noorsoo lõbuelu kannab endas rohkem kehalise ja hingelise elu äritusi, kuna peenemad, õilsamad ja vaimsed äritused leiavad selles noorsoos vähe pinda. Seda lõbuelu tuleb eriti rõhutada. Kuidas tänapäeva noorsoo tundmuselule mõjuvad kino, tantsukirg, teater ja muud säärased asjad, see on kõigile teada. Siia juurde tuleb veel sport ja muud harrastused ja kõigile lisaks liitub veel sageli liiga vara ärkav erootiline kirg; kuidas kõik see mõjustab õpilase tundmuselu ja kuidas selle kõrval koolitöö ei suuda võistelda teiste aladega õpilase tundmuselus, see on arusaadav.
Neile Gaudig’i poolt toodud põhjustele lisame siin juurde järgmised õpetusest enesest lähtuvad põhjused. Esiteks, õpetaja isik ei vasta praegu sageli oma kutsele. Siin me ei taha peatuda neil põhjustel, mis õpetajal on tundmuselu seisukohalt, vaid juhtida tähelepanu ühele väga tähtsale momendile ja põhjusele, miks praegu õpilase tundmussuhe õpetusse ja kooli on nõrk, see on asjaolu, et meie õpetajal puudub täielikult autoriteet õpilase silmis. On kindel, et õpilasel võib ainult siis olla soe ja elav tundmussuhe õpetusse, kui tal on soe tundmussuhe õpetajasse, viimane on aga mõeldav ainult siis, kui õpetajal on õpilase silmis autoriteeti. Meil on aga sageli lugu nii, et õpetajal ei ole õpilase silmis absoluutselt mingit autoriteeti, peale võimuautoriteedi. Siin langeb suur osa süüd õpetajale endale. Meie õpetajal on sageli liiga suured ja silmatorkavad puudused ja negatiivsed küljed. Mis autoriteeti võib olla õpetajal õpilase silmis, kui üks õpetaja kohtleb õpilast nagu vaenlast, teine pilkab, kolmas koguni sõimab, neljas ei tea ise ainest kõige elementaarsemaidki asju, viies ei saa kuidagi korda klassi? Mis autoriteeti võib olla õpetajal, kui igal õpilasel on teada, kuidas matemaatika õpetaja eile oli purjus, et psühholoogia õpetajal on protsess ees kuritarvituste pärast, kuidas joonistuseõpetaja flirdib vanema klassi õpilastega, et lauluõpetaja ei saa hästi läbi oma naisega. Mis autoriteeti võib olla õpetajal, kui üks on silmatorkavalt naeruväärselt riides, teisel on väljapaistvad kehalised vead, kolmandal on tunduvaid ebanormaalsuse tundemärke jne. jne. jne. Ma arvan, sellest jätkub. Lugu on seda halvem, mida vanemad on õpilased. Nooremal lapsel, kel ei ole veel kriitikavõimet ja arusaamist, on ikka õpetaja autoriteediks, aga mida vanemaks õpilane saab, seda teadlikumaks ta saab ka oma õpetaja puudustest ja negatiivseist külgedest, ja neid on meie õpetajail külluses. Siia juurde tuleb veel puberteediaja kriitikakalduvus ja eneseteadvus. Ja pahe on see, et meie õpetajate puudused ei ole põrmugi väikesed, vaid silmatorkavalt suured ja teravad. Ma ei liialda, sest see pole maksev kõigi õpetajate kohta, kuid siiski tunduvalt suure osa meie õpetajate kohta. On kindel, et meie õpetajal, eriti keskkoolis, ei ole õpilase silmis mingit autoriteeti. Õpetajale vaadatakse kui vaenulikule isikule, kelle vastu on lubatud kõiksugu võtted ja pettused. On tähelepandav, et isegi korralikud ja muidu ausameelsed õpilased peavad täiesti loomulikuks õpetaja petmise, olgu see mahakirjutamise, „spikrite” või muul kujul.
Teiseks momendiks on õppeaine. Meie õpilase tundmussuhe õppeainesse on üldiselt külm, välja arvatud ainult juhtumid, mil õpilasel on eriline huvi mõne aine vastu. Üldine vaade on keskkooliõpilaste seas õppematerjali suurema osa kohta, et seda ei ole tarvis. Sellest järgneb loomulikult külm ja ükskõikne suhtumine ainesse. Millega seda seletada? See seletub sellega, et õpilane üldiselt võtab ainet ainult materialistlikust, õigemini utilitaristlikust seisukohast. – ta küsib iga aine osa kohta: milleks on tal seda vaja, mis kasu on tal sellest tulevikus? Õpilane enamasti ei tunne formaalse hariduse vaiadust. Sellest tuleb, et õpilased sageli suurema osa matemaatika, loogika, psühholoogia, keemia ja paljude teiste ainete kohta ütlevad, et milleks on meil seda vaja. Siia juurde tuleb veel meie koolides üldine õppeaine ülekoormatus, rääkimata sellest, et õppekavade koostamisel võrdlemisi vähe on arvestatud tundmusmomenti – ja me saamegi aru, miks meie õpilase tundmussuhtumine õppeainesse on külm.
Kolmas moment on õppetegevus, õpetus ise, õppeviis ja meetod. Sellel me pikemalt ei peatu. Me teame, missugune peab olema meie pedagoogilise teooria järele õpetus ja missugune ta meil sageli tõeliselt on. Kui õpilasel on huvi aine vastu, siis võtab sageli aine käsitlus ja õppetegevus igasuguse tahtmise selle ainega tegemist teha. Meie õpetus on sageli hingesuretav, rääkimata rõõmsast õpetusest ja kasvatavast õpetusest. Kuidas võib niisugusel korral juttu olla õpilase soojast ja elavast tundmussuhtumisest õpetusse.
Kokku võttes näeme, et õpetaja, õppeaine ja õpetus, ühesõnaga kool ei ole põrmugi niisugune, nagu ta peaks olema õpilase tundmuselu seisukohalt. Sellepärast ei tule imestuda, kui õpilase tundmussuhe kooli on täiesti külm. Gaudig peab seda küsimust – noorsugu tagasi võita koolile – ülitähtsaks.
Allpool puudutame, mis kool ja õpetus võivad siin teha.
II. Missugune peab olema õpetus tundmuselu seisukohalt.
1. Õpetaja isik.
Siin ei peatu me õpetaja omadustel, sest selle kohta leidub pedagoogilises kirjanduses mõndagi materjali. Tundmuse seisukohalt rõhutatagu eriliselt, et õpetaja peab olema loomult rõõmsa meelelaadiga (võrdle R. Seyfert, Gesammelte Aufsätze (lühend. GA) lhk- 459). Juhitagu tähelepanu ka H. Itschner’i „Unterrichtslehre” I-sele peatükile „Vom Meister”, eriti esimesele osale „Das Verhalten zum Kinde”, kus on tähele pandud tundmussuhtumist õpetaja ja õpilase vahel.
Siin kriipsutame alla ainult kõige tähtsamat momenti, nimelt õpetaja autoriteeti. Kui tahate, et õpilasel oleks soe ja elav tundmussuhtumine õpetusse, siis muretsege kõigepealt õpetajale autoriteet õpilase silmis. Sellepärast kõlbavad õpetajaiks ainult isikud, kes tõesti sellele kutsele vastavad. Ainult siis, kui õpetajaiks on tõelised kasvatajad, mitte ametnikud, kohatäitjad, juhulised kohaotsijad, aferistid, – võib õpilasel olla hea tundmussuhe kooli.
2. Õppeaine ja õppekava.
Tundmuselu seisukohalt tuleb kõigepealt nõuda ühekülgse intellektualismi vastu võitlemist ja tõsisema tähelepanu pöörmist tundmuse harimisele. Seda on ka uuemal ajal rohkem nõutud ja pedagoogilises kirjanduses käsiteldud, kuigi terve see ala on alles algastmel. Seda osa pedagoogikast nimetab Julius Wagner tundmushariduseks (Gefülsbildung), mille ta seab paralleeli tunnetus-, tahte- ja motoorilis-kehalise haridusega. P. Barth nimetab seda samuti tundmuse harimiseks (Die Bildung des Gefüls). Aloys Fischer’il kannab see nime emotsionaalne haridus vastandina intellektuaalsele haridusele. Fischer on näidanud üksikasjalikumalt, kuidas luuletust saab käsitella emotsionaalse hariduse vahendina artiklis „Zur Theorie der emotionalen Bildung”. H. Gaudig nimetab seda Gemütspflege, kuna ta Gefülspflege all käsitab õppetööd, õppekava ja tunniplaani. Gemütspflege all käsitab ta väärtustundeid, reaktiivtundeid (viha, armastus jne.), kaastunnet, isamaatunnet; selle sihiks on personaalsus, mis on kantud tunnete jõududest.
Õppekavade kohta tundeelu seisukohalt avaldab H. Gaudig järgmisi vaateid. õppekavade koostamisel peab töötunnete arvestamine olema tähtsaks vaatepunktiks, õppekava dünaamikasse kuulub töötunnete dünaamika. Mida rohkem funktsioone arendatakse, seda enam arenevad mitmesugused tegevustunded. Lõbutunne tõuseb ka seeläbi, et üksikud funktsioonid mitimesuguseis õppeaineis teotsevad mitmesuguste ainetega. Sellelt seisukohalt võetagu arvustusele gümnaasiumi õppekavad nende lingvistilise ülekaaluga. Kui siin tahetakse saavutada töörõõmu, siis mõeldagu töövormide suuremale mitmekesi sulele keeleõpetuses. Sellelt seisukohalt tuleb eelistada võõrkeeltest elavaid keeli surnuile. Mõtlemine ja kirjeldamine võõras keeles võib tekitada kõrget funktsioonilõbu, mis tagab omapärase jõuteadvuse; Gaudig on vaimustatud keelelisest kujutusest. Sellelt seisukohalt on ka Gaudig kahe võõrkeele vastu, kartes, et siis ei saada üheski täiusele.
Igatahes tulevad meie õppekavad võtta revideerimisele niihästi tundmushariduse kui ka töötunnete seisukohalt. Tundmuselu seisukohalt tuleb eriliselt rõhutada õppekavade ülekoormatuse kaotamist, ainete tugevat piiramist ja kärpimist igal alal.
3. õpetus.
A. Üldised põhimõtted.
Kuidas saavutada õpetuses ja õppetöös seda, et õpilase tunded hakkaksid liikuma ja et ta võtaks osa õpetusest elava tundmussuhtumisega, see on raske probleem ja selle lahenduseks on seni vähe tehtud. Kirjanduses on selle kohta ainult väheseid märkusi ja põhimõttelisi näpunäiteid, kuna konkreetseid juhatusi, kuidas seda tegelikult saavutada, pea sugugi ei leidu. Näiteks P. Barth oma teose „Elemente der Erziehungs- u. Unterrichtslehre” kolmanda jao „Algemeine Unterrichtslehre” peatükis „Die psychologisohen Bedinrungen der erfolgreichen Unterricht”, käsitleb küll pikemalt erinpatükkides, mis osa didaktikas on tähelepanul, mälul ja mõtlemisel, kuid puudub tundmust käsitlev peatükk. Tundmust puudutab Barth ainult niipalju, kuivõrt see on seotud teiste hingeliste nähete era, näiteks ühenduses mäluga, tähelepanuga, samuti on tundmusmomenti puudutatud üksikute õppeainete käsitluses, näiteks usuõpetuses, ajaloos. H. Itschner pühendab oma „Unterrichtslehre’s” tundmusele ainult poolteistleheküljelise peatüki „Die Beseelung der Stoffe”.
Vähe pikemalt käsitleb tundmusosa õpetuses H. Gaudig eespool mainitud peatükis „Das Gefülsleben des Schülers”. Gaudig avaldab järgmisi mõtteid: „Õpetaja peab tundma õpilase koormat (Last) ja jõudu, et vältida liigpaljut ja liigvähet. Iseseisva töösoorituse mõõtmine on raske, kui õpetus pole rajatud isetegevuse ja tööõpetuse printsiibile. Õpetuses, mis on rajatud isetegevusele, peituvad suuremad ja rikkamad lõbutunde allikad, kui õpetuses, kus õpilane on enam-vähem passiivne”. Seega nõutakse õpilase tundmuselu seisukohalt õpetuses isetegevuse printsiipi. Teised tähtsamad nõuded õpilase tundmuselu seisukohalt on: rõõmsa õpetuse nõue ja intellektuaalsete tunnete arvestamise nõue, mida vaatleme allpool lähemalt.
B. Rõõmus õpetus.
Rõõmsat õpetust nõuab Richard Seyfert artikleis „Freudiger Unterricht” ja „Stimmung und Mache”. Seyfert avaldab järgmisi mõtteid: „Rõõmsat õpetust nõuda, see tähendab õpetust, millest lapsed võtavad osa lõbuga. See nõudmine on ürgvana. Ja vaevalt on leida tõesti tähtsat pedagoogi, kes seda poleks kiitnud”. Ja teisal: „Me teame, et õppimine on tahteakt ja ta toimub seda mõjukamalt, mida tugevamad on lõbutunded, millel ta põhjeneb ja mis teda saadavad… Seepärast peab kool olema rõõmsa töö paik”. Tuleb murda aineprintsiibi valitsus ja selle asemele seada personaalsuseprintsiip. Tähtsaimaks rõõmu vahendiks on lapseline mäng. „Milline eksitus vaadata mängule kui niisugusele, mis räägib vastu kooli ja õppimise sihile. Teeme ükskord päris selget vahet mängu ja mänglemise (Spielerei) vahel. Mäng on midagi loomulik-tarvilikku lapse jaoks. . . Ja mäng on midagi täiesti tõsist”. Lapse loomus on ülekaaluvalt meeleline, sellepärast peab igatahes ka rõõm olema meelelist laadi. Seyfert nõuab loovat õppimist
(schaffendes Lernen), mis peab olema rõõmsa õpetuse põhialuseks.
Ka Seyfert nõuab õpilase isetegevust, sest rõõmu kui kõrgema elutunde tugevamaks allikaks on teotsemine.
Edasi ütleb Seyfert: „Me soovime äärmist ainepiiramist, me soovime mäluaine piiramist ja mehaanilise drilli kõrvaldamist, kuskil ei tohi püüda süstemaatilisele täiusele, kõikjal peab metoodiline talituseviis kergendama lastele tööd”.
„Oleks eksitus arvata, et rõõmus õpetus oleks samatähenduslik pingutusevaba, pealiskaudse tegevusega”, – ütleb Seyfert, ja teisal: „Rõõmus õpetus ei ole sellejärele kunagi vastand tõsisele tööle. Vastuoksa, ta viib otseteed sellele”.
Kodused ülesanded peaksid kandma vaba kalduvustoimingu (Neigungsbe-schäftigung) karaktrit. Seyfert nõuab vabu ülesandeid: „Laske laps kõnelda ja kirjutada nagu see talle meeldib, ärge aidake, ärge parandage teda”. Seejuures ei tohi unustada lapse enesekriitika arendamist.
Artiklis „Stimmung und Mache” ütleb Seyfert, et õpetuse eduks tähtsaim tundealus tekib kestvast vahekorrast õpetaja ja lapse vahel. Õnnelikud on nii õpetajad kui lapsed, kui armastus moodustab kestva sideme nende vahel. Kahtlemata peab see põhjenema lugupidamisel”. Mõnedel õpetajail on takt külge sündinud, millega nad ühendavad auväärsust ja headust, tõsidust ja sõbralikkust. Teised peavad end selleks kasvatama. See on raskemaid, aga tähtsamaid õpetaja ülesandeid. Õpetaja peab oma meeleolud ja tundmused seadma vägivaldselt õpetuse ülesannete järele”.
„Et kestev õige meeleolu võib kasvada ainult kõrgest kutsekäsitusest, on pikema jututa selge, ja samuti, et alahindava käsituse puhul kõik meeleolu on ainult tehtud (Mache), ebatõde, silmakirjalikkus”.
Õpetaja meeleolust peab õpilase oma süttima sisenduse mõjul.
Vastavalt arenemise printsiibile on nooremale lapsele vastavad tunded ülekaaluvalt meelelised, seepärast võib elementaarõpetaja rohkem väliste vahenditega hoida laste meeleolu. Mida vanemaks laps saab, seda enam peab rõõmsus avalduma tõsises töös, kuna ta ennem lähenes mängule.
Seyfert rõhutab ka, et sõbralikkusega ja headusega on alati kõige rohkem saavutatud, kuna sunni läbi saavutatakse ainult näilist edu.
Kuidas praktiliselt, konkreetseil juhtumeil tundmuselu õpetuses arvesse võtta, seda näitab Seyfert teose „Die Unterrichtslektion ais Kunstform”, teises osas „Praktische Versuche”.
D. Intellektuaalsete tunnete osa õpetuses.
Kuna R. Seyfert rõhutab selgelt lõbutunnete tähtsust õpetuses, siis arvab H. Gaudig, et tööd ei tuleks alandada lõbutunnete tekitamise vahendiks, õpilane peab harjuma sellega, et tema töö ei anna talle mingit lõbutunnet, sest et töö on loomult väga nõrga lõbutooniga ja õpilane peab end harjutama norutunnete võitmiseks. Kuid sellepärast ei tohi veel töötunnete küsimust kõrvale lükata. Gaudig kirjeldab lühidalt n.-n. intellektuaalsete tunnete osa õpetuses, kusjuures temagi hindab lõbutunnete tähtsust õpetuse ja õppetöö jooksul. Gaudig’i arvates peab õpilasel enne töö algust olema heatunne (Wohlgefühl), mis on ühenduses vaimuste jõudude (Spannkraft) osavõtuga. Selle heatunde juurde peab astuma siis sisemine tung nende jõudude lahtipäästmiseks ja põnevuse, rõõmsa ootuse ja vaikse kartuse tunded, mille võidab terve jõuteadvus (Kraftgefühl). Gaudig hüüab: „Häda koolile, kus õpilased ei tunne ühtki jõuteadvust ja algavad uut tööd mitte põnevuse ja lootusega, vaid ükskõiksuse või koguni põlgusega, enne kõike aga halvava hirmuga.
Gaudig kirjeldab üksikasjalikumalt töötundeid, nagu need peaksid olema töötunni jooksul. Toome selle kirjelduse lühidalt: „Töö algab. Energia võetakse tarvitusele kord kergemalt, kord tugevamalt, vahel kuni sooritusevõime piirini. Katkestamatule mõttevoolule järgnevad takistatud kohad, kus tuleb teha tähtsaid otsuseid, kus tekkivad vead võivad kaotada tee käest. Ka norutunded ei puudu, aga lõbutunded peavad võitma. Tarvis näiteks leida õppetee, siis peab õpilane õige leidma, mis siis saab lõbuallikaks; kui ta seda ei leia, siis rikub kahtlus, ebakindlus töölõbu. Töö sooritus peab äratama õpilases tegevuse lõbutunde. Ootamatu ei tohi tekitada kohkumist, vaid peab viima mõtete kiirele mobiliseerimisele, lahendusele. Töö jooksul toimugu rahulik edasiminek põnevusest lahendusele. Põnevus olgu lõbus, mitte kartlik. Töö lõpul on halb, kui tekivad traagilised tunded, kartus ja hale meel. Kui tööle lisandub veel meetod ja töö tehnika, siis võib sellest areneda lõbutunne. Kui seejuures jõuteadvusega seob end refleksioon minale, siis muutub jõuteadvus iseteadvuseks (Selbstgefühl). Jõu- ja iseteadvust peab kõige hoolsamalt harima”.
Tunniplaani suhtes tuleb Gaudig’i arvates arvesse võtta seda, et ei tuleks ette ühti ja samu funktsioone mitme tunni jooksul. Teiselt poolt jälle vaheldus ei tohi olla liiga kiire, kuna siis üht funktsiooni ei saa küllalt harjutada ja funktsioonilõbu ei saa vabalt areneda.
Intellektuaalseid tundeid ja tundmuse osa didaktikas puudutab väga lühidalt ka P. Barth oma teose „Elemente der Erziehungs- u. Unterrichtslehre” osa „Die Bildung des Gefühls” viimases peatükis: „Formaalselt tingitud kujutlustunnete harimine”. Barth nimetab probleemilahenduse rõõmu, siis rõõmu, mis tekib eetikas konsekventsuse teadvusest, edasi puudutab tundeid usulises õpetuses ja lõppeks kunstiõpetuses. Lõppeks leiab ka Barth, et „üldiselt peab tundmust rohkem kui seni kasvatuses ja õpetuses toetavalt arendama ja pedagoogiliste sihtide teenistusse võtma…. Peale selle ei tohi kasvataja ilmaski silmast lasta tundmuse võimsat mõju mõtlemisse ja tahtmusse. Ta peaks alati kinni hoidma Vouvenarques’ paradoksist, aga kõlbluse vallas õigest lausest: „Suured mõtted tulevad südamest”.
Kokkuvõtteks.
Praegune õpilase tundmussuhtumine kooli ja õpetusse on nõrk. Selle põhjuseks on ühelt poolt meieaja elu ja teiselt poolt kool ise. Esiteks, meie õpetaja ei vasta oma kutsele, kusjuures õpilase tundmuselu seisukohalt on oluliseks momendiks see, et õpetajal puudub autoriteet õpilaste silmis. Teiseks, ei ole õppeaineis ja õppekavus arvestatud tundmusmomenti, kuna oluliseks veaks on ka õppekavade ülekoormatus. Kolmandaks, meie õppetegevus ei soodusta õpilase sooja ja elavat tundmussuhet õpetusse.
Tundmuselu paranduseks meie koolides tuleb, esiteks, nõuda, et õpetaja isik vastaks oma kõrgele kutsele, sest õpilase tundmussuhe õpetusse võib olla normaalne ainult siis, kui õpetajal on õpilase silmis autoriteeti. Teiseks, õppeaineis ja õppekavus tuleb arvestada tundmusmomenti ja sellelt seisukohalt tuleb suuremat tähelepanu pöörda emotsionaalsele haridusele. Õppekavades tuleb arvestada töötunnete ja õpperõõmu momenti ja kaotada ülekoormatus. Kolmandaks, õppetegevus ja -viis tuleb korraldada nii, et pandaks liikuma õpilase tunded. Sellelt seisukohalt tuleb nõuda isetegevuse ja tööõpetuse printsiibi läbiviimist, intellektuaalsete tunnete tähelepanemist õppetöös, õpperõõmu ja lõbutunnete momenti õpetuses ja üldiselt nõuda rõõmsat õpetust Seyfert’i mõttes. Tundmusmomenti tuleb arvestada ka tunniplaani koostamisel.
Need on kokku võttes põhimõtted ja nõuded, mida tuleb arvesse võtta õpetuses tundmuselu seisukohalt, kuna selle didaktika osa lähem ja üksikasjalikum käsitlemine ootab alles töömehi.
Artiklis mainitud kirjandus:Β a h r t, Paul. Die Elemente der Erziehungs- und Unterrichtslehre. Leipzig. Johann Ambrosius Barth. 1921.Fischer, Aloys. Zur Theorie der emotionalen Bildung (ajakirjas „Zeitschrift für Pädagogische Psüchologie und Experimentelle Pädagogik. XXIV 1923.).G a u d i g, Hugo. Didaktische Präludien. Zweite Auflage. B. G. Teubner Leipzig und Berlin 1921.Itschner, Herman. Unterrichtslehre. Erster allgemeiner Teil. Dritte Auflage. Quelle & Meyer. Leipzig. 1921.Seyfert, Richard. Die Unterrichtslektion ais Kunstform. Fünfte, verbesserte Auflage. Ernst Wunderlich. Leipzig 1920.Seyfert, Richard. Gesammelte Aufsätze. Ernst Wunderlich. Leipzig. 1912.Wagner, Julius. Grundlegung der Bildungsarbeit. Quelle & Meyer. Leipzig 1926.
Valt. Eev. Poisman.
Kasvatusest nr. 7/1930