Kõlbeline kasvatus.
Kõlbelise kasvatuse eesmärgiks on arendada inimeses kõlbelist vabadust. Inimene muutub moraalseks, s. t. kõlbeliselt heaks, mõtleb, räägib ja tegutseb ausasti. Kasvataja peab püüdma taotleda seda, et õpilane täidaks vabatahtlikult oma kohuseid. Nii oleks kõlbelise kasvatuse üldine eesmärk õigluse ja kohusetunde emotsioonide kultuur ehk kõlbeline südametunnistus. See ülesanne on teostatav, kuna kõlbelisuse algidud peituvad juba iga inimese hinges ja arenevad pedagoogilise tegevuse tagajärjel.
„Kõik inimese head kalduvused, – ütleb Pestalozzi, – on lähedalt seotud üksteisega. Ühe kalduvuse täielik arendamine kutsub ellu tegevuse ka teistes kalduvustes. On küllalt sellest, kui laps tunneb sisemist lõbu juba ühe oma kalduvuse tagajärgedest, ja terve ta hing sirutub valguse ja headuse poole. Kasvataja võib valida oma tegevusväljaks ainult mõne üksiku külje lapse hingeelust, ja ühes sellega ärkavad ellu ning hakkavad arenema ka kõik teised kalduvused”.
Mis puutub kõlbelise kasvatuse abinõudesse, siis neid on kolm: õpetus (teoreetiline), eeskuju ja isetegevus. Eeskuju on väga tähtis mõjutamistegur. Lapsed kasvavad alalises kokkupuutumises teiste inimestega ja nende silmade ees käib läbi terve rida häid ja halbu ees kujusid.
Eeskujul on kasvatuses palju suurem tähtsus, kui sõnadel. Eeskuju mõjub ühteaegu inimese kahele tähtsamale meelele – nägemisele ja kuulmisele. Edasi, sõnad mis lapsele öeldakse, kutsuvad temas tahtmata ellu, olgugi nõrgal kujul, teatud vastupaneku; kui aga laps näeb oma ees „kujusid”, siis paistavad need temale mitmekülgsemad, lapse emotsioonid ei võitle enam omavahel, ja mõju sellest on palju selgem ja kindlam, kui ainult headest sõnadest.
„Mingi asi ei kasvata last rohkem, – ütleb Vagner, – kui tubli, tegeva inimese lähedus, kus vaja ei ole enam jutustada, et: „tema isik särab ja soendab nagu päike”.
Peab siiski tähendama, et selle arvamusega ei ole kõik peri. Näiteks arvas kreeka mõttetark Sokrates, et heategevusele võib õpetada inimest sõnadega: tarvitseb temale ainult rääkida sisse õiged mõisted heategevusest ja inimene hakkab tarvitama neid tegelikult. Samal vaatepunktil on seisnud ka kõik pedagoogid-usuteadlased, nende hulgas ka Martin Luther, kes ootas jumal teab kui suuri tagajärgi katekismuse õpetamisest.
Lähedal sellele vaatepunktile seisis ka mõtteteadlane Locke, ja sama arvamus on kordunud veel hilisematel aegadel.
Isiklikult olen arvamusel, et teoreetilist kõlbelisuse õpetamist ei saa jätta kõrvale ega pole vajagi teha seda, kuna ilma nendeta ei saa varustada kõlbelisi emotsioone mõistete ja otsustega. Kõlbeliste mõistete arendamine on tarvilik selleks, et laps võiks teha kõlbelist head teadlikult ning iseseisvalt. – Muidugi oleneb teoreetilise kõlbelisuse õpetamise kasu sellest, kuidas käsitatakse seda ainet. Kasvataja peab pidama kindlasti meeles, et laialivenitatud ja kuivad kõnelused toovad ennem kahju kui kasu. See esiteks. Teiseks, kõnelemised peavad olema rajatud kujukaile näiteile tegelikust elust. Kui rumaluse ja ettevaatamatuse tagajärjel omale häda tuleb, ja kui selle häda pahad tagajärjed on temale küllalt tuntavad ja käegakatsutavad, siis on õpetus ning juhatus täiesti omal kohal ja leiab ka vastukaja õpilase südames. Sarnaseid sündsaid juhuseid ei või sugugi jätta kasutamata. Selles sihis Pestalozzigi märkis ära kasvataja töö, nõudes kõlbelisuse õpetamise sidumist igapäevase töö ja talitamisega kodus, et lapsed töötaksid aja jooksul ise endis välja õigluse ja kõlbelisuse vaated elule ja tema vahekordadele.
Kõneledes kõlbelisest kasvatusest, ei saa jätta puudutamata ka usulise kasvatuse küsimust. Ühtlasi pean aga tähendama, et selle küsimuse kohta on valitsemas suur mõtete lahkuminek usulise kasvatuse pooldajate ja vastaste vahel. See küsimus on olnud elavaks kõneaineks lastevanemate ja kooli- ning haridustegelaste ringkondades, nii välisriikides, kui ka meil Eestis. Eesti rahvas otsustas selle küsimuse 1923 a. rahvahääletuse teel. Selle hääletuse tagajärjed on teada kõigile.
Et olla erapooletu, toon mõlema poole, s. t. usulise kasvatuse pooldajate ja selle vastaste arvamused.
Kõigi usulise kasvatuse pooldajate arvamised võiks väljendada kokkuvõetult Dittes’i järgmiste sõnadega: „Kasvatuse ülesandeks on sisemise ühtluse loomine usu ja kõlbelisuse vahel ning puhta ja tegeva ristiusu aluste istutamine noortesse hingedesse. Määratumat harivat mõju noorsoole avaldab teadmine, et Taevane Isa hoolitseb kõigi olevuste eest, kindel usuline meel, vahekord kõikide inimestega, kui ühe Isa lastega, elav ja puhas usuline vaim, – kõik see annab noorele mehisust rasketel elusilmapilkudel, kindlustab ja kõvendab tema kõlbelist jõudu. Meie kõlbeline ilmavaade vajab täiendamist ja valgustamist usulise ilmavaatega, mis annab meile kujutuse Kõrgemast Olevusest, targast ja armulisest, kes valitseb inimeste üle, olgugi, et meie ei saa tema juhtivast käest tihti arugi oma inimeselise piiratud mõistusega.
Selle vaate vastased rajavad oma arvamuse kahele väitele: üks väide, puht-ateistlik, seisab selles, et usu õpetamine on sisuliselt põhjendamatu, kuna usuteaduse põhilaused jumalusest, hinge surematusest jne., lähevad teravalt lahku praegusaja teadusliku ilmavaate tulemustest. „aga”, ütlevad tema pooldajad: „kui terve universum või kogu ilm, eriti meie maakera, on ainult pimedate füüsilis-keemiliste jõudude mängu tulemus, siis on inimeses juba olemas sümpaatia ja sotsiaalsete emotsioonide rikkalikud idud. Kasvatus peab nad muutma teadlikeks, kõlbelisteks, peab andma kätte neile sõjariista eetiliste mõistete ja arvamiste näol, mis põhjenevad sotsioloogilistel andmetel.
Teine, vähem radikaalne vaade nõuab usuõpetuse eemaldamist koolist sel põhjusel, et kooli lapsed tulevad kokku väga mitmesugustest perekondadest, kus usulised vaated samuti mitmesugused, isegi ateistlikud; ja kuna sarnane usuõpetus puudub, mis oleks nagu sünteesiks või ühendajaks kõikide teiste usuõpetustega, siis on ainuke väljapääsutee selles, et usuõpetus tuleb jätta mitte kooli, vaid perekonna ülesandeks; kool, mõnede arvates, ei või võtta enda peale dogmaatilise usuõpetuse õpetamist, vaid ainult Kristuse kõlbelisuse õpetamist.
Nagu näha, toetuvad ühe kui teise vaate pooldajad samadele pedagoogilistele mõtetele, millele toetuvad kõik kasvatusteadlased, s. o. eeskujule, õpetusele ning õpilaste isetegevusele. Kõlbelisuse kasvatamisel on eriti tähtis osa kirjandusel, loodusteadusel, ajalool, laulul ja muusikal, mida tõendavad ka nende õppeainete metoodikad. Nad kõik ühiselt süvendavad, harivad, vormivad noort hinge ja moodustavad seega endist materjali, mis jääb elama noortesse hingedesse headuse, iluduse ja tõe ideaalidena. Väga väärtuslik ses suhtes on ka luule, usuliste kalduvustega laste juures eriti usuline luule.
Siin tulevad meele järgmised filosoof Kanti sõnad: „Ei ükski seni loetud raamatutest pakkunud mulle sarnast troosti, kui järgmised sõnad Taaveti 23. laulust: „Ka siis, kui ma käin surmavarju orus, ei karda ma kurja, sest et Sina oled minuga”.
Klassi ühing.
Harilikult arvatakse, et kool, võrreldes perekonnaga, on palju kehvem materjali poolest kõlbelisteks elamusteks, kõlbeliseks tegevuseks ja kõlbeliste harjumuste omandamiseks. See vaade langeb aga täiesti ära, kui vaadata klassile kui ühingule ja kasutada teda sellelt seisukohalt.
Klassi ühing kujutab endast kõige pealt tööühingut. Kogu klass tervelt ja iga tema üksik liige eriti peavad püüdma saada kätte klassi üldist eesmärki väga mitmesuguse töö abil, millest võtavad osa kogu klassi õpilased.
Klassi üldise eesmärgina tuleb mõista intellektuaalseid, kõlbelisi, esteetilisi ja usulisi nähtusi, tundeid, kalduvusi ja püüdeid, mõtteid, tegutsemisi ja harjumusi, mille jaoks materjal valitakse ja töötatakse läbi, võttes seejuures arvesse õpilaste arenemistasapinda ja silmas pidades lõppeesmärki – kõlbelisuse süvendamist.
Lihtinimene rahva hulgast, kes on oma iseloomu arendanud välja terve mõistuse ja elukogemuste varal, olgugi ta koolitamata, kuid selle eest kõlbeliselt arenenud, võib julgesti kõrvu seista ükskõik missuguse isikuga haritlaste hulgast, kuigi need on temast ees oma teadmiste poolest.
Mida mitmekesisemad on õpilased oma vaimuannetelt, seda rikkam ja viljakam on kõlbelisuse mõttes klassi ühingu liikmete ühistegevus.
Mida rohkem õpetamine puudutab kõiki inimomadusi, seda enam on juhuseid vastastikuseks nõudmiseks ja pakkumiseks, seda selgemalt igaüks tunneb, mis puudub temal ja mille poolest on teine rikas, ning ümberpöördult.
Juba lihtne üheskoos viibimine, ühised elamused, laiendatud ning süvendatud mängude, ekskursioonide ja sõitude abil, ühine tegevus laulu- ja võimlemistundidel, jutuajamisel, aktused, pidud, koolinäitused jne, – kõik nad nõuavad vastastikust austamist ning istutavad lastesse solidaarsuse ja ühiskondlikkuuse idud. Siia juure kuulub ka veel vastastikune toetus ning abiandmine töödes, sel määral, et see ei too kahju iseseisvusele ja aususele, osavõtmine teiste saatusest, kasvava jõu tunne enese juures ja klassiteadvuses, enam ehk vähem selgem arusaamine, et kõik peavad piirama oma vabadust ühingu huvides. Juba esimesest õppeaastast alates peab õpilast läbistama teadmine, et klass on tööühing; ta peab tulema otsusele, et see tööühing taotleb kõrgemat eesmärki, nimelt – oma liikmete kehalist ja vaimlist täienemist, justnagu kogu inimkondki on ühing sama eesmärgi saavutamiseks.
Igasugune laiskuse ja kergemeele avaldus, igasugune lohakus ja laaberdamine, tähelepanematus ja korrarikkumine tunni ajal tuleb lugeda õpetaja ja õpilaste poolt ühise töö rikkumiseks, kahjuks, mis tehtud kogu klassi edule ja neid arutatagu kui klassi üldist asja. Iga õpilane teadku, et tema ülespidamisest oleneb ühise asja õitseng või närbumine, ja et ka tema on vastutav kogu ühingu virkuse, elukommete, töö ja edu eest. Sel juhtumisel tekib välise allumise järele ka sisemine, vabatahtlik allumine. Selle kõlbeliselt arendava vaatepunktiga võivad harjuda vanemad õpilased. Kuid tulemused on ikkagi seda suuremad, mida varem tehakse sellega algust.
Võib julgesti ütelda, et ühiselul koolis on kindlasti ka suur kõlbeline mõju õpilastele. Niiviisi istutatakse lastesse huvi ning arusaamine poliitilise ja seltskondliku tegevuse vastu; võib ütelda, et õpetades koolis ühiskondlikule korrale, valimistele, seadusandlusele jne. harjutatakse last ühiskondlikus töös ja rajatakse seega kindel alus tulevasele korralikule riigikodanikule. Arvesse võttes endisi juhtmõtteid, peab küll ühinema täielikult luuletaja Goethega üteluses: „Kui meie võtame inimesi niisugustena, nagu nad on, siis rikume nad; kui meie aga toimime nendega, nagu oleksid nad niisugused, nagu olema peaksid, siis viime nad sellase kõrguseni, milleni nad oleksid pidanud jõudma”.
Kõlbeline isetegevus.
Peatume nüüd ka laste isetegevuse juures nende kõlbelise arenemise vallas. Siin olgu laste töö juhitud harjutustele enesetaltsutamises. Kasvataja peab koondama kogu oma energia sellele, et kõvendada kasvandikes häid harjumusi ja kaotada halbu. Harjumustena tuleb mõista vaimlisi omadusi, mis põhinevad lapse loomulikkudel kalduvustel ja pedagoogiliselt rajatud harjutustel. Selles mõttes on ka heategevus omadus teha head vabatahtlikult, sundimata. Kuna aga iga omadus saadakse harjumuse teel ja arendatakse harjutamistega, siis järeldatagu sellest, milline määratu tähtsus on kõlbelisel harjumusel kasvatuses.
Inimene hoiab vanaduseski alal need vaated ja aated, mis tekkisid temas noorpõlves, ja oma heade elukommete eest paljud võlgnevad tänu mitte nii väga oma mõistusele, kui just oma ammustele harjumustele. Seepärast on seegi juba suur võit, kui harjutakse enesetaltsutamisele, sõnakuulmisele, lahkusele, armastusele korra vastu jne. Muidugi ei ole see veel tõsine kõlbelisuse kasvatus, kuid tema abil ja alalise harjutamise teel inimene läheneb sammsammult headusele: see, mis esialgu sündis koguni vastumeelt, mehaaniliselt, muutus vähehaaval täiesti teadlikuks kõlbeliseks tegevuseks. Edasi, arutihti, kui ei jätku meil kindlust ega jõudu, aitab meid harjumus. Sellepärast peab andma RousseauMe õiguse, kui ta ütleb, et „kasvatus on ainult harjumus”. Mida on siis vaja lapsele õpetada kõlbelisuse suhtes? Ei midagi muud, kui seda, et pookida temale külge sõnakuulmist, asjade õiget hindamist ja vähenõudlikkust.
Mitmesugused kõlbelise kasvatuse abinõud.
Abinõudest, mis aitavad saavutada tagajärgi kõlbelise kasvatuse alal, võiks nimetada eeskätt nelja: armastust, tööd, järelvalvet ja ausust.
Kasvatustöös mängib armastus kahtlemata peaosa: tema on ühel ajal kasvatuse abinõu ja ka eesmärk. Pedagoogilised kogemused räägivad küllalt selget keelt sellest, et kasvatustöö peab tugema armastusele.
Lahkuseta, armastuseta ümberkäimine lastega muudab nad suuremalt osalt tuimadeks, pealiskaudseteks ja tooreteks inimesteks. Kuna ümberpöördult, väga sagedasti isegi käest äraläinud lapsed armastaja pedagoogi juhatusel said kasulikeks seltskonna liikmeteks, kuna tee lapse tahtmise juure käib tema südame kaudu.
Kiirelt arenenud ühiskondliku edenemise tõttu ja ristiusu aadete levimise tagajärjel viimaste aastasadade jooksul on solidaarsuse tunde arenemine teinud hiigla edusamme, ent palju aega kulub veel selleks, et iga inimene tunneks enese olevat liikme ühisest jaotamatust inimkonnast. Ka kasvatajal võivad olla omad suured teened selles tähtsas töös. Ja sellepärast tulebki rõhutada esiteks seda, et lapsi peab püüdma viia niikaugele, et nad kantakse otsekui oma tunnete ja ettekujutustega teise inimese hinge, inimvahekordadesse ja teiseks – et lapses peab kasvatatama lugupidamist inimeste seltskonna ja tema elu vastu.
Tööl, nii kehalisel kui vaimsel, on suur pedagoogiline väärtus, sest et tema kisub lapse mõtted ja püüded eemale kõigest halvast, kindlustab tema tahet headuses ning kasvatab last tegeva idealismi vaimus. On aga tööl kord niisugune proovitud ja hoiatav väärtus kõlbelise kasvatuse alal, siis on selge, et kasvataja juba kõige varasemail eluaastail peab õpetama lapse õieti töötama. Kui lapsele antakse kätte töö, mis teda huvitab ja rõõmustab, samal ajal aga ühtlasi on kasulik, siis on päevaselge, et lapsele on kõige otsekohesemalt ja väga edukalt mõjutud kõlbelise arenemise suunas.
Järelvalve. Piiramata vabadus võib lapse viia hävinemisele; sellepärast peab kasvataja tema järele valvama ja pingutama ohjad seal, kus antud vabadust mõeldakse tarvitada kurjasti. Seejuures olgu ühtlasi tähendatud, et lapse elukommete hindamises ärgu oldagu väiklane pedant. Kasvatuse ideaal pole kasarm ega klooster. Hoopis selle vastu, askeetlik munga tee ei vii sugugi kõlbelise täienemise poole. Seda võib saavutada palju kergemini, kui mõistlikult kombineeritakse armuline ümberkäimine lastega ning kui organiseeritakse õiglaselt nende töö.
Ausus. Pestalozzi mõistis hinnata neid määratu suuri teeneid, mis on kõlbelise kasvatuse alal aususe kasvatamisel. Õpilasele, kelle süütegu oli tehtud avalikuks, ta esitas küsimuse: „Kas tõesti mõtled sa aja jooksul saada hirmu ja põlguse asjaks oma naabritele ja kodustele?” Nii hakkab lapses vähehaaval orienteeruma headuse algus, esiteks muidugi arvesse võttes ainult ümbruskonna arvamust, kuid hiljem kujuneb sellest välja omaenda mõõdupuu headuse ja aususe kohta.
Kõlbelise kasvatuse käik.
Kanti arvamise järele on kasvatusteaduse keskpunktiks kohusetunde kasvatamine; kohusetäitmist kohusetunde enda pärast pidas tema kõrgemaks eesmärgiks, mille võib taotleda inimlik kõlbelisus. Kohusetäitmine peab saama inimesele omaduseks ja selles tuleb last harjutada juba kõige varasemates eluaastates. Kui lapsed täidavad neile antud kohused korralikult, ükskõik kui väikesed need ka ei oleks – siis on kindel, et neisse istutatakse alus ikka suuremate ja keerulisemate kõlbeliste ülesannete lahendamiseks.
Meeldiv tunne, et kohustus on täidetud, virgutab last kohusetäitmisele ka tulevikus ja teeb selle isegi meeldivaks. Kohusetäitmise eest võib anda tasu, kuid tuleb kindlasti hoiduda seda tasu eest ostmast. Selle põhimõtte teostamine oleneb kasvataja taktitundest.
Südametunnistuse kasvatamine.
Psüholoogia õpetuse järele võib südametunnistus areneda, järjelikult – teda on võimalik kasvatada. Alguses on kasvataja lapsele ise oma isikuga südametunnistuseks, s. t. ta on lapsele kõlbelise elu kehastuseks. Aastate kestel juurdub kõlbeline seadus lapse hinge, muutub tema alaliseks osaks ja teatab oma olemasolust lapsele iga töö ja tegevuse puhul.
Abinõusid, mille varal südametunnistust võib kasvatada, oleks neli: 1) kõlbelise mõtlemise arendamine; 2) vastutusetunne, mis saadakse kätte siis, kui tarvitatakse karistusi õieti; 3) kõrgema aate istutamine lapse hinge, mille ees ta tunneks olevat enese vastutava, nimelt – inimsuse ja jumaluse aate ees ja 4) põlguse äratamine lapse hinges kurjuse vastu ja tungi kõlbelise kõrguse poole; see eesmärk saavutatakse sel teel, et laps jõuaks alati kindlale otsusele selle kohta, et on olemas kindel ja lähedane side heategevuse ja südametunnistuse rahu vahel, mida ta peab kalliks.
Vaimse vabaduse kasvatamine.
Vaimselt vaba inimese võib kasvatada ainult ühe, kuid väga tähtsa tingimuse juures, ja nimelt – kui juba kõige varasematest eluaastatest alates täidetakse ainult need lapse soovid, mis on kõlbeliselt õigustatud. Seda kergem on lapsel tulevikus reguleerida oma tahtmist kõlbeliste mõistete ja arvamuste abil. Viimaste tekitamiseks on aga kõige pealt vaja lapsele abiks olla õige mõõdupuu väljatöötamisel kõigi asjade hindamiseks. Aastate jooksul koguneb talle rikkalik tagavara kõlbelisi ideid, mis aitavad teda võita omi halbu kalduvusi.
Nii nõuab kõlbeline täienemine (muidugi alaline täienemine) kolme vaimuomaduse esialgset konsolideerimist, mille tekkimine on lähedas ühenduses ka kolme pedagoogilise meetodiga: eeskujuga, juhatusega ja õpilase isetegevusega, – ja kolme pedagoogilise põhijoonega: mõistuse, emotsioonide ja tahte kultuuriga; ma mõtlen siin: 1) mõõdupuu tekkimist lapsele asjade hindamiseks; 2) rahuldustunde kasvatamist ja 3) õpetamist sõnakuulmisele, ütlen mõne sõna veel esimesest ja viimasest ülesandest (teisest – rahuldustunde kasvatamisest – oli juba jutt)
Kõlbelise hindamise arendamine seisab selles, et last õpetatakse hindama õigest vaatekohast üldse kõiki asju, eriti aga just omaenda kalduvusi ja tunge, soove ja tegusid ja peale selle – õpetada last vahet tegema objektiivsete, absoluutsete ja subjektiivsete, vabalt tekkinud väärtuste vahel. Ainult siis jäävad lapse hinges elama kõlbelised normid ja saavad temale nendeks teenäitajateks tähtedeks, millest räägib Schiller, öeldes inimesele : „Sinu rinnas säravad sinu saatuse tähed”.
Mis puutub sõnakuulmisse, siis on see kasvatuses kõige esimene ja kõige tarvilikum tingimus. Sõnakuulmist tuleb õpetada lastele juba kõige varasematel eluaastatel. Oma tahtmise painutamine vanema tahtmise alla, selle järele Jumala tahtmise alla – niisugune on sõnakuulmise loomulik evolutsioon. Normaalsete laste juures on see ülesanne kerge teostada; palju suuremat vaeva nõuab ta hingeliselt haigete laste juures. Ent nii ühede kui teiste juures on vaja silmas pidada seda kuldset määrust: „kõik sündigu omal ajal”.
Kokkuvõte.
Pestalozzi kirjatööde tundjad vist mäletavad tema sügavamõttelisi sõnu: „Kõlbeline kasvatus põhineb kolmel alusel: 1) kõlbelise ilmavaate kasvatamine on võimalik ainult puhtate, rikkumata tunnete abil; 2) laps peab alalõpmata end harjutama enesetaltsutamises; 3) kõlbelise kasvatuse tulemused jäädvustatakse ümbruskonna õiguseliste ja kõlbeliste vahekordade vaatluse ja hindamise abil”.
Lisaks neile kolmele ülesandele, mille lahendamine algab juba perekonnas, toob kool omalt poolt veel juure neljanda, nimelt: kõrgemate huvide loomine ja lapse hinge rikastamine ausa ilmavaatega. Ent peale selle peavad mõlemad, nii kodu kui kool, õhutama lapses armastust töö vastu.
Lõpptulemuena pärib inimene suurima õnne: tema saab kõlbeliselt vabaks ja tema hinge valdab leekiv armastus tõe, headuse ja ilu vastu. Armastus kõige vastu, mis ideaalne, ja vabadus üheskoos, loovad aga suure rahva ja suured inimesed, sest et ainult kõlbeline suurus loob suure inimese ja rahva suure (Jung)”.
Dr. Joh. Erni järele vabalt J. Humann
Kasvatusest nr. 9/1926