Tahtejõu kasvatamise probleem.
(Praktilisest seisukohast).
Tihti tuleb seltskonnas psühholoogia ehk hingeteaduse kohta mitmesuguseid lahkuminevaid arvamusi kuuldavale. Neid arvamusi võib üldiselt kahte liiki jaotada. Ühed vaatavad psühholoogia peale suurte lootustega ning usuvad, et põhjalik tutvumine selle teaduse saavutustega avab kõik enese ja teiste inimeste hingeelu saladused, selgitab ja heidab valgust neile „igavestele küsimustele”, mis võõrad ei ole ühelegi enamvähem mõtlejale inimesele, mille lahendamise kallal on inimsugu töötanud oma hällipäevadest saadik ja töötab ka praegu. Need on küsimused hinge olemasolu, elu eesmärgi ja mõtte, elu ja surma saladuse kohta j. n. e.
Teised praktiliste kalduvustega inimesed arvavad jälle, et psühholoogia on liiga abstraktne, igapäevasest elust kaugelekistud teadus, mille praktiline väärtus võrdub nullile – see on nende arvates ühesõnaga „filosoofia”, ja temata võib elus ka väga hästi läbi saada, vähemalt mis puutub inimeste tundmisse ja nende nõrkuste kasutamisse. Mõlemais arvamustes peitub osa tõtt, kuid mõlemad on ka teataval määral ekslikud.
Teatavasti on psühholoogia ülesandeks hingeliste nähtuste, meie sisemise elu uurimine ja hingeelus valitsevate seaduste kindlakstegemine. Piirdudes ainult hingeliste nähtuste uurimisega, jätab meie aja psühholoogia nende sügavamate põhjuste ja iseloomu äramääramise gnoseoloogia ehk tunnetusteooria hooleks on filosoofia tähtsam osa. Sarnane piiratud ülesanne paistab esimesel pilgul kaunis lihtne olevat, sest tegutseme ju hingeliselt iga päev, iga minut, ja meil „miks” avaldused on täitsa harilik, nõnda ütelda käepärane asi. Ja, seda tema küll on, aga siiski peame tunnustama, et hingeelu saladuste kate on aastasadasid kestnud väsimata töö peale vaatamata, väga vähe kergitatud; Delphi oraakli templi väravat ehtiv pealkiri „guoti s’auton” – õpi tundma iseennast – seisab ka meie ees lahendamata mõistatusena. Tõesti, kas võime meie ütelda, et kõik meie hingelised üleelamised, meie mõtted, tujud ja nende tekkimine selged on? Kahjuks – ei. Oleks see nii, siis oleksime meie ammugi iseendi peremehed, aga nüüd peame meie tunnustame, et keegi ei ole oma mõtete ega tujude peremees. Meie võime ainult konstateerida selle või teise psüühilise fakti olemasolu, tunnustada teda, nõnda ütelda, „de facto” – aga kust tulevad need kiiresti vahelduvad nähtused, kuhu nemad kaovad, et jälle, vahest pika aja tagant ilmuda, kus on nende allikas, kuidas töötab see imeline saladuslik laboratoorium – meie peaaju – need küsimused jäävad vastuseta tänapäevani ja vaevalt on loota üldse nende lõplikku lahendamist. Et seda paremini selgitada, on küllalt meelde tuletada üht fakti, milles peitub võti psühholoogia saladuste avamiseks: nimelt meie mõistusele on täitsa arusaamatu ja loogiliselt vastuvõtmatu see asjaolu, kuidas võib puhtfüüsiline ollus, nagu seda on meie peaaju, produtseerida asju, millised oma loomuse poolest on temale diametraalsed vastandid. Mõte on peaaju produkt, kui peaaju võime meie katsuda, kaaluda, keemiliselt tema peale mõjuda, aga mõte on „väljaspool” meie võimupiire, tema ei alistu meie teaduslikele võtetele, eksperimentidele. Aga, teisest küljest, ei või täies ulatuses pooldada vaadet, nagu oleks psühholoogia ainult „filosoofia”, millel puudub igasugune praktiline tähtsus: iga teadus, kui ta niisugune tahab olla, peab oma ülesannete, oma iseloomu tõttu üldine, abstraktne olema, aga sellejuures ei tunne mina ühtki teadust, mis teeks tegemist asjadega, mida elus olemas ei ole. Samuti võivad ka psühholoogia saavutused praktilises elus kasutatavad olla.
Igal teadusel on kaks külge: teoreetiline ja praktiline; praktilise külje moodustab kogutud tooresmaterjal, teoreetiline seisab selle materjali ümbertöötamises, tema ühendusseviimises üldiste järelduste ja seaduste näol kõrgema teadusevaraga, mis kogutud aastasadade jooksul ja mis oma lõplikuks ülesandeks peab elu ja surma saladuse lahendamise. Võrreldes nüüd selle mõõdupuu abil psühholoogia mõlemat külge, peame tunnustama, et teoreetiline osa on kaunis kehv ja et üldiste hingeelu seaduste väljatöötamise sihis on vähe ära tehtud, kuna kogutud tooresmaterjal võrdlemisi rikkalik ja mitmekesine on; iseäranis palju on andnud selles suhtes eksperimentaalne metood.
Metafüüsiline elu ja surma saladuse küsimus on olnud ja jääb kahtlemata teaduse lõplikuks ülesandeks ja ainult tema lahendamisega langeb alla looduse suur salakate ja vaimustatud inimsoo silmadele avanevad lõpmata ulatusega horisondid. Praegu aga võime sellest silmapilgust ainult unistada ja peame vist leppima Kanti vastusega metafüüsiliste probleemide kohta, nimelt, et sarnased probleemid kuuluvad usu, mitte aga teaduse riiki.
Jah tõesti, ehk küll võib inimsugu uhke olla oma vaimu võitude üle, vaadeldes neid otse uskumatuid leidusi, mille poolest iseäranis meie aeg rikas on. Mis me lapsepõlves, aastat 20 – 30 tagasi, Jules Verne’i romaanides lugesime ilusana, kuid kättesaamatu fantaasiana, on nüüd igapäevased tõsiasjad; kõik need automobiilid, aeroplaanid, traadita telefonid, kinod – nad kõik on meie silmade ees sündinud – kuid siiski libiseb meie käte vahelt see lõplik alus, kõikide nende imeasjade algpõhjus. Meie oskame loodusjõudusid kasutada, aga nende olemus, nende substants on meile teadmata, tundmata – meie oleme ekspluateerijad, mitte aga peremehed. Kes ütleb meile, mis on elekter, see imelik võim, mis meid soojendab, valgustab, meie mõtteid välgukiirusega üle maailma laiali kannab ja mis, kõrvalt vaadates, lihtsa hõõrumise läbi sünnib? Missugune vägi sunnib puud kasvama ja lille õitsema? Missugune jõud avaldub hiljutileitud raadiumis: kuidas võib see imelik aine enesest võimsat energiat laiali laotada, ise selle juures peaaegu muutumata jäädes? Need ja sarnased küsimused ootavad vastust, ja eksib see, kes räägib või mõtleb, et inimene on looduse kuningas, et temale on kõik teada. Kõik meie teadused, koguni täpsemadki, põhjenevad hüpoteetilistel alustel, milliste väärtus relatiivne, millised täna maksvad on, aga homme iganenud eelarvamusteks kuulutatud võivad olla. Matemaatika, see kõige täpsem täpsematest teadustest, on rajatud aksioomidele, mille tõestamisest tema teaduslikult loobub, sest et see võimatu on. Meie Eukliidese geomeetria ei ole ainus võimalik geomeetria – tema põhjeneb ruumi kolmel dimensioonil, aga on loodud süsteem (Kaasani ülik. prof. Sobatsenski oma) milline, aluseks võttes, kui mina ei eksi, neli dimensiooni tõendab, et paralleeljooned lõpmatuses lõikuvad; Einstein, uuem moodsa relatiivsusteooria looja, kõneleb koguni mõnesugusest kumerast tasapinnast ja tõendab, et ka niisugused vankumatud mõisted, nagu ruum ja aeg, on täitsa relatiivsed, mitte aga absoluutsed.
Kui aga asi sarnases seisukorras on, ja paistab, et inimene veel vähe on lähenenud tähtsamate küsimuste lahendamisele, võib tekkida kahtlus, kas on üldse mõtet asuda tahtejõu kasvatamise küsimuse käsitlemisele. Kas on teaduse ja eriti psühholoogia korralduses selleks küllaldane materjal?
Sellele küsimusele võib, minu arvamise järele, jaatavalt vastata, ja nimelt sellepärast, et siin võime meie asuda samale seisukohale, kui, näit., elektri kasutamise asjas. Vaatamata sellele, et elektri sügavam loomus meile teadmata, võime meie siiski temaga vabalt ümber käia ja tema salalist jõudu oma äranägemise järele juhtida. Samuti võime meie omi hingejõude kasutada nende väljenduste näol, ilma et meil tarvis oleks nende lõplikku, viimast loomust tunda. Tabavalt valgustab seda seisukohta James oma „Psüholoogias”. „Iga teadus – ütleb James- võtab usu peale vastu teatavad andmed, jättes teiste filosoofia osade ülesandeks nende andmete tähtsuse ja tõelisuse arvestamise. Nii, näit., usub loodusteadus tunnetavast mõistusest absoluutselt ärarippumata materiaalse ilma olemasolusse, vaatamata sellele, et selle küsimuse sügavam filosoofiline analüüs viib otsaga idealismi juure välja. Mehaanika omistab sellele mateeriale massi ja jõu ilmutamist, defineerides neid mõisteid puhtfenomoraalselt ja ei karda neid irratsionaalsusi, millised tulevad nende mõistete juures ilmsiks sügavama analüüsimise tagajärgedena. Samuti peetakse mehaanikas liikumist absoluutselt ärarippumatuks tunnetavast subjektist, vaatamata nendele raskustele, millega seotud sarnane oletus. Keemia võtab vastu usu peale kõik füüsika andmed, füsioloogia – kõik keemia andmed. Psühholoogia, kui loodusteaduslik distsipliin, hindab nähtusi samasugusest ühekülgsest ja ajutisest tingitud seisukohast . . . Kuidas mõnesugune asi võib tunnetada teist – selles seisab nõndanimetatud tunnetusteooria probleem. Kuidas niisugune asi, nagu „teadvuse moment”, üldse olemas võib olla – see on nõndanimetatud ratsionaalse (vastandina eksperimentaalsele) psühholoogia ülesandeks. Täielik tõde „teaduse momendist”, „mõttest” avaneb ainult siis, kui ratsionaalne psühholoogia ja tunnetusteooria oma viimase sõna ütlevad. Selle ajani võib aga nende kohta kogutud olla suur hulk tingitud tõdesid, millised möödapääsemata laiema tõe koosseisuga kokku sulavad, kui selleks paras aeg kätte jõuab. Sarnane ajutine kogu määrusi „teadvuse momentide” ja tunnetuste kohta moodustab selle, mida mina mõistan psühholoogia, kui loodusteadusliku distsipliini osa all. Ja niisuguse psühholoogiast arusaamise juures ei kaota need faktid ja määrused oma maksvust, olgu lõplikud teooria järeldused vaimu, mateeria ja tunnetuse kohta missugused tahes”.
Tsiteeritud ameerika teadlase sõnad heidavad, minu arvates, õiget valgust teaduse peale üldse. Kaugel on veel inimsoo vaimu töö lõpp, kuid tänapäevani kogutud materjal ja faktid ei kaota mitte oma tähtsust selle või teise teaduse põhimõtete muutmisel. Välk jääb ikka välguks, sellepeale vaatamata, kas on tema Jumala viha väljendus või elektri lainete kokkupõrkamise tagajärg. Ja edaspidises teema käsitamises kirjeldan mina meie hingeelu ja selle protsesse nii, kuidas nad meie tegelikus, igapäevases elus end ilmutavad, püüdes kõrvale hoida igasugusest filosoofilisest targutamisest, sest minu ülesandeks on tahtejõu kasvatamise küsimust elulisest, praktilisest seisukohast jõudumööda valgustada.
Harilikult jagatakse hingelised nähtused kolme liiki – tunnetuslikud, tundelised ja tahtelised. Muidugi on sellel jaotusel puhtformaalne väärtus, sest raske on leida hingelist protsessi, milline oleks puhttunnetuslik, tundeline või tahteline. Kõik need kolm elementi funktsioneerivad ühel ajal, vahe on ainult selles, et ühe või teise psüühilise üleelamise juures üks nimetatud elementidest on, ülekaalus domineerib teiste üle.
Püüdes lähemalt analüüsida nende elementide vahekorda, võib ütelda, et tahtelised protsessid ilma tundeliste või tunnetusliketa mõeldavad ei ole. Tundmus ja mõistus on meie tegevuse väljakutsujad, algatajad, sünnitajad, aga tahe on tema juht. Kaalumine, mis harilikult sellele või teisele otsusele viib, seisab koos tundelistest ja tunnetuslikest motiividest, ja tahtel on otsustav sõna selle võitluse juures. Tahte tegevust võiksime võrrelda aurukatla kaitseventiili tegevusega, tundmusi ja mõistust – auru ja veega.
I osa Kasvatusest nr. 4/1925
Jälgides inimese hingelist tegevust, võivad tekkida mitmesugused küsimused; nendest oleksid meile praegusel korral tähtsad järgmised: Kas on inimese tahe, tema otsustamine täitsa vaba, iseseisev, ärarippumatu kõrvalistest mõjudest, või alistub tema mõnesugustele kindlatele seadustele, ja teine – missugusel elemendil – kas mõistusel või tundmustel – on suurem tähtsus ja mõju meie tegudele.
Tahtevabaduse küsimus on teatavasti üks keerulisematest ja tähtsamatest küsimustest inimese elus, ja vaidlused tema ümber kestavad arvatavasti veel kaua. Kõrvale jättes selle küsimuse filosoofilise ja usulise lahendamise, võib ütelda, et tegelik elu ei anna tema peale lõplikku vastust – on silmapilke, kus inimene tunneb end iseseisvana, temale paistab, nagu oleneks see või teine otsus või tegu ainult tema tahtmisest, ja kohe siin kõrval, järgmisel silmapilgul, võib tema veenduda, et see või teine otsus ei ole vastu võetud vabalt, iseseisvalt, vaid tema pidi möödapääsemata niisugune, aga mitte teine olema. Iseäranis selgesti tuleb see ilmsiks siis, kui meie mitte endi, vaid teiste inimeste tegevust kõrvalt vaatleme. Võib, näit, tundes teise inimese iseloomu, tema huvisjd ja kalduvusi, enam vähem täpselt ette näha tema teguviisi selles või teises juhtumises, kuna see teine inimene enese otsust täitsa vabaks peab, uskudes, et tema oleks võinud ka otse vastupidi teha. Näit., kui auahnele, inimesele pakutakse midagi, mis seda tema tundmust rahuldada võib, võtab tema tingimata selle pakkumise vastu, olles ise kindlas arvamises, et see vastuvõtmine on vaba kaalumise tagajärg, kuna meile, kes tema auahnust tunneme, on tema teguviis möödapääsemata ja meie näeme selle sammu juba ette ära. Tuleb välja, et see inimene otsustas mitte vabalt, iseseisvalt, vaid otsus oli juba apriori tingitud tema auahnusest, teisiti tema otsustada ei võinud. Siin kõrval võib kohe ka mõne teise näituse tuua, mis tõendab, et vastuvõetud otsus sagedasti otse diametraalselt lahku läheb inimese kalduvuste ja huvidega, ja sellel juhtumisel üteldakse, et „inimene on enese üle võidu saanud.” Siin jääb aga selgitamatuks, millega sarnane võit tingitud on – kas mõne teise võimsama motiiviga, või on tema iseseisva, ärarippumata tahtmise väljendus puhtal kujul.
Üteldakse, et „inimene on ise oma õnne sepp” ja sealsamas tihti kuuleme meie arvamist, et inimene on „oma aja laps” ja et kõik tema teod ja ilmavaade olenevad mitte inimese „mina’sttt, vaid see „mina” ise on loodud ümbritseva õhkkonna mõjul. Olgu nüüd sellega kuidas on, aga võttes meie arutuste lähtepunktiks inimese „mina”, võime meie ette näha, et see „mina” ilmaski ei tunnista ennast välimiste asjaolude ja mõjude produktiks, nende passiivseks peegelduseks. Iga ühe „mina” protesteerib kategooriliselt selle vastu ja oma ärarippumatuse iseseisvuse eest on valmis võitlema viimase veretilgani, sest „minas” on ühendatud kõik, mis on inimeses paremat, aktiivsemat. Ükski inimene lihtsalt ei või enese „mina” teistest asjadest ärarippuvaks tunnustada – sellega tõmbaks tema enese üle kriipsu, muutuks psüholoogiliseks nulliks.
Ütelge inimesele, et tema tegutseb teiste mõju all, et tema ei ole iseseisev – ja teie loote enesele vihasema vaenlase. Kui meilt küsitakse, missugust lahendamist sooviksime meie tahtevabaduse küsimusele – eitavat või jaatavat, siis vastame meie kahtlemata, et viimast. Tõesti, kujutage enestele ette, et ühel ilusal päeval läheb korda mõnel mõtteteadlasel tõendada, samuti selgelt ja kindlasti nagu tõendatakse geomeetrilisi teoreeme, nagu täheteadlased kuu- ja päiksevarjutusi ette ära määravad, et tahtevabadus on ainult veetlev illusioon, ilus unistus, mille petliku hiilgusega oli inimsugu aastasadade jooksul pimestatud, ja et tegelikult mingi niisugust vabadust olemas ei ole, vaid kõik, ka meie kõige intiimsemad ja sügavamad üleelamused, pole muud kui raudsete loodusseaduste sünnitus ehk tagajärg – kujutage mis sünnib siis meie hingedes, missuguseid järeldusi oleme meie sunnitud sellest tegema. Arvan, et see päev on kõige kultuuri, elu ja tegutsemise lõpuks: kord ei ole minu „mina” vaba, kord on tema ainult teadmata seaduste haletsemisvääriline, sõnakuulelik täitja, siis ei ole ka minul mõtet tegutseda, mõtelda, võidelda enese ja üldiste inimkonna aadete eest, uhke olla kultuuri, teadustega- sest kõik see on loomulik välimiste mõjude produkt. Mina „mina’l” pole selle kohta midagi ütelda ega teha. … Ei, psühholoogiliselt, elava, mõtleva olevuse seisukohast ei ole vastuvõetav tahtevabaduse eitamine – niisugust pettumust ei kannataks inimsugu välja ja hävitaks end … kui aga seegi samm temale vabaks jäetakse. Nii, asudes praktilisel seisukohal, jõuame me otsusele, et tahe vaba on, või vähemalt paistab meile niisugusena olevat võimsa sisemise tundmuse tungil ja mõjul, ja leppida tema eitamisega meie kuidagi ei suuda, sest see tähendaks meie elupulsi paralüseerimist.
Teine meid huvitav küsimus, mis on ühenduses käsitatava teemiga, on tundmuse või mõistuse ülekaal meie elus ja tegevuses.
Jälgides inimese ülalpidamist, analüüsides tuua tegusid ja ilmavaate kujundamist, võime meie kergesti tähele panna, et inimese hinges on käimas alaline võistlus tundmuste ja mõistuse vahel. See võitlus leiab tänuliku pinna seltskondlikus eluviisis, siin põrkavad kokku isiku ja seltskonna huvid, – sellest kokkupõrkamisest on tekkinud see, mida meie kõlbluseks, moraaliks nimetame, ja praeguse aja inimese elu kujutab vahetpidamata võistlust moraali ja „mina” nõudmiste ja huvide vahel. Kujutage enestele ette inimest, kes elab täielikus üksinduses kusagil saarel nagu Robinson – niisugusel inimesel ei ole mingisugust tarvidust moraali järele – tema ilmavaates valitseb egoism puhtal kujul.
Igaüks meist võib, ma arvan, tuua palju juhtumisi oma elust, kus see või teine otsus või tegu on egoistlike ja sotsiaalsete (altruistlike) elementide kaalumise tagajärg. . Kõlblus ja elu alalhoidmise instinkt – see ürgaja egoism – on kaks tähtsamat tegurit meie hingeelus.
On laialt maad võtnud arvamus, et inimese tegude juhtijaks ja määrajaks on mõistus. „Sa pead mõistlik olema” – ütleme me lapsele; „see on tema poolt mõistlik tegu” – ütleme me tuttavate kohta; „see oli minu poolt mõistlik samm” – nii hindame me harilikult eneste ülalpidamist. Paistab, nagu oleks kõik meie tegevus mõistusele rajatud. Kuid, kui me vaevaks võtame omi või teiste tegusid sügavamalt analüüsida, et nende tegelikke motiive selgeks teha, siis vististi oleme sunnitud muutma oma arvamuse mõistuse domineeriva osa kohta. Võtame näit., seltskondliku elu. Millele on rajatud seltskondlikud suhted, missugune on see mõõdupuu, kriteerium, mis ära määrab seltskonna liikme väärtuse, tema koha meie seas; mis põhjendab teatava lugupidamise ja heatahtlikkuse tema suhtes, mis on nõndanimetatud „hea läbisaamise” aluseks? Ei tarvitse sugugi olla üliloomuliku arusaamisvõimega, et näha, et just see kiidetud „mõistus” selles kõige vähemat osa mängib. Väga harva hindab seltskond inimest tema tarkuse, mõistlikkuse seisukohast.
Palju sagedamini on selleks mõõduandev ja otsustav oskus inimestega läbikäimises, see takt, mis kõditab seltskonna enesarmastust, mis peenikest lõbu pakub üksikutele seltskonna liigetele – ühe sõnaga, mis eitavalt või jaatavalt sümpaatia – antipaatia tundmustele mõjub. Tihti, seda isegi mitte aimates, mõõdame me inimest mitte sellega, mida meie temalt näeme või kuuleme, vaid selle muljega, mida tema meile üldse avaldab. Ja tihti on see mulje puhtintuitiivne, meile enestele seletamatu, seega mitte mõistuslik, vaid tundeline. Millega on seletatav mõne inimese mõju seltskonnale ? – igatahes mitte tema mõistusega, teadvuslikupüüdmisega tema poolt, vaid mõnesuguse teise asjaoluga, millegi sugestioonitaolisega. Kui me räägime osavatest kõnemeestest, siis tihti põhineb nende kõnede mõju mitte kõnes avaldatud mõtetel, mitte loogikal, vaid oskusel kuulajate tundmustele ja instinktidele mõjuda, neid teatavas sihis juhtida Seltskonna silmis on tundmused, võrreldes teadmistega, mõistuse produktidega, palju väärtuslikumad. Mispärast pole ühtki haritud inimest, kes kunstiga sellel või teisel kujul tuttav ei oleks, oma arvamist tema kohta nii ehk teisiti ei avaldaks, ja palju on neid, kellele suuremate teadlaste teosed ainult nimepidi tuntud on? Põhjus on selge – kunst on tundmuste ilmast, kuna teadus – mõistuse omast. Ja see on nii seltskonna hinge kasvanud, et teadmatust kunsti suhtes, maitse puudust peaaegu andeksandmata paheks peetakse, kuna teadmiste puudus iseenesest arusaadav – on ju see eriteadlaste asi. Mõistus ütleb, et inimesed, üldistes huvides, üksteise vastu sõbralikud, heatahtlikud peavad olema – aga mida näeme meie tegelikult ? Ajaloos – sõdu, rahulikus seltskonnas – intriige. Püüdke enestele täpselt ja avalikult meelde tuletada, mida te tunnete, esimest korda võõrasse seltskonda sattudes – kas ei valda teid mõnesugune kartus, argus, kas ei tunne teie, vähemalt esimestel silmapilkudel, mõnesugust vaenulikkust teiste poolt, mõnesugust voolu, mis nagu teie vastu oleks sihitud – kas ei ütle need altkulmu, salajased teie poole heidetud pilgud, et teid hinnatakse, teie erikaalu püütakse kindlaks teha enne, kui teie veel sõnagi pole ütelnud. Tõsi, võib-olla kaob see põnev vahekord samuti silmapilkselt, kui tema tekkinud, aga tema olemasolu ei saa salata ja teie mõistusele jääb tema seletamatuks. Vist juba ürgajast päritud instinkti tõttu näeb ka kõige kultuurilisem inimene esimesel silmapilgul teises inimeses oma vaenlast eluvõitluses; ja seda vaenlusetunnet ei suuda, ma arvan, ka paremadki inimesed enestes lõplikult hävitada, olgugi et nad seda pärast ise häbenevad ja hukka mõistavad.
Teisest küljest, ka meie eneste vahekord seltskonnaga on rajatud tundmustele. Keegi ei saa eitada seda osa, millist mängib meie elus teiste inimeste arvamus, ja kui sagedasti peab mõistus selle vägeva jõu ees vaikima. Näit. kas ei ole hirm sattuda seltskonnas naeruväärsesse seisukorda üks piinavamatest tundmustest. Sellel puhul tuleb mulle meelde üks juhtumine, kus valesti arusaadud häbitundmus inimese elu maksis. Aastat 15 tagasi läksid Tallinnas noormees ja neiu (pruut ja peigmees) kahekesi merele sõitma. Et sõit kaua kestis, siis ei olnud neiul võimalust loomulikke tarvidusi rahuldada, kuna häbitundmus takistas teda oma kaassõitjale sellest märku andmast ja paari päeva pärast suri neiu sisemise põletiku tagajärjel. Samuti võib siin nimetada hiljutist sõjaministri adjutandi kohtuasja. Noormeest süüdistati varguses ja asja arutusel selgus, et vargus oli tema poolt toime pandud rahapuudusel, mida nõudis tema elu kõrgemas seltskonnas. Siin kartus teistest maha jääda võitis autundmuse, kõbluse nõudmise.
Kiitus ja pilkamine on vägevad tegurid meie elus just sellepärast, et need valusasti puudutavad meie enese armastust ja temaga seotud tundmusi. Loogiliselt, kainelt arutades ei ole põhjanaba, selle puhtingitud maakera punkti, käega katsumine ja silmaga nägemine sugugi tähtis teaduslikult seisukohalt, aga sellele vaatamata on kümned inimesed selle eesmärgi kättesaamise eest eluga maksnud. See lõbu, mida nad eelistasid seltskonna kiiduavalduste näol, kaalus rohkem kui elamise instinkt. Ehk küll põhjamaade rahvad harilikult vähem tundmuste mõju all tegutsevad, aga meie „eesti jonn” on teataval määral teadvuslik ja sihilik mõistuse hääle sumbutamine.
II osa Kasvatusest nr. 5/1925
Me kurdame meie proosalise aja kohta, aga vabasurma juhtumised romantilistel põhjustel” ei taha ajalehtede veergudelt kaduda. Egiptuse kuninganna Kleopatra jagas oma armastuseöid eluhinna eest välja – ja soovijaid oli küllalt – vähemalt nii jutustab legend. Huvi asja vastu on kindel asja edu tagatis. Ja sarnaseid näitusi võib tuua otsata; igaüks meist leiab neid küllalt ja suurema vaevata enese elust. Lõpuks luban enesele meelde tuletada anekdoodi, mis iseloomustab tundmuste otsekohest mõju: Üks härra otsustas enda elu lõpetada uputamise teel; et aga sel päeval vihma sadas, siis ei unustanud enesetapja vihmavarju kaasa võtta, mida lahtiselt peakohal hoides, kuivalt jõe kaldale jõudis, kus ka oma otsuse täide viis. Arvan, et toodud näited küllalt selget keelt kõnelevad tundmuste ülekaalu kasuks meie igapäevases tegevuses. Kas sarnane ülekaal soovitav on või mitte – see on teine küsimus, aga de facto peame teda tunnustama.
Meid huvitavale küsimusele on tähtis kõik, mis hingeelus tegelikult sünnib, ja kui meie tahame tahtejõu kasvatamise abil eneste peremeesteks saada, siis on möödapääsemata tarvilik teaduse valgusel täpselt ja erapooletult hingeelu sügavamate teguritega tutvuda.
Jätkates seda analüüsi, katsume tungida veel kaugemale meie hinge laboratooriumi. Senniajani oleme selle laboratooriumi, mis inimese hingeelu nimetust kannab, produktidega tegemist teinud, nüüd aga katsume tema töökodadesse tungida, et kohapeal tema töökäiguga tutvuneda.
Selle imeliku asutuse tegevuses on läbi viidud kaks põhimõtet: kindel kord ja piinlik ekonoomia. Kindel kord on selleks, et tarbekorral seda või teist välisilmast saadud asja, mis vastavalt laboratooriumi ülesannetele ümber töötatud on ja määratu suure ladusse paigutatud, võimalik oleks kergesti üles leida; ökonoomia põhimõte on ära kasutatud selleks, et tööliste käed alati vabad oleksid peenemate ja kõrgeväärtuslike produktide väljatöötamiseks, kuna harilike, igapäevaseks tarvituseks määratud asjade valmistamine sünnib suuremalt jaolt automaataparaatide kaudu. Kui me meeles peame, et laboratooriumi produktideks on mõtted ja nendele vastav tegevuse avaldamine (liigutused), siis saab meile ka selle asutuse sisseseade arusaadavaks. Laboratooriumi tegevus kestab ööd-päevad vahetpidamata, selle vahega, et päevane tegevus suurema pingutusega on ja nõuab kõige personaali osavõttu, kuna ööseti peaasjalikult automaataparaadid töötavad. Välimisest maailmast vastuvõetud toores materjal, pärast seda, kui ta on läbi käinud tervest reast masinatest ja aparaatidest, asetatakse ladusse, millel muu seas samuti kui temasse paigutatud asjadel, imelik omadus on: vaatamata oma võrdlemisi väikese ruumikuse peale, on tema mahutavus otse piiramata – kui asutus normaalselt töötab, võib ladu vastu võtta tuhandeid, sajatuhandeid asju ja selle juures ei ole tema täitumist märgata: järgmisel päeval on tema valmis jällegi uusi ja uusi asju vastu võtma. Aga ekslik oleks arvata, et asjad, mis lattu mahutatakse, oma rohkuse ja mitmekesisuse tõttu segamini või kaduma lähevad. Mitte midagi sarnast! Ükski asi ei kao sinna jäljetult, vaid ühendatakse isesuguse väga teravmõttelise ja keerulise, lõpmata peenikeste traadikeste süsteemi abil kõigi teiste, ladus olevate asjadega, nii et laboratooriumi juhatuse esimesel nõudmisel võib tema igal silmapilgul päevavalgele tuua, kui laboratooriumi kõrgemal osakonnal tema järele tarvidus juhtub olema. Peab ütlema, et laboratooriumi sisseseades ja ehituses meie igapäevased ruumi- ja ajamõisted kui ka mõned teised füüsikalised seadused maksvad pole, sest et tema tegevuse produktid – mõtted – osalt ka väljaspool harilikke seadusi seisavad. Asjade ümbertöötamine ja nende kasutamine ning käsitamine sünnivad siin isesuguste võtete abil, mis firma saladuseks on ja kusagil patenteeritud ei ole, sest et järeleaimdusi karta pole ja kunstlik järeletegemine on võimatu.
Mis puutub nüüd ökonoomia põhimõtte teostamisse, siis on see siin viimase võimaluseni läbi viidud. Laboratooriumi juhatuse ja kõrgema osakonna tööjõudude alaliseks mureks on ikka uute ja uute automaataparaatide ülesseadmine, mis juures ka nende aparaatide valmistamine sünnib siinsamas. Vanasti olevat automaataparaatide osakond võrdlemisi vaene olnud, kuid nüüd on teda märksa täiendatud ja töötab hiilgava eduga, hoides kokku hulga energiat, mis ära kulub peaasjalikult kõrgema osakonna tegevusele. Mõned aparaadid on pärivuse teel laboratooriumi sattunud, ja nende käimapanemine on võrdlemisi lihtne asi. Mõned aparaadid seisavad tegevuseta, sest nende ülesanne ja funktsioonid on koguni ka juhatusele teadmata; on ette tulnud juhtumisi, kus neid kasutama on hakatud kogemata, juhuslikult, või ehk jälle on kõrgema osakonna tööjõududele mõni uus isik juure tulnud, kellele on teada selle või teise aparaadiga ümberkäimine. Peab ütlema, et kõrgema osakonna tööjõudude arv ja koosseis on väga muutlik ja saladuslikul kombel on tema seotud uute, välisilmast sissetulevate asjade ja nende iseloomuga.
Laboratooriumist lahkudes ja normaalsetesse, tuntud oludesse tagasi tulles, võime ka kõigile arusaadavas keeles tema sisseseade saladused avaldada. Asjade ühendus on mõtete assotsiatsioon, ökonoomilised automaataparaadid – harjumused. Need on kaks tegurit, millel on meie elus määratu suur tähtsus.
III osa Kasvatusest nr. 6/1925
Psühholoogia, püüdes assotsiatsioonide mehanismi seletada, leiab kolm ehk õigem kaks liiki assotsiatsioone, nimelt naabruse, sarnasuse ja kontrasti tõttu. Assotsiatsioone kontrasti tõttu võib õigusega lugeda assotsiatsioonideks sarnasuse tõttu, sest kontrasteerivatel nähtustel või asjadel on ikkagi üks ühine omadus ehk sarnasus, nimelt silmatorkav normist kõrvalekaldumine. Mõteldes mõnest hiiglasest, tuleb meile meelde äärmiselt väike olevus just selle tõttu, et mõlemad nemad keskmisest normist liiga all- või ülevalpool on.
Võib olla, et mõtete ühenduste viisid on palju mitmekesisemad, kui seda leiab psühholoogia, aga meil ei ole vajadust assotsiatsioonide mehanismiga üksikasjaliselt peensusteni tutvuneda. Tähtis on see asjaolu, et enese mõtted mitte juhuslikud ei ole, vaid nende ilmumine valgustatud teadvuse piirkonda tingitud eelmiste mõtetega, nii et need üksteise järele ilmuvad mõtted omavahel, võib ütelda, lähemalt või kaugemalt on sugulased. Ja kui meie ühe mõtte juures kauemini peatame, temale oma tähelepanu koondame, siis kogub aja jooksul tema ümber terve rida teisi mõtteid, mis temaga on nii või teisiti ühenduses, (see ühendusviis oleneb peaasjalikult praegusel momendil valitsevast meeleolust, meie psüühilisest toonist) ja, loomulikult, suureneb selle mõtte jõud, tema mõju meie tegevusele proportsionaalselt mõtete kogu kasvamisega. Sellel protsessil on palju sarnasust (vähemalt välispidiselt) kristalliseerumise protsessiga, kus ühe kristalli ümber koguvad teised, temaga keemiliselt ühesugused. Kui te, mõnda kirjatööd valmistades või lihtsalt kirja tutvale kirjutama asudes, kõrvalt seda protsessi jälginud olete, siis teate, et kirja algus on see kõige raskem töö, kuna lõpupoole asi üleliigagi jõudsasti edeneb (seda tunnistab muuseas asjaolu, et tihti kirja esimeste ridade vahe kaunis suur on, keskel muutub tema juba kitsamaks, kuna lõpuread ruumi puudusel koguni kokku kipuvad sulama), õpilastel on ka see nähtus tuttav, iseäranis niisuguste klassitööde juures, kus aeg piiratud ja teema enne teadmata. Millega seda seletada? – Ainult mõtete assotsiatsiooni seadusega. Mida kauem on autori tähelepanu fikseeritud teemi juures, seda suuremaks kasvab teemaga ühendusesolevate mõtete tagavara, nii et sagedasti töö lõpetamata jääb lihtsalt aja puudusel – mõtteid on kogunud liiga palju. Vaidluses leiame me näiteid vaidluse enese ajal, mitte aga enne seda. Eriti tähtis on see mõtete omadus teaduslikus töös – mitmesuguste mõtete kombinatsioonid, nende rikkalik valik viivad meid tihti uutele teedele, annavad uued väljavaated ja laiad perspektiivid. Meie hingeelus ja temaga seotud tegevuses võime meie assotsiatsiooniseadust tagajärjerikkalt kasutada. Mõte, mille juurde meie ikka ja jälle tagasi tuleme, teda oma teadvuses sagedasti esile kutsume, ilmub igakord ikka suurema ja suurema saatjate arvuga, kuni ta viimaks kõik teised mõtted võidurikkalt välja tõrjub ja meie hinge peremeheks muutub, nii et temast vahest kaunis raske on lahti saada. Idee fixe – tagasitõrjumatu mõte – on küll haigusetaoline nähtus, kuid tema juured peituvad normaalse mõtete ühenduse protsessis. Mõistagi, et samuti kui üldse iga inimese psüühiline struktuur (ehitus) on äärmiselt individuaalne, nii on ka assotsieerimisevõime väga mitmesugune: ühe inimese juures näeme meie assotsiatsioone puhtmehaanilise ilmega – peaasjalikult sünnivad nemad naabruse tõttu (näit. laste juures), kuna teistel on nemad juba keerulisemad – nimelt ülekaalus on assotsiatsioonid sarnasuse tõttu, viimast assotsieerimisviisi võimaldab analüüsimise võime olemasolu, sest sarnasuse leidmine on just analüseerimise tagajärg. Kahtlemata, oleneb inimese edukas intellektuaalne töövõime ja produktiivsus assotsiatiivse apparaadi korralikust töötamisest.
Teine hingeelu laboratooriumi põhimõte – energia kokkuhoidmine – väljendub harjumuses. Harjumuse mehhanism seisab selles meie omaduses, et ühe või teise hingelise protsessi või füüsilise liigutuse kordamine tema kordkorralt kergemaks teeb, kuni viimaks tema kordasaatmine meilt mingissugust teadvuslikku pingutust ei nõua – tema sünnib automaatselt, tihti koguni vastu meie tahtmist. Sarnaste liigutuste hulka kuuluvad, näit. nõndanimet. reflektiivsed liikumised. Mõnda tuttavat nähes tõuseb meie käsi nagu iseendast mütsi kergitamiseks ja näojooned automaatselt omandavad lahke, naeratava ilme. Seda harjumusevõimet seletatakse järgmise oletuse abil: on teada, et kõik meie läbikäimine välisilmaga, meie kehaga ja ka mõtetega sünnib erkude kaudu, misjuures erkudest midagi mõnesuguse voolu taolist läbi käib; missugune just on see vool, missugused protsessid tekivad erkudes tema läbiminekul, on teadmata, kuid arvesse võttes tema füüsilist loomust (näit., ei tungi see edasi, kui erk on pooleks lõigatud) võib arvata, et tema liikumine, kui igasugune liikumine looduses, püüab üldise seaduse põhjal, sündida kõige nõrgema vastuhakkamise sihis. Tekitades esimesel läbiminekul ergus teatavaid muudatusi, mis nõuavad võrdlemisi rohket energiakulu (see väljendub teatava pingutusetundmuse näol), valib see vool teistkordsel läbiminekul kergema tee ja tungib edasi muidugi selle ergu kaudu, kus temale tee, nii ütelda, ette valmistatud, silutud on. Sel korral on energiakaotus (ja vastavalt ka pingutusetundmus) väiksem j. n. e., kuni viimaks tee on lõplikult silutud ja vool teda ka juba meie teadvuse osavõtuta tarvitab. Nii tekivad meie ergukavas, peaasjalikult tema tsentris – peaajus, kindlad teed selle või teise liigutuse või ka mõtte ilmumise jaoks. Sellel nähtusel on määratult suur tähtsus, ja ei oleks liialdus ütelda, et 90% meie tegevusest põhjeneb sellel nähtusel, mida harjumuseks nimetame. „Harjumus – ütleb James – mängib seltskondlikes vahekordades hiigla jõuratta osa: see on kõige võimsam alalhoidev tegur sotsiaalses elus. See üksi hoiab meid seaduse piirides ja päästab „õnne pailapsi” kademeelsete vaeste kallaletungimistest. See üksi keelab lapsest saadik harjunuid elama kõige raskemast ja vastikust tööst sarnasest tegevusest loobumast. See köidab kala- ja meremehe õudsel talvisel ajal mere külge; see kisub kaevandustöölisi nende pimedatesse maaalustesse koobastesse ja naelutab maaelanikke terveks talveks nende majakeste ja talude külge; see hoiab mõõduka kliima elanikke kõrbe- ja poolaarmaade elanikkude kallaletungimiste eest. See sunnib meid eluvõitlust jätkama selle tegevuse (kutse) alal, milline kõige õrnema nooruse ajal meie eneste või kasvatajate poolt ette määratud oli; ja kuigi see tegevus on meile vastumeelt, peame meie siiski teda täitma võimalikult paremini, sest meie oleme ainult temaga harjunud ja oleme hiljaks jäänud teise tegevusala valikuga. Harjumus hoiab seltskonna kihte segamise eest. Juba 25-aastase inimese juures on märgata ta kutse pitsatit – olgu tema proovireisija, arst, õpetaja, advokaat. Inimesed, kes võõra keele pärast 20-mne aastast vanadust ära on õppinud, ei saa peaaegu ilmaski teatavast aktsendist vabaneda. Alamast kihist noor inimene, sattudes kõrgemasse seltskonda, oma raha rohkuse peale vaatamata, ei õpi peaaegu ilmaski riietuma nii, kuidas see omane sündinud aristokraadile. Kaupmehed pakuvad ohtralt temale kaupu kui eht dandy’le, aga ta lihtsalt ei oska valida enesele vastavaid asju. Nägemata seadus, sama vägev, kui gravitatsiooniseadus, hoiab teda tema ringi piirides, sundides teda aastast-aastasse kandma maitsetut ülikonda, ja talle jääb igaveseks mõistatuseks, kust võtavad omad asjad need tema tuttavatest, kes riietatud maitserikkalt.”
Poleks meil seda harjumusvõimet, vaevalt oleks võinud juttu olla progressist, edust, arenemisest. Just harjumus on see vägev ökonoomiaabinõu, tänu millele suurem osa meie energiast jääb vabaks kõrgema intellektuaalse, loova tegevuse jaoks, kuna alamad, igapäevased toimingud jäävad harjumuse hooleks. Tuletage enestele meelde, näit., kui raskeks ja keeruliseks protsessiks oli teile lapsepõlves lihtne riietumine – vaevalt saite teie sellega hakkama ilma kõrvalabita – ja kui palju energiat kulus selle peale – aga nüüd sünnib see puhtmehaaniliselt ning ei nõua teilt mingisugust pingutust nii et riietudes, võite te samal ajal vabalt mõtelda teiste, hoopis kõrvaliste asjade peale.
Kõike eelpool ettetoodut kokku võttes on meile korda läinud meid huvitavast seisukohast enam-vähem kindlaks teha järgmised faktid: iga mõtleja indiviid tegutseb nii, nagu oleks tema tahe täitsa vaba, misjuures võimsamateks teguriteks elus on tundmused; teadvuse tegevus on suuremal määral tingitud kahest psüühilisest võimest: assotsiatsioonidest ja harjumustest; esimesed võimaldavad ülevalpidamise motiivide leidmise ja kogumise, kuna teised nende motiivide kindlustajatena ja tähtsate ekonoomia abinõudena esinevad, vabastades ja kokku hoides energiat kõrgema intellektuaalse tegevuse jaoks.
Ma olen veendunud, et need psüühilise elu faktorid võivad täies ulatuses kasutatud saada tahtejõu kasvatamise juures.
Et tahtejõu kasvatamise probleem tõesti lahendamisevääriline ülesanne on, selle kohta ei või kaht arvamist olla. Lõppude-lõpuks on ju kindel tahtevõim see sõjariist, millega varustatud inimesel avanevad kõige laiemad võimalused ja avaramad väljavaated eluvõitluses. On inimesel kindel tahtejõud, siis on tema alati igasuguse seisukorra peremees, olgu enese või teiste inimeste suhtes. Seda tõendab muu seas ka harilik igapäevane inimese hindamiseviis seltskonnas – me austame ja anname teed kindla iseloomuga inimestele, kuna nõrkadele anname meie ehk heameelega andeks nende nõrkuse, paremal juhtumisel, võib olla, koguni sümpatiseerime neile, kuid iialgi ei kutsu nad välja austamist – oma hinge põhjas vaatame meie nende peale ikka ülevalt alla. Selle mõtte toetuseks luban enesele tsiteerida prof. Jamesi sõnu tahtejõu tähtsuse kohta elus:
„Füüsiline jõud, tarkus, tervis ja õnnelik elusaatus on meile kallid: need annavad meile rikkaliku jõudude tagavara eluvõitluses. Aga selle pingutuse astme teadmine, mida meie võime ilmutada, moodustab meie isiku sisemise loomuse ja tema üksi, välja arvatud kõik muu, on küllaldane selleks, et valmistada meile elus täielikku rahuldamist. Kõik me teised head omadused on nii või teisiti välisilma mõju tagajärg meie isikule, arenevad täielikult välimiste olude mõju all, pingutuse tundmus aga nähtavasti kuulub hoopis teise maailma, tema nagu moodustaks meie sisemise loomuse, meid endid, aga kõik muu on ainult meie omadus. Kui eluvõitluse eesmärk seisab selles, et me tema kaudu tutvuksime eneste psüühilise iseloomu sisemise ilmega, siis peame meie seda sisemist ilmet nägema just selles pingutuses, mida meie jõuame ilmutada. Kellel puudub tahtepingutuse võime, see pole inimese nime vääriline; kellele on antud hiigla tahtepingutuse võime – seda nimetame meie kangelaseks. „Tahad sina, et see või see oleks nii või teisiti ?” – on küsimus, millega me endale esineme teoorias ja praktikas, kõige tähtsamatel elujuhtumistel, ja ka kõige tühisematel elulistel toimingutel. Ja me vastame sellele küsimusele mitte sõnade, vaid tegudega. Just sellepärast moodustab tahtepingutus meie vaimlise iseloomu varjatud nurgakivi, mõõdupuu, mille abil me inimese väärtust hindame; just sellepärast selle pingutuse ilmutamine on meie vaimu ainukene välisilmast rippumatu erisus”.
Küsimuse igakülgse valgustamise huvides oleks tarvis peatuda veel ühe asjaolu juures, nimelt kas on üldse võimalik tahtejõudu suurendada või mitte. Sarnane küsimus võib põhjendatult tekkida analoogiliselt mäluvõime suurendamise küsimusega.
Kuidas on aga lugu selles suhtes tahtejõuga? Otsekohe sellele küsimusele vastata on raske juba sellepärast, et meil on tundmata sügavam psüühiliste protsesside iseloom, kui aga me selle küsimuse teise tasapinda paigutame, siis ehk leiame otsitava ja, loodan, jaatava vastuse. Selleks katsume endile selgeks teha, mis me õieti mõtleme tahtejõu kasvatamise all, mida tahame, lõppude-lõpuks, kätte saada? Kui me arvame inimesest, et tal on kindel tahtejõud, siis mõtleme me sellega, et see inimene on enda peremees, et ta oskab enda kirgede üle valitseda, et ühedki takistused teda kord määratud teest kõrvale viia ei saa, et tema on harjunud, muidugi võimaluse piirides, toimima nii, kuidas
ta seda on otsustanud. Võttes nüüd küsimuse sellest küljest, nimelt harjumusest enda üle valitsema, arvan mina, et sarnane eesmärk pole sugugi kättesaamatu. Näeme ju me igal sammul harjumuse määratu suurt mõju ja tähtsust inimese elus. Ei ole isegi kasvatus midagi muud, kui teatud harjumuste külge pookimine noorele inimesele ja keegi ei hakka, ma arvan, kasvatuse tähtsust ja võimalust eitama. Seega siis keerleb küsimus mitte tahtejõu absoluutse suurendamise, vaid teatava harjumuse loomise ümber selles sihis, ei me harjuksime omi vastuvõetud otsuseid, mis meile kasulikud või head paistavad olevat, täide viima. Kuid niisuguse harjumuse loomine ei käi, nähtavasti, inimese võimupiiridest üle. Kas selle juures kasvab absoluutne tahtejõud või mitte – see on juba teine küsimus, ja seda kasvu ära mõõta ja kindlaks teha on võimatu, sest esiteks, on psüühilised võimed liiga õrnad ja peened selleks, ja teiseks – puudub meil sellel alal teatav mõõtmisüksus, mille kaudu meie võiksime mõõtmise tagajärgi enam-vähem näitlikult väljendada.
IV osa Kasvatusest nr. 7/1925
Asudes nüüd praktilisele küsimuse lahendamisele, katsun jõudumööda näidata, kuidas võiks ära kasutatud olla selleks esiletoodud teoreetiline materjal.
Kujutame enestele ette, et ühel ilusal päeval oleme me vastu võtnud selle või teise otsuse, mis maksev meie tegevuse või ülevalpidamise kohta. Muidugi mõista on igaüks meist niisuguseid otsuseid tihti teinud, sest vaevalt võib ette kujutada inimest, kes oma tegevuse ainult instinktidele ja möödaminevatele tujudele rajab, kahtlemata on suurem osa inimese tegudest põhjendatud, läbi mõeldud, kaalutud. Loomulikult püüab iga inimene teha seda, mis on temale selles või teises suhtes meeldiv või kasulik. Kuid, kahjuks, sama tihti on vastuvõetud otsus ka teostamata jäänud; seda tunneme meie ise väga hästi, saame aru, et nii ei peaks olema . . . aga fakt jääb faktiks. Ega muidu ei öelda, et „Tee põrgu on prügitatud heade kavatsustega”. Viga seisab selles, et otsuse mõju, võrreldes meie teiste mõtete ja kalduvustega, on nõrk: ta ei suuda oma olemasolu selle või teise teo näol maksma panna. Et hädast välja pääseda, peame katsuma selle õrna ja väeti taimekese võimsaks puuks kasvatada. Kui see korda läheb – on eesmärk kätte saadud. Enesevaatlemise teel on kerge veenduda, et normaalsetes tingimustes võib tähelepanu koondatud olla ainult ühe mõtte peale, see mõte nagu viibiks üksi meie valgustatud teadvuse fookuses, kuna teised mõtted vaimuvarjudena hämaruses tema ümber hõljuvad. Selle juures on kindlaks tehtud, et tähelepanu pingutus, intensiivsus ei ole mitte katkestamata, ühesugune, vaid sarnaneb lainete võnkumisele. Katkestamata tähelepanupingutus kestab maksimum 2-3 minutit – siis on märgata teatavat lühiajalist langenust ja ainult vastava psüühilise pingutuse abil tõuseb tähelepanu laine jälle oma endise kõrguseni. Igaühele on tuttav see pingutusetunne, mida nõuab pikemaajaline tähelepanu koondamine: mõtete vahel nagu tekiks võitlus – suure hulgana püüavad need tungida valgustatud teadvuse piirkonda ja harilikult kasutavad selleks momenti, kus tähelepanu laine langeb, nõrkeb. Otse huvitav on vahest jälgida seda mõtete võitlust ja käiku ning vaadelda, kuidas üks mõte, millel korda on läinud valgustatud teadvusse tungida, ennast seal kohe püüab kindlustada, kaasa tuues enesega salga omi lähemalt ja kaugemalt sugulasi, kes teadvust ümbritsevad tumedate kujudena, olles valmis parajal silmapilgul oma eestvedajale appi tõttama. Ja kui tihti, kuulates mõnda pikka kõnet või teiste inimestega rääkides, tabame me endid korraga selle pealt, et meie mõtted kaugel-kaugel on käesolevast silmapilgust või kõneainest. Vaht on silmapilguks oma postilt lahkunud ja kutsumata külalised seda kasutades vargsi sisse hiilinud, välja tõrjudes seadusliku peremehe. Iseäranis kergesti võib juhtuda sarnane asi, kui käesolev toiming meid ei huvita, kui me peame igal momendil hoolega enese tähelepanu kammitsas hoidma. Õpetajad, kes kaebavad õpilaste hajameelsuse üle, peaksid seda nähtust silmas pidama ja tema vastu võitlema mitte ainult noomituste ja märkuste abil. Oleme me aga asjast huvitatud – siis ei tarvitse tähelepanu koondamiseks mingisuguseid pingutusi teha. Kuid rääkides tahtejõu kasvatamisest, mõtlesin mina just nende otsuste peale, mis on meile, oma mõistlikkusele vaatamata, vastikud, võõrad, külmad, mis pole kooskõlas meie huvide, harjumuste ja kalduvustega, vahest nendele koguni risti vastu käivad. Kindel iseloom, tahtejõud ei seisa mitte püsivuses ja järjekindluses nende asjade kättesaamisel ja teostamisel, mis meile meeldivad, vaid ümberpöördult. Muidu võiksime meie iga joodikut, kes oma janu kustutamiseks valmis on kas või kuriteoks, kõige kindlama iseloomuga isikuks lugeda. Tahtejõud iimutub peaasjalikult just inimese võitluses iseendaga, tema kahjulike kalduvustega, ja tõsine, inimesevääriline võit on just võit enese üle.
Nii siis seisab esimene samm vastuvõetud otsuse läbiviimiseks tema kindlustamises meie teadvusesse. Selleks peame igal soodsal juhusel, igal vabal minutil selle otsuse mõtte enda vaimusilmade ette kutsuma, teda vägisi valgustatud teadvuse piirkonnas kinni hoidma ja hoolega selle järele valvama, et teised, kõrvalised ja temale vaenulikud mõtted teda meie teadvusest välja ei tõukaks. Sellega anname võimaluse teistele, seda otsust toetavatele mõtetele, tema ümber aegamööJa koguneda. Aga sellest on veel vähe. Kuigi meie assotsiatsioonid kannavad osalt mehaanilist laadi, võime nende käiku juhtida, mõtete ketist neid või teisi lülisid välja valides. Harilikult on vastuvõetud otsus tekkinud puhtmõistuslikel motiividel, ja meie kalduvused, tundmused, meie meeleolu on need vaenlased, kes teda kõigutada püüavad. See otsus, just oma mõistlikkuse tõttu, on niiöelda külm, temal puudub see intiimne soojus, millest iga meid huvitav, meile kallis mõte on otsekui looriga ümbritsetud. Selle soojustunde võime, ma arvan, me kõik praegugi esile kutsuda, meele tuletades seda või teist meile meeldivat, meid huvitavat nähtust, asja või inimest.
Kui te valmistute näituseks teatrisse või koguni kinosse minekuks, või olete kutsutud teile sümpaasese seltskonda, siis juba paljas mõte sellest võrdub loodetavale lõbule enesele, või on koguni temast suuremgi. Tähendab, selle mõttega on ühendatud nimelt intiimne soojus – teisiti mina seda tunnet iseloomustada ei oska. Tunnete vastu, mis püüavad meie otsust kõigutada, hävitada, tuleb võidelda samade sõjariistadega. Siin tuleb meil assotsiatsiooniteel tekkinud mõtetest välja valida ja valgustatud teadvuses kinni hoida need, mis kuuluvad peaasjalikult tunnete hulka, nii et aegamööda see või teine vastuvõetud otsus oleks mõistuse pinnalt tunnete riiki üle viidud. Näit, teid võib hirmutada otsuse täitmise raskus, see vaev, töö, kannatus, mis temaga seotud; aga selle vastu võite te abiks kutsuda enesearmastuse, kujutada enestele ette seda uhkust enese üle, rõõmutunnet, mis teid ootab otsuse õnneliku täideviimise korral; teie võite meelde tuletada ka seda muljet, millist avaldab teie tegu teistele inimestele, nende kiitust, koguni austust teie vastu jne. Seda peate tegema võimalikult sagedamini. Harilikult on esialgul need head mõtted arad, kartlikud, ja neid tuleb, lihtsalt üteldes, karvupidi teadvuse pimedatest urgastest päevavalgele rebida. Neid võimalikult kauem silmade ees hoides, hakkate teie ajajooksul ise nägema ja aru saama, et otsuse poolehoidjate arv ja jõud kasvab ja et see otsus iga korraga ikka veenduvamaks ja veenduvamaks muutub. Aga just seda meile tarvis ongi: ise mõju on arusaamisel, teine aga veendumisel. Esimene on mõistuse produkt, teine kuulub tunnete riiki; kuid viimaste otsustavast mõjust oli meil jutt juba eespool.
Kui pärast kirjeldatud eeltööd teatav otsus, niiöelda, küllalt küps on, võib asuda tema teostamisele. Ja nüüd astub oma õigustesse – kas meie truu sõbrana või äraandja vaenlasena – harjumus. Esimene samm on kõige tähtsam ja aeg tema teostamiseks peab hästi valitud olema. Sel silmapilgul peab meie hinge laboratooriumis täielik mobilisatsioon välja kuulutatama.
See on, meie aktiivne väljaastumine peab algama siis, kui meie tunneme, et kõik eeltööd lõpetatud, kõik assotsiatsiooniteel kogutud mõtted koondatud ja meid ümbritsev välimine õhkkond on selleks igapidi soodus. On vähemgi kahtlus selles suhtes olemas, siis parem lükata otsuse teostamine edasi, kui riskeerida võimaliku äpardusega. Prof. James kirjutab sellest järgmiselt: Ühes prof. Bain’i töödest on peatükk „Moraalsed harjumused”, milles leidub selle küsimuse kohta mõningaid häid praktilisi näpunäiteid. Tema arutuste aluseks on kaks juhtnööri. Esimese järele peame uue harjumuse omandamisel või vana hävitamisel relvistuma võimalikult kindla ja kõikumata otsusega tegutseda teatavas sihis. Meie peame end ümbritsema kõigi võimalike tingimustega, mis on soodsad, kasulikud uue harjumuse arenemisele, peame sihikindlalt otsima õhkkonda, mis kaasa aitab selle harjumuse kindlustamisele, peame seltskonna ees enda peale võtma kohustused, mis vana harjumusega lahku lähevad, peame, kui see võimalik, endid teatavate kohustustega siduma – ühesõnaga – ümbritsema endid uue harjumuse kättesaamise sihis kõigi võimalike abinõudega. Kõik see kokkuvõetult sünnitab uue harjumuse loomise alguses niisuguse õhkkonna, mille juures uue ülevalpidamiseviisi muutmise kiusatus ei ilmuta ennast nii ruttu, kui see oleks võinud juhtuda teistes tingimustes, kuna iga uue eluviisi uue päevaga temast kõrvalekaldumise võimalus kahaneb ikka rohkem ja rohkem.
Teine Bain’i juhtnöör on järgmine: „Kordagi ära astu uue harjumuse täitmisest tagasi, kuni tema sinu elusse nii sügavale juurdub, et juhuslik kõrvalekaldumine temale enam hädaohtlik ei ole”. Igast uuest harjumusest kõrvalekaldumist võib võrrelda nööri otsas rippuva kera kukkumisega, mida me pulga peale kerime: ühe korra nööri käte vahelt libiseda lastes anname meie kerale võimaluse mitme keeru võrra langeda. Treneerimise katkestamatus on tähtsamaks abinõuks ergukava patustamatu tegevuse kättesaamiseks.
Selle kohta ütleb prof. Bain järgmist: „Moraalsete harjumuste iseärasuseks, mis eraldab neid mõistuse produktidest, on kahe üksteisele vaenulise jõu olemasolu igaühes neist, misjuures üks jõud peab aegamööda teise surve alt vabanema. Selles kahe vastupidise harjumuse võitluses peame me püüdma kõigepealt lahingut mitte kaotada. Iga halva harjumuse võit hävitab mitme hea harjumuse saavutused. Nii siis kahe harjumuse võitluses on meile kõige tähtsam kindlustada ühele nendest katkestamatu rida võitusid, kuni, tänu nende võitude kordumisele, juurdub üks harjumus sedavõrd, et võib ka igasugustes tingimustes teisest, vastupidisest harjumusest ülekaalus olla. Harjumuse omandamise juures on just alguses edu kindlustamine möödapääsemata tarvilik. Äpardus alguses võib halvata energiat kõigi järgnevate katsete juures, kuna möödunud edu teadmine kindlustab energiat ka tulevikus.”
On esimene samm õnnelikult tehtud, järgnevad sellele teised juba kergemini, jõudude mobilisatsioon nõuab ikka vähem ja vähem pingutust, ning varsti võib tulla aeg, kus me üllatuse ja uhkusega näeme, et see või teine tegu peaaegu iseenesest sünnib, nii pea, kui meie aga tema peale mõtleme, vahest koguni ilma vastava mõteta, automaatselt; viimane oleneb, muidugi otsuse iseloomust, näit. teatavate liigutuste harjutamisel.
Aga selle vastu võidakse ütelda, et nii on sagedasti tehtud, inimene on igakülgselt asja läbi kaalunud, see kaalumine on kestnud mitmed ööd-päevad – aga saatuslik esimene samm on äpardunud ja inimene taganeb, pettunult oma ilusate kavatsuste peale käega lüües ja vanale rajale tagasi pöördudes. Kahtlemata on sarnaseid juhtumeid palju, võib olla rohkem, kui, seda välispidise rahulikkuse ja muigava maski tagant näha võime – võib olla kannab iga inimene enese hingepõhjas pettumuseidusid ja kokkuvarisenud unistuste varje. Selle rõhuva teadmise põhjused peaksime võimalust mööda üles leidma ja tema vastu rohtu muretsema. Ei või salata, et siin meil on tegemist äärmiselt raske ülesandega. Inimene ei ole masin ning tema tegevust ei või juhtida ja korraldada täpsete ja üldise iseloomuga ettekirjutuste ja plaanide järgi.
Iga inimese sisemine ilm on äärmiselt individuaalne, ja ükski teadlane, ükski kunstnik ei suuda kirjeldada kõiki neid idividualiteedi varjundeid, tundmuste ja mõtete värve. Pettumuse põhjuseid võib miljon olla. Kuid siiski ehk võime me, tõesti mitte palju kõrvale kaldudes, mõnd üksikut konstateerida. Üks sagedamatest võib olla, näit., üleliigne ruttamine vastuvõetud otsuse täideviimisega. Vaimustuse tuhinas tõttab inimene aktiivsele väljaastumisele, arvestamata jättes takistuste raskust ja enese jõudu, paar-kolm sarnast ebaõnnestunud katset – ning pettumus valdab hinge ja inimene andub saatuse ja välisilma voolude ja mõjude hooleks. Niisuguste juhtumiste ärahoidmiseks võib soovitada alguskatseteks valida võimalikult kergeid ülesandeid, korraldada, niiöelda, rida repetitsioone, eelharjutusi. Iga õnnestunud, kordaläinud eelharjutus on oma väiksuse peale vaatamata väga suure tähtsusega ja suurendab inimese võitlemisenergiat geomeetrilises progressioonis. Muidugi, siin on tarvis kannatust, aga kannatus on harjumuse lähem sugulane. Inimese edurikka tegevuse tagatiseks, tema aktiivsuse vundamendiks on kahtlematus endasse. Ja iga väiksemki samm edasi endale ülesseatud sihis tõstab ja kindlustab seda usku ja ühtlasi valmistab pinda suuremate ja tõsisemate takistuste võitmiseks.
Aga on olemas veel tõsisem vaenlane kui ajutine pettumus. See on endasseusu täieline ja, niiöelda, aprioorne puudumine, mis on inimesega ühes üles kasvanud ja mis oma sügava varju inimese kogu ilmavaatele heidab, omistades temale passiivse, pessimistliku tooni. Inimene ei näe enda elul mõtet ega eesmärki, aktiivne, loov töö on temale vastik, teda varitseb iga nurga tagant, iga sammu peal see nõndanimetatav „taedium vitae” – elutüdimus. Ja meie aeg on just üks sarnastest, mis soodsa pinna pakub selle inimesseusu hävinemiseks ja sügava pettumustunde kasvamiseks. Suur ilmasõda katkestas hulgaks ajaks Euroopa rahvaste loova töö. Majanduslikult kõikuv seisukord, väärnähtused seltskondlikus elus, sõja koledused, milles upuvad ja varisevad kokku moraal ja usk inimesse kui kõrgemasse olevusse, kelle ülesandeks on kõrgemate kultuuriliste väärtuste loomine üldiseks heakäekäiguks, igatsus värskendava, ülendava töö järele rahulikus õhkkonnas – see kõik kokkuvõetult lasub raske ja segase koormana meie aja inimese hingel, tõukab teda kahtluse ja üldise väärtusteeitamise kuristiku poole. Sellega ühineb ka uuemale ajale omane vool teaduses, mis püüab inimest teiste orgaaniliste olevustega ühele riiulile paigutada, paljastades tema isiku sellest romantilisest idealistlikust loorist, mis teda ümbritses kõrgemate aadete kandja kujul. Igatahes elame meie nüüd raskel ülemineku ajal; selle aja suurim hädaoht seisab selles, et vanad jumalad on hävitatud, omilt troonidelt kukutatud, kuna uusi jumalaid, kes endi ümber oleksid suutnud koondada inimsoo, kellele oleks osaks saanud üldine tunnustus, loodud veel ei ole. Pärige praeguseaja noorsoolt tema ilmavaate, tema aadete üle, ja ma kardan, et vastustest kujunenud pilt saab vaevalt paljutõotav. Ja selles ei ole keegi süüdi – kõik meie oleme ajavaimu lapsed.
Siiski, ehk küll aeg soodne ei ole laiaulatusliku tegevuse jaoks, ehk küll inimsugu ei ole leidnud ühist keelt, mis oleks kõigile ühesuguselt arusaadav ja väärtuslik, siiski peame lootma, et juba lihtne, igavene olemasolu tung, elementaarne tahtmine eluvõitluses teistest ette ja kõrgemale jõuda, võib aktiivsele, loovale tegevusele küllaldaseks tõukeks ja toeks olla ja kaudselt, kas või nendeski kitsastes piirides, endasse usku kindlustada. Inimsugu on üle elanud võibolla raskemaidki ahastuse- ja meeleheitepäevi, aga vaatamata sellele on eluvõitlus vahetpidamata edasi kestnud ja iialgi ei ole kustunud inimsoo paremate poegade hinges püüd ja igatsus paremuse poole. See võitlus ja igatsus kestub ka edaspidi, nõudes inimeselt mitte ainult füüsilist jõudu, vaid põhjenedes just tema vaimlisele tagavarale, mille intensiivse ja otstarbekohase kasutamise aluseks on kindel tahtejõud.
Praegu rääkisime kõrgematest, üldistest küsimustest, puudutades inimkonda tema terves ulatuses, kuid harilikus, igapäevase murede ja toimingute keerus on meil võrdlemisi harva tegemist nii suurte asjadega – nad tõusevad esile üksikutel haruldastel silmapilkudel. Meie igapäevane elu koosneb peensustest, väikestest inimkonna elu killukestest, aga nendel killukestel on väikese mastaabi juures võrdlemisi suur tähtsus. Suuremad inimsoo saavutused – kas ei ole nemad, lõppudelõpuks, tekkinud üksikutest väikestest püüetest, samuti kui hiiglaehitused kasvavad kõrgeks üksikutest kividest. Ma ei kujuta endale ette inimest, kellel puuduks täiesti igasugune siht või eesmärk, olgu tema ulatus piiratud kas või homse päevaga. Tihti aga jääb tema kättesaamatuks kavatsuseks, võibolla, ainult selle tõttu, et inimene ei oska omi jõude ja võimeid otstarbekohaselt juhtida ja kasutada.
V osa Kasvatusest nr. 8/1925
P. Truusmann