Akadeemiline haritlaskond ja rahvalähedus.
Septembri keskel, tavaliselt selle kuu 14. päeval toimub iga aasta Tartu ülikooli kaunis aulas uue järjekordse üliõpilastelennu pidulik immatrikulatsioon. Sel puhul peetavas sündmusekohases kõnes ei jäta rektor kunagi rõhutamata seda sügavat sidet, mis on ja peab olema ülikooli ja rahva vahel. Samuti ei unusta rektor kunagi pööramast akadeemilise pere uustulnukate pilku tagasi oma kodudele ja rahvale ning ei jäta lausumast Alma Materi uutele lastele siiraid õpetussõnu igaühe sügavamaist kohustusist, tunnete ja meelte erksuse vajadusest oma rahva ja ühiskonna ning selle eluhuvide ja hüvangu vastu.
Ärge unustage hetkekski oma akadeemilist elu ja haritlasesaatust võimaldavat ja toitvat pinda, oma rahvast ja oma riiki! Tundke oma kohustusi ja teadke oma ülesandeid oma rahva ja riigi vastu! Nende hüüdsõnade saatel algab akadeemilise nooruki õppetee. Need sõnad tahavad ühtlasi iga õppeaasta algul kogu ülikoolile, tema igale õpetajale ja õpilasele järjekordselt meetiutada juhtivaid programmilisi sihtjooni suhtumises riiki ja rahvasse.
Rahvalähedus! See hüüdsõna oma kõige avaramas tõlgenduses pole üksi ülikooli immatrikulatsioonil ja teistel pidulikel aktustel alatasa korduv juhtlause, vaid see tahab olla lakkamatult viljastavaks elemendiks kogu selle suure asutuse, kõigi tema rohkearvuliste eriosade, tema õpetajate ja õpilaste elu- ja töömentaliteedis. Ja teisiti see ei saaks ega tohikski olla meie vanemas kõrgemas õppe- ja teaduseasutuses, mis on tekkinud kõige tihedamas seoses meie rahva poliitilise uuestisünniga, tema riikliku iseseisvuse eest peetud võitluste raskemail päevil ja milles viljeldatavat teadust ja õppetööd on algusest peale hinnatud meie ühiskonna eluvõitluse relvana ning sellele vastavalt on püütud neid ka arendada.
Võtnud oma kõrgema hariduse arendamise üheks vaieldamatuks imperatiiviks rahvaläheduse nõude, on meil põhjust ikka ja jälle teostada kontrollkäike: kas oleme jäänud ka truuks sellele hüüdsõnale? Kas oleme suutnud seda ka küllaldaselt ja rahuldavalt rakendada tegelikus elus?
Kui meie nende küsimuste puhul siinkohal piirdume ainult akadeemilise haritlaskonnaga, siis peaksime üritama oma kontrollkäigud kõigepealt Tartu eesti ülikoolist läbikäinud haritlaste ja siin veel praegugi õppivate üliõpilaste juurde. Meie vaateväli aga kujuneb selleski haritlaskonna osas täiesti ülenähtamatuks. Ulatub ju E. V. Tartu Ülikooli matrikliraamatusse seni sissekantute arv 16.600-ni, kellest kursuse lõpetanutena on lahkunud üle 5000, kuna siin veel praegu seisab nimekirjas ligemale 3000 üliõpilast. Ja arvestades, kui vähe meie tunneme neist tuhandetest iga üksiku eluteed, tema kutsetublidust, tema sotsiaalset ja kultuurilist osa oma lähemas ümbruskonnas, veel vähem kõigi nende elu- ja töömentaliteeti jne., on meil kohe selge, kui raske probleemi ees me siin seisame. Kuid ometi ei saa me selle arutamisel jääda ootama mingit statistilist või ankeetmaterjali. Küsimuse tähtsus põhjustab kiiremat asja juurde asumist. Selle käsitlemine, mis saab olla rajatud ainult kitsamaile või ka laiemaile, seejuures aga rohkesti juhuslikele tähelepanekuile ja mitmesuguseile kaudseile andmeile, jääb paratamata puudulikuks, kuid tekitab ometi mõtteid ja probleeme edasiarendamiseks.
Akadeemilise haritlaskonna rahvaläheduse probleemi kohta viimaseil aastail avaldatud sõnavõttudes on pea üksmeelselt ikka ja jälle väidetud: meie akadeemiline haritlaskond on rahvast kaugenemas, koguni võõrdumas, mistõttu tema osatähtsus ühiskonnas olevat tugevasti langemas. Ta olevat kujunemas lihtsaks koolitatud käsitööliste koguks. Ja tema asemele, nagu mõnelt poolt toonitatakse, olevat esialgu vähemalt külaühiskonnas astumas „teine haritlaskond” – uus, ilma ülikoolihariduseta juhtkond.
Selle rahvast kaugenemise ja võõrdumise konkreetsete põhjustena, osalt avaldustena on tõsisemalt rõhutatud mitmeid. Ja kui tuleviku kultuuriajaloolane kõigi nende sõnavõttude põhjal tahaks konstrueerida meie tänapäeva keskmise haritlase tüüpi, tooks ta ilmale olendi, kes oleks rahvaläheduse aspektilt nähtuna üpris äbarik.
See kaasaegses trükisõnas paljukäsiteldud akadeemiline haritlane õppis ülikoolis, mida mõnikord iseloomustati nimetades teda „meie Göttingeniks” ja kus ikka veel valitses nii eluvõõras „teadus teaduse pärast”, kus uuriti tolmustes arhiivides, kuid ei sukeldutud kaasaja probleemidesse, kus õpetati üksik-pisiasju, vanu ja tühiseid, kuid ei suudetud haarata oleviku elu, värsket ja mõistmist vajavat. Nii toimisid „meie Göttingenis” uurijad ja õpetajad, keda ikka veel nimetati teadlasteks, kuid kellest ei kirjutatud ajalehtedes ja kelle töödest polnud palju kuulda ega näha. Sellistelt meestelt pidi siis ülikooli nooruk õppima kõike pakutavat vanavara, õppis seda ilma sisemise soojuseta ja andumuseta, puht karjääriharitlase mentaliteediga, tuupis ruttu, et aga kiiremini jõuda diplomini. Seda noorukit huvitasid vähe otsesest õppetööst kõrval seisvad elu ja ühiskonna suurküsimused. Tuupimisest vaba ajanatukest veetis ta niisama sihitult, enamasti aga oma üliõpialsorganisatsioonis, millesse ta oli astunud tulevikus kergemini kohasaamise kaalutlusel. Siin aga imbus ta koledasti läbi „kambakraatlikust kildkondlusest”, mis omakorda aitas teda võõrutada rahvast ja tõelikust elust. Ja kui fa siis lõpuks saadud diplomiga ülikoolile selja pööras, oli temast saanud küll oma ala spets, kuid tema vaimuilmas puudus sotsiaalne avarus, seda valitses kitsas käsitöölise mentaliteet. Poliitilises mõtlemises oli ta saamatu. Teaduse populariseerimise, selle rahva keskele viimise vastu polnud tal vähematki huvi, nagu tal seda polnud ka üliõpilaspõlves ja nagu see puudus ka tema ülikooliõpetajail.
Üldjoontes sellise virila pildi saaksime meie keskmise haritlase tüübist, kui usuksime tema „elu- ja rahvalähedust” käsitlevaid kirjutisi meie viimase aja trükisõnas.
Öeldakse: see on karikatuur! Ja sellega ühenduses soovitatakse abstraheeritud kuju üksikasjalisemat analüüsi, et selgitada, kas temale omistatud põhijooned on ka tõepoolest reaalsed. Arvame isegi, et selle haritlastüübi juures on ülesseatud küsimuse erakordse tähtsuse tõttu nii oleviku kui tuleviku seisukohalt vägagi tarvilik, otse korduvalt vajalik lähemalt peatuda.
Noore akadeemilise haritlase kujunemisele peaksime pilku heitma kõigepealt tema arengu kolmes taasis, milledeks oleksid ülikooli astumisele eelnev ajastu, üliõpilaspõlv ja ülikoolis õppimisele järgnev ellurakendumise aeg.
Ülikooli astuv nooruk on nüüdsel ajal tavaliselt 18-20-aastane. Koguna on see noorte üliõpilaste mass loomulik kajastus meie ühiskonnast ja selles valitsevaist olukordadest, olles heterogeenne oma sotsiaalselt päritolult, kodude laadilt, huvide selguselt, suunalt ning pingsuselt, ainelistelt võimalustelt jne. Igal juhul aga on kõigi nende noorukite vaimulaadis ja ellusuhtumises juba vägagi palju kujunenud senise kodu, kooli ja lähema ümbruse mõjul.
Erandid välja arvatud, ei helgi neist enamiku vaimses palges siiski mitte domineerivalt häid eeldusi rahvalähedaseks kujunemiseks, mõtlemiseks ja tööks. See mulje asetab meid kohe suurte kasvatusküsimuste ette nii kodus kui koolis, nii individuaal- kui sotsiaalpedagoogilises osas, mille lahtiharutamine oleks tähtis ka kõnesoleva probleemi seisukohalt. Riivamata siin teisi küsimusi selt alalt, tahaksin rõhutada ainult kahte nähtust, mille kaudu ülikooliaastatele eelnev periood meie nooruse senises kujunemises istutab pärastisse akadeemilisse haritlasse väga olulised algeod rahvast kaugenemiseks.
Esimene väga levinud nähtus on, et meie kodud pole küllalt suutnud võita endale oma ülikooli saadetud noorukite südameid, pole jõudnud küllaldaselt tõusta oma väljasaadetud võsude tundeilma oluliseks osaks ja suutnud neis kasvatada vajalikul määral tänu- ja kohusemeelt oma kojujäänud vanemate ja vendade-õdede vastu. See väide kõlab küll nagu omajagu vanamoeliselt ja vahest liiga moraalitsevalt praegusel ajal. Kuid nähtus ise, mida võime konstateerida õige rohkearvuliste tähelepanekute põhjal, on ometi väga tähtis, on oluline ka kõnesoleva küsimuse seisukohalt.
Meie kodud, kes ennastsalgava armastusega on kandnud oma noort sugupõlve üle ülikooli läve, on üldises läbilõikes siiski enda suhtes selles nooruses saavutanud vähe küllaldast vastuarmastust, siduvat tänumeelt ja aktiivset kohusetunnet. Meie kodud on omaviisi ühepoolsed õnnetud armastajad, kes ei oma vajalikus ulatuses tagasikutsuvat külgetõmbejõudu.
Selle nähtuse põhjused, mis siin jäägu puudutamata, näivad olevat õige keerukad. Selle tagajärjeks aga on, et sellise vaimulaadiga noorus juba enne ülikooliaastaid on kaotanud ühe keskse tähtsusega tugipunkti rahvalähedases suunas kujunemiseks ja teotsemiseks.
Teine nähtus, millega meie kodu istutab rahvast kaugenemise eo meie tulevase haritlase südamesse, on meie ühiskonnas nii sügavalt ja laialt levinud eripärane vaade kõrgema hariduse funktsioonile selle omaaja isiklikult seisukohalt. Kõrgem haridus on ikka veel meie loendamatute kodude silmis vahendiks, mille kaudu ülikooli saadetav nooruk peab kord jõudma „kergemale elule”, „puhtamale tööle” jne. Selle vaate püsimine meie aineliselt kehvas, füüsilisse töösse vääralt suhtuvas ja kõrgema hariduse funktsiooni ülehindavas ühiskonnas on ju küll mitmeti arusaadav, aga ta ei ole enam ammugi sisuliselt õigustatud. Selle vastu on ju palju kõneldud ja kirjutatud, kuid hoolimata kõigest ta ikkagi püsib, kandes vilja, väga sageli ka umbrohtu.
Haaratud sellest vaatest, teevad meie kodud suuri, tihti ülejõukäivaid pingutusi, et aga saata oma lapsi kõrgemasse õppeasutusse, küsimata, kas neil seal õppimiseks ka on kalduvusi ja andeid, ning kaalutlemata võimalusi suunata neid ka teiste kutseoskuste teedele. See armastus, millega kodud taotlevad oma lastele kõrgemat haridust, võib ju küll olla liigutav, aga samal ajal näeme kurbusega selle õilsa tunde väära rakendust. Ja selle tagajärjel võtame ülikooli nii palju noori, kes ei astu siia, nagu me seda eeskätt sooviksime, vaimsete huvide ja otsingute põnevusest, vaid kelle ajendiks on suurel määral kodus vääralt sisendatud kalkulatsioonid „kergemale elule”.
Selline kodus nakatatud mentaliteet on noorele, oma tähtsamais kujunemisaastais olevale haritlasele väga ohtlik algidu, millel on kalduvusi areneda lihtlabaseks karjärismiks, mis aga igal juhul kallutab teda eemale just kodust, sellest rahva põhilisest algrakust. See arengu- ja teotsemissuund pole aga tee rahva poole, vaid temast eemale viiv rada.
Nii näeme, et ülikooli astuv nooruk toob juba oma arengu eelmisest astmest enesega kaasa õige mõjuka kallaku rahvast kaugenemise suunas. Kuidas toimub nüüd tema kujunemine ses suhtes üliõpilaspõlves?
Selle küsimusega seisame kohe ülesande ees heita pilku sellele, mida meie ülikoolis õpetatakse, ja teiseks, kuidas õpetatakse. Mõlemad küsimused on ülikooli didaktilis-pedagoogilises elus suurprobleemid, mida sügavamalt vaatlema käesolevas lühikeses sõnavõtus meie siiski ei küüni. Kuid lühikene hinnang kõnesoleva rahvaläheduse aspektilt on siin siiski tarvilik.
Nagu meie ülikool on nii teaduse- kui õppeasutus, nõnda on ka tema õppejõud üheaegselt uurija ja õpetaja. Õpetajana ta baseerub oma teadmiste materiaalses osas ühelt poolt vastava teadusliku kirjanduse ülderudifsioonil, teisest küljest aga oma isiklikkude eriuurimuste alusel. Kuid selle eriuurimusliku töö puhul, mille tulemusi esitatakse ka üliõpilastele, ongi hakanud kostma rahulolematuid hääli: meie teaduslik uurimine olevat eluvõõra, rahvast kaugenemise kallakuga.
Tahaksin meeleldi selle tähtsa küsimuse, mille puhul on korduvalt avaldatud otse jaburdusi, reservida erikäsitelu jaoks. Siinkohal aga siiski mõni sõna eesti ülikooli teadusliku töö üldisest vaimust. Just vaimust, mitte tema erialalistest saavutistest, mille ülevaatlikuks hindamiseks loomulikult üksik pea pole suuteline. Seda vaimu järeldame eeskätt meie mitmesuguste teadusalade uurimisülesannete valikust ja probleemide seadest. Nende tunnuste järgi jõuame kindlaimale veendumusele, et meie teaduse vaim on üldiselt otse markantselt elu- ja rahvalähedane. Me imestaksimegi, kui see teisiti oleks. Sest kõik tegurid tema sünnitingimusist peale on mõjustanud teda just rahvaläheduse suunas.
Eesti ülikoolile määratud laialised ja selged eluteenivad eesmärgid, tema suhteline noorus, tema esimese ja veel praegu teotseva õpetajatepõlve värbamine praktilise elu aladelt, tema õppepersonalis traditsioonilise, vanemate ülikoolide puhul nii palju kurdetud kastivaimu puudumine, see kõik on soodustanud temas arendatud teaduse eluvärskust, ülesannete rohkus, sellest tingitud haruldaselt kiire töötempo, teisest küljest aineliste vahendite vähesus ja muudki põhjused pole meie teadusel võimaldanud veel kaugeltki kõigi eluliste ülesannete lahendamist, koguni nende kõigi kallale asumistki. Kuid ometi pole see veel argument meie teaduse süüdistamiseks tema rahvalähedate ülesannete ignoreerimises. Küsimuse üksikasjalisem ja konkreetsem vaatlus näitaks, et meie teadusmees on üldiselt väga silmapaistval määral elulähedust taotlev uurija. Ja sellena omab ta palju rohkem kui „kastiõpetlane” kalduvusi ja eeldusi ka elulähedaseks õpetamiseks.
Mis puutub küsimusse, kas on meie ülikoolis õppekorraldus ja õppeviisid n.-ö. elulähedased, siis ei ole saadud seda lahendada ainult heade soovide seisukohalt, vaid siin on tulnud arvestada ka olevaid võimalusi. Oma pedagoogilisilt võimeilt on tema õpetajaskond, nagu igas teiseski õppeasutuses, rohkesti erikaliibriline. Seda enam, et kaugeltki mitte alati hea teadusmees pole veel osav õpetaja. Kuid üldiselt on õppekorraldus meie teaduskonnis rajatud elulähedaile aluseile. On rõhutatult seatud sihiks arendada üliõpilasis isetegevust ja juhtida neid iseseisvale ja aktiivsele mõtlemisele ning teotsemisele nii oma erialalises kui ka üldises arengus.
Selle sihi saavutamiseks on enamasti juba ülikooli algupäevil sisse seatud väga mitmesugused sunduslikud praktilised harjutused. Ainult üks, üliõpilaste arvult suurim fakulteet, nimelt õigusteaduskond, jäi pikemaks ajaks sellisest õppekorralduse vaimust eemale. Kuigi see oli oluliselt põhjustatud üliõpilaste liiga suurest arvust selles teaduskonnas, tuleb seda siiski kahetseda. Seda enam, et meie ülikooli õppekorralduse vaimu üle on eriti sageli otsustatud just selle teaduskonna järgi. Kuid nüüd on selleski asutud õppekorralduse reformimisele. Kokkuvõttes tuleb rõhutada, et üldiselt on meie ülikooli praktilise töö mentaliteediga immutatud õppekorraldus püüdnud üliõpilaste isetegevuse ja aktiivsuse kasvatamisega arendada nendes olulisi eeldusi ka rahvalähedaseks mõtlemiseks ja teotsemiseks.
Olles veendunud, et ülikooli rahvalähedus, nii tema teaduse üldises vaimus kui ka õppeainete sisus ja õppekorralduses, pole üksi ideoloogiline, vaid ka praktilis-reaalne, ei tähenda aga selle rõhutamine veel sugugi enesega rahuloleva kvietismi propageerimist, ülikool tervikuna, samuti tema eriosad ja õpetajad seisavad alaliselt küsimuse ees, kas on ka küllaldaselt tehtud ja mida veel teha tuleb, et oma ülesannete täitmise kaudu virgutada ja kasvatada kujunevas haritlaspõlves rahvaläheduse vaimu ja teotsemisindu. Nii küsides, leitakse veel paljugi konkreetseid ülesandeid sel alal.
Ülikooli kui õppeasutuse kõrval on meie üliõpilase tugevaks mõjustajaks tema seltskondlik intiimelu. Selles osas kui väljapoole õpinguid kuuluval alal meie ülikool teatavasti jätab üliõpilase omaette. See nähtus, millega on seotud mitmedki pahed, pole kuidagi meie ülikooli eripärasus, vaid on enam-vähem tavaline kogu Euroopa uueaegseis kõrgemais õppeasutustes. Selle ümberkorraldamine sihiga tõmmata üliõpilast tihedamasse kontakti ülikooliga on mõnedes maades olnud pedagoogilise probleemina korduvalt käsiteldav, esile kutsudes ka vastavasuunalisi katsetusi. Kuid ometi pole see andnud soovitud tagajärgi. Olulisemaks takistuseks on osutunud pea üldiseks kujunenud eripärase üliõpilasliku autonoomiavaimu võidulepääs, iseäranis aga üliõpilaste rohkearvulisus igas üksikus ülikoolis, seega n.-ö. massiline akadeemilise haritlaskonna produtseerimine.
Väljaspool õpinguid omaette jäetud üliõpilaste fähtsamaiks kasvatusasutusteks on meil saanud üliõpilasorganisatsioonid. Nende puhul ongi siis, nagu teame, olnud õige sagedasi ja teravaid sõnavõtte, milledes on neid süüdistatud, et nad ei olevat suutnud küllaldaselt hoolitseda oma liikmete sotsiaalse, rahvalähedust taotleva vaimsuse kasvatuse eest.
Kui me otsustaksime oma üliõpilasorganisatsioonide rahvalähedase mentaliteedi üle nende põhikirjade ja pidulikkude aktuste järgi, võiks meil jääda mulje, nagu oleksid asjad seal enam-vähem korras. Kuid tundes tegelikult neid organisatsioone, eriti aga neis kasvatatud üliõpilast, võime peagi veenduda, et siin aktiivse rahvalähedase mentaliteedi kasvatamise alal pole suudetud saavutada vajalikku. Ja siin ongi meie üliõpilase kasvatuse üks raskemaid ja valusamaid probleeme.
Märgime aga kohe, ei selle väitega meie ei taha kuidagi jagada meie üliõpilasorganisatsioonidele osaks saanud rohkearvulisi etteheiteid. Olen võinud heita pilku, osati lähemat, osati põgusamat, suure hulga üliõpilasorganisatsioonide ellu ja tegevusse ning pean konstateerima, et need on üldiselt asutused, mis täidavad tähtsaid pedagoogilisi funktsioone akadeemilise noorharitlase iseloomu, enesedistsipliini, intellekti, esteetilise meele, töövõisfluse vaimu, organiseerimis- ja esinemisoskuse kasvatuse ning seltskondliku elu tarvete rahuldamise alal. Kuid hoolimata sellest tunnustusest ei saa ometi silmi kinni pigistada rahvälähedase vaimu puuduse suhtes meie üliõpilastes, mil puhul omajagu vastutust langeb ka nende organisatsioonidele.
Kõigepealt on saanud juba üldiselt tuntud tõsiasjaksmeie üliõpilaste nõrk, õige pealiskaudne ja passiivne huvi meie rahvaelu suurpoliitiliste ja ideoloogiliste küsimuste vastu. Enamik üliõpilasorganisatsioone on püüdnud seda apolitismi kõigiti soodustada ja süvendada. Meie ei tee poliitikat! – on saanud paljude juhtlauseks.
Sellist apolitismi meie üliõpilaskonnas on mõnigi kord koguni poliitilistegi inimeste poolt kiidetud. Minu arvates küll täiesti ekslikult. Muidugi ei tule ei ülikooli ega üliõpilaskonda pidada „poliitika tegemise” paigaks. Ja samuti ei tule üliõpilase politiseerimist mõista nii, nagu tähendaks see temas sellise üritlikkuse virgutamist, mis võiks viia tema vastuollu nii ülikooli administratsiooniga kui ka politseivõimudega. Ei, see tähendab esmajoones akadeemilises noorharitlases poliitiliste probleemide suhtes orienteerimisoskuse, teadlikkuse ja otsimisvaimu, seega kõigepealt poliitilise mõtlemise kasvatamist.
Meie ei saa ju küll ülikooli otseste ülesannete hulka arvata poliitilise juhtkonna kasvatamist, kuigi ka siit, akadeemilise aima materi hõlma alt läbikäinute hulgast tuleb nii mõnelgi tulevikus asuda rahvajutu kohale. Aga peaasi on ometi meie tulevase üldise haritlaskonna poliitiline kasvatamine, mille kõigil liikmeil on demokraatlikus riigikorras ülesandeks ja kohustuseks kaasa töötada ja kaasa otsustada meie rahvaelu üldistes päevaküsimustes. Poliitika on rahvaelu kõige aktiivsem ja põnevam tuiksoon. Ja see, kes oma mõtte- ja tundeilmast välja lülitab selle soone, see pöördub kõrvale ka rahvaelu tähtsaimast ringvoolust, seega ka rahvalähedusest.
Teine nähtus, mis meie akadeemilise noorharitlase juures tema rahvast kaugenemise suunas ikka enam ja enam mõjule tõuseb on tema huvide viljenemine ainult oma eriala raamesse. Spetsialiseerumine on uueaegse teaduse ja üldse töö tähtsamaid ja viljastavamaid eeldusi. Selle vastu võidelda oleks donkihhotlik ja tähendaks mingi entsüklopeedilise pealiskaudsuse ja diletantismi propageerimist. Ja ülikooli tähtsaim ülesanne ongi ette valmistada ja kasvatada eriteadlasi vastavail aladel.
Kuid seejuures tuleb ka teadlik olla spetsialiseerumise suures üldohus – tema vaimu ahendavas, käsitöölise mentaliteeti kasvatavas mõjus. Seetõttu tuleb alaliselt valvet pidada, et ta ei kujuneks inimvaimu kapseldavaks arenguteeks.
Selt lähtekohalt üliõpilastele pakutud mitmesugused võimalused n.-ö. vastumürgiks spetsialiseerumise vaimu ahendavale mõjule ei leia tavaliselt küllaldast kasutamist. Kui Tartu ülikoolis mõni aasta tagasi hakati korraldama nn. üldloenguid, „publica”, mis pidi ka üliõpilasperele pakkuma sobivaid võimalusi väljaspool oma kitsamat eriala heita pilku ka teiste teadusväljade tööviljale ja üldisemate elunähtuste ning küsimuste valdkonda, tuli aga need loengud peagi likvideerida – kuulajate puudusel. Samuti on tavaline nähtus, et mitmesugustel teistel üldisemat huvi väärivail ettekannetel, aktustel jne. kohtame eriti vähesel määral just üliõpilasi. Ka isiklikel suhtlemistel tehtud tähelepanekute põhjal on mitmelt poolt märgatud, et meie üliõpilasis on liiga rõhutatult kujunemas spetsi kitsas käsitöölise mentaliteet. Ja mida rohkem edasi, seda enam näib sellise mentaliteedi domineerivus tõusvat. See näib suurenevat rööbiti meie üliõpilaskonna koosseisu noorenemisega. Ahenenud spetsi mentaliteet ei saa aga olla üldist rahvaläheduse vaimu soodustavaks eelduseks.
Kolmas sümptom, mis samuti ei kõnele meie noorharitlase rahvalähedasest kallakust, kuulub tema n.-ö. rahvaga argielulise suhtlemise alale. Märkisime juba eespool, et meie kodud ei suuda enda suhtes juba üliõpilaspõlvele eelneval ajastul meie noorharitlases arendada küllaldast tagasikutsuvat tõmbejõudu. See nähtus süveneb üliõpilaspõlves veelgi. Nii näiteks ei oma meie külast päritolev üliõpilane õpinguist vabal ajal suuremat sisetungi tagasi maale; samuti ka mitte aktiivsemat tahet kohalikes kultuuriüritusis kaasatõmbamiseks.
Ses suhtes näib olevat suur vahe meie ja Soome maaüliõpilase vahel. Helsingi ja Turu kõrgemais õppeasutustes õppivad maanoored on kui rändlinnud, kes esimesel võimalusel ruttavad tagasi oma pesapaikadesse, valmis siin rakendama oma kodude kandel arendatud võimeid ja ei sügava sisevajadusega süvendada ja hingestada kontakti oma kodunurgaga. Ja kui siis lõpuks ülikool selja taga, mõtleb soome noorharitlane enda rakendamisele esijoones oma kodunurgas. Meie noorharitlaskonnas on sellised nähtused märksa hõredamad.
Oma rahvaga kontakti säilitamine ja hingestamine jätkuva suhtlemise teel aga on määratuma tähtsusega noorharitlase sotsiaalses kujunemises. Eesti uueaegse ühiskonna suur õpetaja C. R. Jakobson võib selleski küsimuses olla haaravaks eeskujuks. Ärganud teadlikule rahvuslikule elule, tuli ta oma Peterburi ajastul järjekindlalt suveti kodumaale, ja mitte ainult puhkuseks, vaid et siinsest, tol ajal veel õigegi primitiivsest külaühiskonnast ammutada oma rahvuslikule teotahtele uut hoogu ja värskust. Ja ühelt selliselt kodumaal viibimiselt võis ta teatada oma suurest usust oma rahva tulevikku, mis oli siin lihtsate külakoolmeistrite ja talumeeste keskel „selle aea sees nii kasvanud ja kindlaks läinud, et teda enam keegi ei või maha lõhkuda”. Nii „kindlaks on ta selle lühikese aea sees läinud, et ta mägesid paigast võiks tõsta”. Ja mõni kuu hiljemini võis ta oma väikesest Neeva-äärsest kodust kirjutada Holstresse neist tundmustest, mis tal süvenenud sealsete talumeestest tegelaste keskel viibides: „Kui ma nende peale mõtlen, siis läheb mo süda igakord soojaks.”
Sellist soojust oma rahva vastu ja usku temasse, mis tiivustas C. R. Jakobsoni ka tõesti mägesid paigast tõstma oma okkalisel võitlusteel, ammutab nii varem kui hiljem iga haritlane ühest lõppematust allikast, rahvast endast. Ei tohi ainult unustada teed selle allika juurde, mida tuleb käia nii hea kui halva ilmaga.
Seoses üliõpilasorganisatsioonide ülesannetega meie akadeemilise noorharitlase rahvaläheduse kasvatamise alal vääriks üksikasjalisemat käsitelu ka nende organisatsioonide vahelistes suhetes eriti just viimaseil aastail ikka teravamaks kujunevate „r i n n e t e” küsimus. Siin saame seda riivata ainult möödaminevalt.
Ükski meie akadeemilise haritlaskonna organisatsioonide omavaheliste suhete vähegi tähelepanelik vaatleja ei saa jätta märkamata nende „rinnete” ääretult kahjustavat mõju meie haritlaskonna n.-õ. sotsiaalsel demoraliseerimisel. Kujunenud vahekorrad on ülitugeval määral suunanud meie haritlaskonna mentaliteeti umbsesse telgitagusesse, soodustades selle ärapöördumist rahvaelu suurküsimusilt ja vaimseilt suurvõitlusilt vaimu lamestavasse „kambakraatlikku kildkondsusse”, nagu seda päris õieti on nimetatud.
On ammu ülim aeg sellele ohtlikule kallakule meie haritlaskonna ja kogu ühiskonna elus kõige mõjukamalt vastu hakata ja võidelda. On vähe selle kahjust kõnelemisest, on vähe selle vastu võitlemisest üksikus organisatsioonis või koguni „rinde” ühel poolel. See on meie kõikide ühisküsimus. See nõuab ka objektiivsete eelduste loomist meie riigi haldusaparaadi ümberkujundamise kaudu. Sellele vastuhakule kohustab meid ka eesti akadeemilise haritlase rahvalähedaseks kasvatamise ideaal.
Eespool mainitud kolmanda faasi puhul meie noorharitlase kujunemises, ja nimelt tema ülikoolis õppimisele järgneva ellurakendamise ajastu suhtes tuleks siinkohal kõnesoleva küsimuse seisukohalt riivata ainulf üht põhinähtust. Just sel oma elujärgul meie noorharitlane, kes tavaliselt tuleb kehvast kodust ilma suurema ainelise kaasavarata ja on sunnitud leppima üldiselt õige kitsaste majanduslikkude võimalustega, asetub olukorda, mis haarab teda liiga tugevasti oma maise elustandardi eest hoolitsemisele. Võluvad eeskujud meie tõusiklikust ühiskonnast ja ka põhjendatud mugavuste ning esteetiliste ja seltskondlikkude tarvete rahuldamise vajadusest tõusvad nõudlused tõukavad teda ikka enam ja enam sellesuunalisele teotsemisele. Siin juhtubki siis nii sageli, et selliselt edasirühkiv haritlane kaotab nii oma isiku kui ka senisedki alged oma rahvalähedase mentaliteedi arenguks.
Oleme seega oma lühikeses sõnavõtus püüdnud tabada olulisemaid momente meie ühiskonnaelu ühes suure tähtsusega probleemis – meie akadeemilise haritlaskonna rahvaläheduse küsimuses. Näeme, et see osutub vägagi keerukaks, mitmeti avalduvate sümptoomidega, paljudest arenguastmetest koosnevaks ja rohkearvulistest teguritest mõjustatuks. Igal juhul on see palju komplitseeritum, kui seda on esitanud sel puhul korduvad sõnavõtud.
Rõhutame: haritlase rahvalähedust ei tule mõõta ei pikkus- ega pakendmõõduga, ei üksi selle järgi, kui palju keegi on pidanud populaarteaduslikke kõnesid või kirjutanud ajaleheartikleid, samuti ka mitte ainult selle järgi, mitmes seltsis ta liige on või kui palju ta annetanud vaestele. Ei, vaid seda tuleb käsitella tema üldise elumentaliteedi juhtiva põhitegurina, mis olgu tema mõtete ja tegude suundajaks ja mis võib vilja kanda tuhandetes avaldustes.
Sellisena võttes rahvalähedust, peame kahjuks konstateerima, et meie akadeemilise haritlase areng on siin rõhutatult ohtlikul kallakul. Rahvas ei saa küllaldaselt oma haritlaskonnalt juhtivat ja julgustavat kaastööd. Haritlaskonna enda sotsiaalne, poliitiline ja kultuurilinegi erikaal aina väheneb. Ja ometi on meil ammugi päevselge, et meie rahvusliku ja riikliku edu üks olulisemaid eeldusi on rahva ja haritlaskonna tihe koostöö ning kooselu.
Rahvale lähemale! – See on vana hüüdsõna, kuid ometi mitte kulunud ja iganenud. Aegadest aegadesse peab see jääma kandvamaks nurgakiviks meie haritlaskonna vahekorras rahvaga. Ärgu olgu see üksi paraadide! ja peokõnedes tarvitatavaks kõnekäänuks, vaid püsigu Iangetamatu tähisena meie haritlaste mentaliteedile ja seda organiseeriva vaimuna!
Hans Kruus
Akadeemiast nr. 5/1937