Kultuurpoliitika päevaprobleeme
Hendrik Visnapuu
Iga elav organism vajab kasvamiseks ja elujõulisteks toiminguteks kõikide organite tasakaalu. Kui mõni üksik organ organismis nõrgaks jääb või koguni oma tegevuses lakkab, on kogu organism hädaohus.
Sama bioloogiline seadus maksab teisendatuna ka ühiskondliku organismi kohta. Ka siin maksab tasakaaluseadus.
Nagu käesoleval ajal riigipoliitiliselt otsitakse tasakaalu kõigi loovate tegurite vahel, nõnda ka kultuurpoliitiliselt.
Kultuurpoliitika päevaprobleeme tuleks selle järele vaadelda 1) nende sisu 2) avaldusvormide ja 3) sisu ja vormi tasakaalustamise seisukohalt. Sellest viimasest mõni rida.
Kui nüüd kultuurpoliitika päevaprobleeme oleks — selgitada välja eestluse sisu, luua nimelisi ja vaimseid eeldusi selle sisu kasvamisele ja arengule tema igapalgelises avalduses, siis teisest küljest ei saaks jätta tähelepanemata selle avaldusvorme.
Sisu ja avaldusvormi kooskõlastamise tarbest ongi välja kasvanud mitmed aktsioonid, näit. nimede eestistamine, kodukaunistamine, rahvakunsti elustamine (rahvariiete valmistamine ja kandmine), tarbekunstile, pakenditele, kaubaetikettidele jne. eestilise ilme andmine, kaunite kunstide lähendamine kodumaisele ainele, omapära otsimine kogu kultuuris, sest rahvuslik omapära ilmneb peaasjalikult just erinevas vormis.
Eks ole ju tõesti loogiline järeldus, et kui tunneme end eestlastena, kui tunneme end peremeestena oma pinnal, et me siis üldiselt peame kooskõlastama meie hinges elava eestlustunde ka avaldusvormiga. Oleme eestlased ja kanname ka eesti nime, oleme oma maal peremehed ja kaunistame oma ümbruse ka vastavalt oma sisetundele, anname oma tarbe- ja kaunikunstidele oma ilmingu.
Nagu näeme, ei ole ülalloetletud aktsioonid niisama ajaviiteks käima pandud, vaid neid on ette kirjutanud eesti rahva vaimse kasvamise vajadus, tõeline eluseadus. Kui me seda ei taipa ja kui seda ei tehta, siis ei ole rahva elutuum mitte täiesti terve ja õiges kasvamishoos. Kadaklus tavalises ja vaimses mõttes on haigus organismis.
Hendrik Visnapuu
Haritlasest 1937