Katsekoolid ja kooliuuenduskatsed Poolas
Loomulikult pole jätnud mõjutamata ka uut Poolat kogu maailmas pärast maailmasõda värske jõuga esile puhkenud pingutus kasvatuse ja kooliuuenduse alal.
Ei olda ka siin rahul senise kooliga. Ajakirjandus kubiseb osalt õigustatud kaebustest koolide, kavade ja õpetajaskonna kohta, mis ei aita aga palju kaasa positiivseks asja selgitamiseks. Õpetajaskond seevastu tunneb veel selgemalt ja valusamalt, et kool, millele nad ohverdavad kogu oma võimed ja isegi elu, ei vasta aja ega moodsa pedagoogika nõuetele. Sest vaatamata tähelepanuväärivale tööle, mida tehtud sel alal juba 10 aastat, on veel palju teha, et kool muutuks ka tõeliselt lapse koduks ja töökojaks. Sellest ka tingitud mitmesugused üksikute õpetajate kui ka nende koondiste katsed senist kooli muuta. Need katsed on väärt, et nendega tutvuda nii sise- kui ka välismail. Liigagi tihti jäävad katsed, mis võetud ette üksikuis koolides, tundmatuiks laiemale õpetajate hulgale. Ainult vähesest on seni kõneldud ja kirjutatud pedagoogilises ajakirjanduses. Alles viimasel ajal on märgata paranemist ses suhtes. 1929. a. moodustati haridusministeeriumi juurde eriline osakond, mis jälgib ja registreerib kõike tähelepanuväärivat sise- ja välismaa koolielus. Kutsuti ellu ametlik pedagoogiline ajakiri „Oswiata i Wychowania“ (Haridus ja kasvatus), mis koondab kogutud materjali ja teeb ta kättesaadavaks õpetajaskonnale.
On tõsiasi, et nii maa- kui linnakoolides ontöötatud väga palju, vaatamata väga raskeile tingimustele. Alljärgnev pole veel kaugeltki kõik, mis tehtud sel alal.
Kui kõnelda kooli uuenduskatseist Poolas, ei tohi unustada, et koolid olid korraldatud erisuguselt Vene, Saksa ja Austriale kuuluvais maaosades ja nii väliseks kui ka sisemiseks ühtlustamiseks kulus hulk aastaid. Nii võis õieti kooli uuendustöö alata vaid >—1 aastat tagasi.
Ametasutised suhtusid uuenduskatseisse osalt äraootavalt, osalt nõudvalt. Poola koolivalitsus on arvamusel, et vabade õppekavade alusel võiks töötada eriti soodsail tingimustel, kõigepealt oleneb see õpetajaskonna vastavast ettevalmistusest ja koolide tasapinnast. Kus aga need eeltingimused olemas, alustavad kooliametkonnad ise katseid, olles ise initsiaatorid. Nii on teostatud mitmes keskkoolis ja õpetajateseminaris dalton-plaan; väikesemas ulatuses ka mõnes rahvakoolis. Kuid peatähtsus on selles erakoolidel (797 keskkoolist on ainult 270 riigikooli, 524 kooli on erakoolid). Kuid on vähe neid koole, kes suudavad ja tahavad kasutada oma tegevusvabadust, olgugi et mõned neist jõudnud vajalikule tasapinnale ja omavad edasiarenemiseks küllaltki soodsaid tingimusi.
Muidugi on katsed sel alal mõjutatud tugevasti välismaa pedagoogilistest vooludest. Ajale, mil suhtuti kriitikata asjale ja tiheda kontakti tõttu välismaa pedagoogikaga tarvitati välismaa eeskujusid, järgnes nüüd valitsev tendents luua niiöelda natsionaalne kasvatussüsteem, mille aluseks oleksid praegusaja pedagoogika suured ideed.
Neist ideist Poolas on mõjutanud Maria Montessori mõtted lasteaia tööd, decroly-süsteem ja dalton-plaan leidnud teostamist rahva- ning keskkooli õppetöös, Kerschensteiner’i ideed kodanikuõpetuse ning tööõpetuse õpetamise alal ja „self government’i“ ideed noorsoo ühiskondlikus kasvatuses. Moodne pedagoogiline psühholoogia on löönud läbi koolides kõikjal ja õpetajaskonna ning lastevanemate koostöö viib need kaks kasvatuslikku faktorit ikka lähemale teineteisele, millega saavutatud paljugi kasulikku noorsoole. Tänu sellele koostööle tekib igal suvel suurel arvul maapuhkekodusid koolilastele, mille kasvatuslik väärtus on väga suur. 1929. a. suvel oli neis kodudes 124 347 õpilast.
Vaatleme lähemalt katsetöid koolides. Esijoones väärivad tähelepanu koolid, mis töötavad teisendatud parkhurst – dalton – süsteemi järgi, seda nii kesk- kui rahvakoolid.
Huvitav katsekool sõna tõsises mõttes on erakool „Dworek Cisowy“ (Jugapuu õu) Gromowce’s Czorstyn’i juures suurepärastes Pieniny mägedes (idapool Tatra mägesid). Selles koolis on umbes 30 last 41—14 a. vanuses, keda kasvatatakse isetegevuse, differentseerumise ja individualiseerumise, samuti rühmatööde põhimõttel. Õpilased aitavad kaasa majapidamistöös, põllul ja aias, tegelevad spordiga. Kooli toetavad nii Poola kui ka välismaa teedrajavad organisatsioonid.
Palju raskemais tingimustes töötab asutis „Dom Dziecka“ (Lapse maja) Varssavis proua Lozinska’ juhatusel, kes on proua Parkhursti õpilane. Siin on teostatud dalton-plaan järjekindlalt. Sama süsteemi järgi töötab Chelnris riikliku naisõpetajate seminari harjutuskool. Ka püüavad mõned teised nii linna- kui maakoolid dalton-plaani kas osaliselt või täielikult läbi viies arendada lapse individuaalseid võimeid ja iseseisvust. Dalton-plaan on enamalt jaolt muudetud nii, et nii individuaal- kui ka rühmatöö kõrval töötatakse ka terve klassina. Rahvakoolides harjutatakse igal pool iseseisvalt töötama arvutamises, joonistuses ja tööõpetuses. Teises ja kolmandas rahvakooli klassis antakse lastele nädalatöid, peaasjalikult emakeeles ja arvutamises, kolmandas peale selle veel maateaduses, ajaloos ja loodusloos. Iga nädala järele kontrollib õpetaja õpilasi, vaatab ja parandab nende kirjalikke töid. Õpetaja, kelle ülesandeks on õpilasi vähehaaval juhtida täieliku iseseisvuseni nii töö algatuses kui ka teostamises, annab juhatusi töö alul ja samuti selle kestel.
Suurejoonelistele katsetöödele asunud keskkoolidest nimetame kõigepealt kahte: ülalnimetatud Chelm’i riiklikku naisõpetajate seminari (pr. J. Mladovska) ja riigi „Lütseumi“ Krzemieiec’is (Poola idapoolses osas, Wolhynie’s). Mõlemad töötavad juba kolm aastat teisendatud dalton-plaani järgi, kusjuures nad ettevaatlikult, aga järjekindlalt ja iseseisvalt arvestavad spetsiifilisi vajadusi ja vahekordi. Mõlemas asutuses on näha, et organiseerimisel dalton-plaani kohaselt on suured paremused õpilaste iseseisvalt mõtlema arendamisel, täpses töös ja endale võetud kohustuste täitmises. Nende koolide eeskujule järgnesid viimasel kooliaastal mitmed õpetajateseminarid, gümnaasiumid ja õpetajate kursused, ning näib, et see õppeviis on võitnud kindla seisukoha Poola koolielus.
Ka decroly-süsteenn katsetatakse mõnes koolis, näiteks Jan Kanty nimelises rahvakoolis Krakovis. Siin koondatakse pearõhk tegelikult läbielatu ja selle mõistmise ning kasutamise tihedaks sidumiseks. Õppesihiga jalutuskäigud, sellele järgnev vaadatu, kuuldu — ühesõnaga läbielatu jutustamine, plastiline väljendus tööõppuses või joonistamises, õppematerjali koondamine läbielatu kui keskpunkti ümber — need on selle õppemeetodi tunnused.
Aine ja aja keskenduspõhimõtet arendatakse ühes edumeelses keskkoolis Lodzis. Seal määratakse semestriks või õppeaastaks üksikud ainegrupid keskpunktiks, mille ümber koonduvad siis teised ained. Päeva jooksul käsitellakse ainult kaht ainet, VI klassist (ülemsekundast) peale spetsialiseerutakse üksikuis ainegruppides. Keskendusõppeviisi tulemuseks oli noorte tunduva aktiivsuse, õppe- ja tööhuvi tõus. See võimaldas osalist numbrisüsteemi kaotamist, lähendas sisemiselt õpilasi ja õpetajaid tõelikkusele ja otsekohesusele rajatud ühiseks tervikuks.
Üks Lublini rahvakool katsetab ainete keskendusega loodusloolistes distsipliinides ja õppeviisi painduvamaks muutmisega vastavalt õpilaste kalduvustele. See viib juba paratamatult kindla, tardunud õppekava kaotamisele ja vabale õppekavale.
Koolikasvatuses ettevõetud katseid iseloomustab ühiskondlik põhimõte. Näitena võiks tuua Varssavi linna katserahvakooli nr. 120. kava. Esimeses klassis näidatakse ja selgitatakse lastele inimeste ja loomade töid, teises inimeste vastastikust olenevust ja vastastikuse abi vajadust, järgnevates klassides (III—V) viiakse need ideed läbi konkreetsemalt ühenduses oma riigi, rahva ja inimsooga. Kahes kõrgemas (VI—VII) rahvakooli klassis näidatakse noortele, kui suured kultuursed väärtused sünnivad rahvaste intellektuaalsest koostööst.
Selles koolitöös tarvitatavad meetodid põhinevad õpilaste iseseisvusel, kooli organiseerimisel ühiskondlikul alusel ja koostööl väljaspool kooli asuvate sotsiaalse abi organisatsioonidega.
Ühiskondlik põhimõte on samuti maksev ka Varssavi perekondlikus kasvatusasutises ,,Nasz Dom“ (Meie maja). Asutist peab ülal ühing ja juhib pr. M. Falska, tuntud ja omapärase pedagoogi Dr. Janusz Korczak’i) kaasabil. Asutuses on eelkooliealised lapsed, rahva-, kesk- ja kutsekoolide õpilased. Kõik kokku moodustavad mingi perekonnataolise ühiskonna, kus igal lapsel on oma kohustused ja õigused. Suurema osa tööst teevad selles asutuses õpilased, kel on täielik omavalitsus. Tähtsaim eetilise kasvatuse abinõu on lastekohus, mis arutab liikmete tüliküsimusi ja trahvib ühiskonnale kahju tekitanuid. Mõistagi töötab õpetajate kolleegium täielikus kooskõlas õpilaskonna juhatusega.
Kerschensteiner’i töökooli põhimõtteid kasutab „Linna Töökool“ Lodzis. Käsitööd ja tööõpetust tarvitatakse siin väljendusvõimalusena igal alal ja kõrgemais klassides muutub tööõpetus iseseisvaks aineks, mida õpetatakse eeskujulikult sisseseatud töökodades. Kava on ehitatud keskenduspõhimõttele; I—III klassis ained grupeeruvad koduloo ümber, kõrgemais klassides on kolm ainetegruppi: humanitaarne, füüsika-matemaatiline ja maateadus-loodusteaduslik. Kõigil neil gruppidel on oma laboratooriumid, kus kasvatatakse lapsi õpetajate juhatusel iseseisvale tööle. Töötatakse gruppidena, igas grupis 4—5 õpilast. Grupijuhid vastutavad töösaavutuste ja korra eest oma grupis. Sotsiaalseid kalduvusi arendatakse kooliorganisatsioonides (teaduslikud töö- ringid, kooli hoiukassa, teerajajate grupp, spordiklubi jne.).
Jääb veel üle öelda mõni sõna moodsa pedagoogilise psühholoogia praktilisest kasutamisest Poola kooles. Viimaseil aastail juhib Poola koolivalitsus suuremat tähelepanu nii õpetajaskonna psühholoogilisele arenemisprobleemile kui ka praktilistele katsetele sel alal. Õpetajaskonna huvi on äratatud ja see väljendub terves reas suuremates ja vähemates töödes, mis käsitavad õpilase intelligentsi uurimise ja andekuse differentseerumise küsimusi. Binettermani testmeetodid on Poolas tuntud juba aastaid ja on mitmel korral nendega katsetatud. Suuri teeneid testmeetodite uurimisel on praegu juba surnud suurel poola psühholoogil J. W. David’il, kes leiutas oma meetodi (pilditestid) ja katsetas sellega. Tema õpilased, näit. Aniela Szycorna, jätkavad tema uurimusi ja praktilisi katsetöid. Suurim mõju sel alal oli kahe aasta eest surnud kuulsal teadlasel pr. Josefa Joteyko’1, kes pärast kauaaegset tööd Belgias ja Prantsusmaal pöördus tagasi Poolasse pärast maailmasõja lõppu ja tegeles siin intensiivselt pedagoogilise psühholoogia alal.
Praktiliselt võeti testid tarvitusele viimaseil aastail mõnes suurlinna koolis, kõige enne Varssavi erikoolis ebanormaalseile lastele, kus hoolealustega katsetati pr. M. Grzegorzewski, juhatusel. Neid katseid kasutatakse ka mõnes kutsekoolis ja kutsevaliku nõuandebüroos, samuti mõnes keskkoolis ja õpetajateseminaris vastuvõtueksameil koos tavaliste kirjalike ja suuliste eksamitega. Koolipsühholooge on veel vähe. 1926. a. kutsuti ametisse Varssavi rahvakoolide juurde koolipsühholoog pr. M. Kaczynska. Tema aruande järgi uuriti 1927. a. 200 eelkooliealise lapse võimeid psühholoogiliste katsete varal, et koostada vastavaid teste põhikooli astumiseks. Aastal 1928 tehti niisuguseid katseid 625 Varssavi rahvakooli poisi ja tüdrukuga. Saadud tulemusi arvestati õpilaste klassifitseerimisel vastavais koolides. 1929. a. allusid katseile juba 4000 last, kes jagati intelligentsusgruppidesse. Lõppeks uuriti 6000 esimese kolme põhikooli klassi õpilase intelligentsi ja teadmusi, mille najal tehti kindlaks, et õppekavad on vähesobivad laste intelligentsi tasemele. Need ja mõned teised uurimused ja katsed tõestavad moodsa testide meetodi tähtsust andekuse määramisel, samuti õppekavade „psühhologiseerimisel“ ja nõuavad õpetajaskonnalt erilist huvi koolipsühholoogia vastu.
Freud’i psühhoanalüüs pole suutnud sügavamalt huvitada Poola õpetajaskonda. Adleri individuaalpsühholoogia on suutnud võita suuremat poolehoidu ja sõpru. Õpetajaskonnas on paljud, kes püüavad suhtuda õpilasele moodsa individuaalpsühholoogia seisukohalt. Üks gümnaasium Varssavis (direktor A. Rondthaler) katsub viia tervet kasvatussüsteemi Adleri teooria alusele ja asutas individuaalpsühholoogilise nõuandepunkti lastevanemaile ja noorsoole.
Huvitav osa katsetöös on ka paljude õpetajate igapäevasel väikesemaulatuslikul tööl. Nii mõnigi kannab oma kivikese praegusaja suurele kasvatuse ja õpetuse ülesehitamisele. Teda sagedasti ei nähta, ei tunnustata, vaid vastupidi — tihtigi kritiseeritakse teda armutult ja takistatakse tema tööd. Kooliuuendus Poolas, nagu kõikjal, on aga võimalik ainult kogu õpetajaskonna koostööl. Katsed, mis korraldatakse üheklassilistes maakoolides, on sama tähtsad kui suurlinna komplitseeritud laboratooriumis toimitavad katsed. Nii üks kui teine on sammuks teel lähemale paremale ja õilsamale inimesele.
Michael Friedländer
Kasvatusest nr. 2/1931