Rousseau
Jean Jacques Rousseau oli Voltaire’i kaasaegne. Nad surid ühel aastal: 1778. Kuid vaimselt kuulus Rousseau teise põlve. Ta algatas voolu, mille mõju järelmaailmas jäi võistlema valgustusaja ratsionalismiga ja mõjutas ligikaudu sama sügavalt kui eelmine niihästi Prantsusmaa kui Euroopa vaimset arengut. Rousseau oli sama leppimatu vana korra ja vaimu vastane kui Voltaire. Ta nägi samuti oma aja ühiskondliku olukorra ebaõiglust ja püsimatust, ka tema tahtis seda parandada, kuid ta eitas niihästi Voltaire’i meetodit kui ta ideaali. Vargustusliikumine, mida esindas Voltaire, nägi lõppsihti hariduses ja lootis selle kaudu kõrvaldada kõik pahed: ebausu ja ülekohtu. Valgustatud valitsejad pidid teostama reformid, mis oleksid rahvale võimaldanud õiglase elujärje ja kõrge hariduse. Haritud rahvas oleks lõpuks osanud kõrvaldada lõplikult kõik väärnähtused, määrates oma kooselu mõistuse selgete käskude järgi. Arukalt valitsetud rahvale, kes jaguneb aruka korra järgi klassidesse, mille vastuolud kõigile kättesaadav haridus oleks tasandanud, tuli anda paras määr vabadusi ja selge, mõistusepärane õiglus — nagu Inglismaal. See Voltaire’i ideaal on jäänud meie päevini vabameelse liikumise aluseks ja kajastub kõigi tõsiselt demokraatlikkude parteide kavades.
Rousseau põlgas seda puhtratsionalistlikku õpetust. Ta nägi mõistuses endas, eriti ta kõrgsaavutustes, teaduses ja kunstis, inimlike pahede juurt ja inimkonna põhivaenlast. Ta väitis, et inimene on loomult hea, kuid (ainult) mõistuse teenistuses oma loomuliku lihtsuse kaotanud seltskond hukutab inimese. Ta ülistas nn. looduslikku olukorda, kus inimesed olid vabad, head ja õnnelikud. Tsivilisatsiooni põhipahet nägi ta inimeste üheõiglusetuses, mis põhineb omandi ebasarnasusel. Mida kõrgemale tsivilisatsioon areneb, seda teravamaks muutuvad need vastuolud rahva eri kihtide vahel, rikkad jäävad ka hariduse ainuomanikeks, materiaalsete erivustega liituvad vaimlised vahed.
Kunst ja teadus on rikaste ebaõiglase külluse kaasnähtused ja see kõik elab masside viletsusest. Kuid ka Rousseau nägi võimatust tagasi pöörata algelise loodusliku olukorra juurde. Selle asemel nõudis ta uut ühiskonnakorda, kus seisuslikud ja varanduslikud vaheseinad oleksid kaotatud. See ühiskond pidi toetuma ka uuele kasvatussüsteemile, mille põhimõtteid Rousseau selgitas oma romaanis „Emile“ (1762). Lapses tuli arendada enne kõike loomulikke omadusi, terveid instinkte ja tunded, hoides temast eemale seltskonnas valitseva „hariduse” hukutavat mõju. Alles siis kui ta isiksus looduselähedases olukorras oli küllalt tugevaks kasvanud, võidi asuda vaimu harimisele. Sugude vahekord pidi muutuma loomulikuks ja avameelseks, perekond ja enne kõike emakohused pidid olema pühad. Niiviisi vabaduses kasvanud, lihtsalt õnnelikud inimesed
Louis XV-nda stiilis sisedekoratsioon XVIII saj.
oleksid moodustanud ka õiglase ühiskonna omavahelise vaba kokkuleppe alusel. Igaüks oleks nõustunud üldsuse heaks ohverdama osa oma individuaalsest tahtest. Ja see ühine kokkulepe, „sotsiaalne kontrakt“, oleks määranud valitsemiskorra ning valitsuse.
Kogu võim võis lähtuda ainult rahvast ja riik pidi olema rahva jaoks, mitte vastupidi nagu seni.
Rousseau kuulub valgustusaega oma terava mõistusliku analüüsiga. Ta oli kõigest erivusest hoolimata oma aja laps. Ilma valgustusaja mõttekoolita oleks ta ühiskonnaarvustus olnud võimatu. Ka ei eitanud ta lõplikult hariduse tähtsust, ta võitles ainult aru ühekülgse ülistuse vastu. Oma kuulsas armastusromaanis „Uus Heloise“ (1761) laskis ta Helo’ise’il arukalt võita oma südame kalduvuse, mis oli vastuolus perekonna huvidega. Tema hariduseprogramm „Emile’is“ tähendas suurt edusammu võrreldes senise ühekülgse raamatuliku ja eluvõõra õpetusviisiga. Ta nõudis ladina autorite tardunud lugemise asemel ka praktiliste teaduste õpetamist ja elavamat ning vabamat pedagoogikat — kõik põhimõtted, mille eest tänapäeva õpetusmeetodid võlgnevad Rousseau’le tänu kogu maailmas.
Rousseau ühiskonnaõpetusele lähevad aga tagasi ka uueaegse sotsialismi ja kommunismi põhimõtted. Nad sisalduvad selles väites, et kõige ebaõigluse ja pahe juur on eraomanduses ja et kasvatuse teel saab luua uue inimkonna, kes ise endale kindlustab õiglase ühiskonnakorra. Nõudes, et kogu riigivõim peab tulema rahvast endast, sisalduvad hilisemad üldise valimisõiguse ja demokraatliku rahvariigi ideed. Nii täiendas Rousseau oluliselt valgustusaja ühiskondlikku mõtet, jättes pärandi, mille ulatus ja mõju polnud vähem Voltaire’i ja Montesquieu omast.
Kuid mõistuslikes teooriais avaldus ainult osa Rousseau’d. Veelgi suurem oli ta tundeline mõju, mis kajastus juba ta kaasajal. Rousseau oli enne kõike tundeinimene. Ta heitlik elukäik, mida ta on pihtinud oma kuulsais „Konfessioonides”, oli täis joobumisi armastusest, sõprusest, loodusest. Ta oli ise temperamendilt keset kunstlikku seltskonda see vaba looduseinimene, kelle õigusi ta kaitses oma teostes. Pole tähenduseta, et ta oma vaateidki avaldas enamasti romaanides. Ta oli poeet, kes oma mõtteile andis tundelise jõu. Ja sellega oli ta kaine valgustusaja ürgvaenlane.
Rousseau on selle tundelise reaktsiooni juht, mis tõusis XVIII sajandi lõpul senise mõistuse ainuvalitsuse vastu. Rousseau’ga murdub esimest korda päevavalgele jälle see osa prantsuse rahva hingest, mis oli võõras antiikpärandile. Rousseau määratus tundejõus, tema lürismis, luules ja musikaalsuses on ta suurim jõud ja see seletab ka tema edu kaasajal. Salongide vaimukas seltskond oli sisemiselt kokku kuivanud, ta vaim, ta skepsis olid muutunud talle endale igavaks — oldi blaseerunud ja tüdinud. Seepärast leidsid Rousseau mõtted koguni oma aja aadliseltskonnas vaimustatud pooldajaid. Seltskond võttis nad kohe omaks, et neid omal viisil teostada.
Sai heaks tooniks „loomulik“ olla. Daamid imetasid oma lapsi ise (meelsasti seltskonnas ja ooperis), rõivastus muutus lihtsamaks, kanti puuvillaseid riideid siidi asemel, klassikaliselt korrapäraste iluaedade asemele loodi nn. „inglise“ aedu, mis olid ebasümmeetrilised, just kui looduse loodud. Selle aristokraatliku loomulikkusemängu sümboliks võib pidada Marie-Antoinette’i „küla“ Trianoni pargis Versailles’ kõrval, kus kuninganna mängis piimatüdrukut, kus oli keelatud hoovkondlik tseremoniaal, kus sellisel meeldival kombel arvati teostavat Rousseau nõudeid.
Rousseau avastas esimesena „metsiku looduse“, mäestike, metsade, vete majesteetluse, õhu ja kauge silmapiiri tundeväärtuse, terve looduse võimsuse. Selles templis mõtles ta oma uuestisündinud inimkonna unelmat. Seltskond tegi aga sellest karjasemängusid ja kunstlikke külasid. Tema tunde jõust ja tulisest igatsusest sai sentimentalism, kahvatu härdus ja teeseldud lihtsameelsus.
Oma tõelised järglased aga leidis Rousseau alles hiljem. Oma lürismi (isikupärase tundluse), oma looduseaustuse ja puhta eluõnne igatsusega sai Rousseau romantilise voolu esiisaks. Kõik hilisemad Timgejõule apelleerivad voolud on sisaldunud juba Rousseau’s: Tolstoi radikaalne kõlbluseõpetus, saksa hiljutine ekspressionism, kõik tundelised liikumised idealistlikust noorsooliikumisest kuni lõunamere saarte ihalemiseni.
Otsene mõju, mida ta avaldas näit. Schillerile („Röövlid“) ja Goethele („Wertheri kannatused”) kahvatub selle suure üldmõju kõrval, mida ta veel kaua ja osalt praegugi avaldab kogu Euroopale. Ja mitte asjata ei alga praegused antidemokraadid, „uusklassikud“ jt., oma rünnakut just Rousseau kriitikaga.
Juba oma eluajal mõjutas ta kodanlust ja lihtrahvast enam kui suurseltskonda, kes jäi talle sisemiselt kaugeks. Ta sai vaeste ja tagakiusatute apostliks ja revolutsiooni puhkemises etendas temalt päritud entusiasm kindlasti suurt osa. Suure Prantsuse Revolutsiooni tuline usk inimlusse ja tahe inimkonda õnnestada on Rousseau usk ja tahe. Kuid Rousseau vaim juhtis ka terroriaegseid metsikuid tapatalguid. See oli mõistuse kontrolli alt vallandunud tundemäratsuse tulemus. Revolutsioon algas Voltaire’i vaimus, kuid pöördus ikka enam Rousseau jälgedesse. Robespierre, üks revolutsiooni juhtidest, oli tuline Rousseau austaja. Kuid ta esindas äärmuslikult ainult üht poolt Rousseau pärandis.
Voltaire ja Rousseau oma loomingu ja selle mõjuga on pärast gootikat olnud Prantsusmaa hiilgavamad suurnimed ja nende vabadusaated selle maa uus võrratu kink kogu maailmale.
Aleksander Aspel
Teosest „Prantsusmaa ja Euroopa”, 1935