Kunstivoolude tekkimine
Et kunstilise loominguga tihedas seoses käib kunstivoolude tekkimine, siis tuleb kunstiloomingu vaatlusel peatuda ka selle juures. Pealegi on kunstivoolude küsimus kunstilise eluala tundmaõppimisel üks tähtsamaid, sest iga looming kuulub mingisuguse kõrgema kategooria alla. Ühes sellega loomulikult ka kunstnik. Kui aga kunstnik on nii omapärane, et teda ei saa asetada ühegi oleva kunstivoolu raamidesse, siis ta kaldub saama mõne uue voolu asutajaks, sest iga tähelepandav teos leiab järeleaimajaid, iga uus ja ülev idee sõdureid, kes on valmis tema eest võitlusse astuma. Käesolevas heidame pilgu küsimustele, millised jooned kunstnikus suruvad ta mõnesse voolu ja kus seisavad uute kunstivoolude tekkimise võimalused.
Et iga kunstilooming juurdub ühtedest ja samadest kunstiloomingu motiividest, mida me ülalpool jagasime üldkunstilisteks, individuaalseteks ja transpersonaalseteks, siis on selge, et kunstivoolude tekkimise põhjusi tuleb otsida nende motiivide erilisest omavahelisest esinemisviisist kunstiloomingu juures.
A. Kunstivoolude tekkimine üldkunstiliste kunstiloomingu motiivide alusel.
Eeskätt vaatleme, mis osa on kunstivoolude tekkimises üldkunstilistel motiividel — elamus-, väljendus- ja kujundusvõimel. Et seda mõista, vaatleme, millises suhtumuses omavahel on need motiivid kunstiloomingus üldse.
Lihtne skeem on muidugi see: et midagi luua, peab olema mingi elamus; see peab leidma kohase väljenduse ja väljendus peab saama kujundatud, teatavate kunstiliste vahenditega, jääva teosena.
Tungides kunstilisse loomingusse sügavamale näeme, et need motiivid, olgugi paratamatud iga kunstiloomingu juures, suhtuvad omavahel teataval määral vaenulikult ja osalt koguni diametraalselt vastupidiselt.
Hakates sisemiselt nähtut ja läbielatut kunstiteosena kujundama põrkab kunstnik otsekohe mitme takistuse vastu. Kõigepealt kitsendab tema elamuste väljendust asjaolu, et tuleb töötada ühe teatava kunsti vahenditega. Üheski kunstis pole võimalik väljendada kõike. Näiteks kujutavas kunstis pole võimalik väljendada sündmuste järgnevust, mis on võimalik luules. Viimases, võrreldes helikunstiga, on jälle takistatud vahenditu tundemõju. Muusikas, võrreldes luulega, pole võimalik edasi anda kindlaid ja selgeid fantaasiakujutlusi, mõtteid.
Seega on igal kunstil selles, mida ta suudab väljendada, teatavad piirid. Järelikult: mida kindlamini kunstnik peab kinni teatava kunsti esituspiiridest, seda enam peab ta kitsendama oma väljenduspüüdu, seda enam väljendusvõimalusi jääb talle keelatuks.
1. Kunstivoolud väljendusmotiivi rõhutamisest.
a) Futurism. Esitatust on esialgu küllalt, et mõista ühe uue kunstivoolu, futurismi tekkimist. Siin astuti väljenduse avardamise mõttes üle teatavate kunstide senistest esituspiiridest. Näiteks, kujutavas kunstis hakati taotlema kaasaegse elu liikumise fikseerimist, sündmuste järgnevust. Futuristid ütlesid, et seni on maalinguis kujutatud püsivaid asju. Nüüd on aeg ka liikumist maalida. Kõik liigub ju. Liikumine aga lõhub aine. Hobusel, kes jookseb, pole 4 jalga, vaid 20. Ja nii lubati endal maalida kõrvuti teatud protsessi kaks, kolm isesugust situatsiooni. Esitati vormide ja joonte rütmilist kordumist, läbilõikeid, värvide kirevust jne. Kuidas sellele väljenduse avardamisele toodi ohvriks vastava kunsti esitamisseadused, mis tuginevad optilistele seadustele, näeme pildil nr. 2. Ükskõik kui suure abstraktsiooniga sellesse süveneda, ikka saame mulje, nagu oleks tegemist mingisuguse „kuupealse“ maastikuga, kus valitsevad isesugused füüsilised seadused. Suits koosneb seal mingisugustest rasketest kehakestest, mis siiski võivad seista aurikukorstna kohal. Ainult sild ja paat tuletavad meelde maapealseid. Seejuures on pilt sellest kunstivoolust üks paremaid ja selgemaid. Vististi on kunstnikud nüüd isegi saanud aru, et nii vabaks ei saa maali alal muutuda, sest viimasel ajal on selles „väljenduse avardamises” uuesti tõmbutud tagasi. Meumann ütleb futuristide kohta väga teravalt, et neid tuleb asetada laste ja metslaste kõrvale, sest nende juures leiame seda, et ühele ja samale pinnale maalitakse ühe ja sama protsessi mitu isesugust staadiumi.
Meil viljeles futuristlikku kunsti A. V a b b e.
Sama väljenduse avardamist taotles futurism ka kirjanduses. Ka siin, nagu igas kunstiharus, sai hüüdsõnaks: hävitada kõik mineviku pärimused, millised seni surusid väljenduse teatavaisse raamesse. Tegelikult avaldus see selles, et nüüd mõte üteldi välja kas ilma igasuguse pidurita või sihiti teadlikult sinnapoole, et ütelda nii ja seda, kuidas ja mida keegi enne pole tihanud teha ega ütelda. Sündis suure žestiga, jõhker luule. Sündis palju teoseid esteetilise valikumeeleta, kriitilise tundeta.
Väljenduse tehnilise külje „köidikutest vabastamisel” peeti võimalikuks minna niikaugele, et kirjanduslikuks väljenduseks peeti tarvilikuks abiks võtta matemaatika ja muusika sümboleid. Kirjavahemärke ei peetud tarvilikuks jne.
Seda kõike kandis salatamatult hinnatav mõte: väljendada tänapäeva elu tema masinakultuuri ja kiiruse olemuses. On selge, et selline ühekülgne väljenduse valitsevaks tõstmine, teisi kunstiloomingu motiive tähele panemata, pidi paratamatult varisema kokku, sest selle tagajärjel sündis liiga sügav arusaadamatuse kuristik avaldaja ja vastuvõtja vahel.
Järgnegu futurismi kohta üks tüüpilisem näide meie kirjandusest:
„Kii… kii… kiii! Kippee ri-rindari kippe Ko sütt-amm arm Sütt-amm arm Mo sütt-amm sütiskelle Aaa ! —“Futuristliku kunsti eestvõtja on itaallane Marinetti. Meie kirjanikest olid futuristidest mõjutatud A. Kivikas („Lendavad sead”, „Mina“), H. Visnapuu („Vaarao tütar” [„Hõbedased kuljused”]), E. Hiir („Ohverdet konn”).
b) Sümbolism. Teist teed väljenduse avardamises lähevad sümbolistid. Sümboliteks kutsutakse kunstis kõiki selliseid vorme, mis peavad väljendama kõike muud kui see, mis on nende otsene tähendus.
Selliste vormide tarvitamine on psühholoogiliselt ja tegeliku eluga põhjendatud. Neid leiame oma ümbruses küllaldaselt. Näit. kuninga maabumisel väljendavad lipud ja kahuripaugud mitte seda, mis nad otseselt on, vaid kuninga ülevust, kuulsust ja võimu. Kroon, loorberpärg ja vapp on sümbolid. Religioonid on täis süm-
Nr. 1. N. Triik: Ulguv koer. (Ekspressionistlik koloreeritud tušijoonistis.)
Nr. 2. A. Vabbe: Seine. (Futuristlik akvarelljoonistus.)
Nr. 3. Cl. Monet: Tilk. (Impressionistlik maaling.)
boleid. Ristiusus näit. rist ja tall, leib ja viin jne. Kotkas, lõvi, paabulind ja tuvi väljendavad peale oma tõelise olemuse midagi rohkemat. See pole juhus, et on vähe neid riike, kelle vapis puuduksid kotka- või lõvikujutised.
Ka igapäevase elu keel on täis sümboleid. Armastaja näiteks ütleb oma armsamale: „Sa oled minu elu päike!” Reetlik sõber on „madu“. Paljud tänapäeva inimestest peavad kandma „rasket töökoormat”. Jne.
Mida saavutatakse selliste sümbolitega? Eeskätt seda, et nende kaudu saab kergemini ja lühemalt väljendada peent, sügavat, tundmusliku sisuga mõtet. Kui palju peaks armastaja näit. tarvitama sõnu, kui ta tahaks seda kõike üksikasjaliselt kirjeldada, mis ta on pannud oma lühikesse lausesse. Ning küsitavaks jääks, kas ta üldse seda suudakski.
Edasi, sümboli tarvitamisega saab kauge ligidaseks. Nii tunneme riigivapi ja -lipu ees seistes kogu riigi olemuse ligidust ning aukartust tema ees. Lõpuks saab sümboli abil väljenduseks kõlbmatu kõlblikuks. Seepärast harrastatakse sümboleid eriti seksuaalelu ning erootikat riivavates mõtetes.
Seega on kunstis sümbolite tarvitamine täiesti põhjendatud. Moodsad sümbolistid võtsid nad oma kunstialal edasiantamatute mõtete, aadete, meeleolude jne. väljendamiseks ning väljenduse võimastamiseks laiemalt tarvitusele. Sümboliteks tehti sama kunstiala harilikud vormid seega, et need põhjalikult lihtsustati, skematiseeriti ja anti neile tähendus, mis neil skematiseerimatult puudus. (Lõvid vapil on ka skematiseeritud!)
Kõigile on selge, et sümboolne vorm on siis arusaadav, kui ta liitub objektiga konventsionaalselt. Moodne sümbolism läks selles aga kaugemale, nii et tihti on tarvis suurt peamurdmist, et jõuda selgusele, mida on tahetud kujutada. Seega langeb sümbolism ohtu, et teos ei väljenda enam seda, mida kunstnik on esialgu mõtelnud, vaid midagi muud, või võimaldab mitut moodi tõlgitsemist. Nii satub väljendusmotiiv ka siin, nagu futurismigi juures, vastuollu kujundus- või vormimotiiviga.
Eesti ilukirjanduses leiame kõige enam sümbolistlikke jooni nooreestlaste loomingus. Näit. G. Suitsu luuletuses „Soolaugastel” avaldub sümbolism selles, et luuletusel on kaks erinevat mõtet: üks, mille saame luuletust lugedes sõna tavalise tähenduse järgi, teine, kus sõnadest — sümbolitest — kooritakse välja luuletaja elamus ja mõte.
Sümbolistliku proosa parimaks saavutiseks Loetakse Fr. Tuglase „Popi ja Huhuud”. „Abitus Popis ja kergatslikus ning õelas Huhuus on nähtud kahe vastandliku inimtüübi sümboolset kujutust, kes Isandata ei oska elada ning värisevad oma tundmatu saatuse ees, oskamata seda juhtida. Autor on sellesse sümboolsesse novelli rohkesti suutnud paigutada ka oma hirmu, mis peamiselt väljendub Popi elamustes ja kujutlustes.”
c) Ekspressionism. Intensiivsemat väljendust, nagu futurism ja sümbolism, taotleb ka ekspressionism. Rõhutades iseäranis tugevasti kunstiteostes esitatava aine ja loova kunstniku seesmist olemust, vaimsust ja hingelisi elamusi, sattus ka ekspressionism oma äärmuses ebaühtlastesse vormitaotlustesse ja igasuguste kujunduslike põhimõtete eitamisele. Näiteks maali alal mindi jõulisema värvimulje taotluses niikaugele, et lõpuks maaliti paljaid värviplekke. Esemete vormi rõhutamisel jõuti välja esemete tundmatuseni moonutamiseni. Äärmises vabaduses maaliti punaseid mägesid, rohelist taevast ja siniseid nägusid.
Kui aga kunstiloomingus valitseb äärmine vabadus, kui võib maalida ükskõik kuidas ja mida, kui ainult tähtis on see, et üldse midagi avaldatakse, siis on iga käpard „kunstnik“. Ja äärmine ekspressionism killunes varsti uuteks suundadeks, kus uuesti hakati tunnustama ühtlasemat vormi ja kujunduslikke põhimõtteid (kubism). Nii näeme, kuidas võidukas väljendusmotiiv äärmusse välja jõudes peab uuesti hakkama lubama enda kõrval ruumi vormimotiivile.
Mõõdukamaid ekspressionistlikke jooni võib kunstis igal ajal tähele panna. Sellesse kalduvad kõik suurema individualistliku ilmega kunstnikud. Ekspressionistlikke jooni tunneme kõige kergemini igasugustes liialdustes, võimastamistes. Ses mõttes, kannab näiteks gooti stiilgi ekspressionistlikke jooni (Tallinna Oleviste kiriku torni pikkus).
Ekspressionismi tunnuseid eesti kunstis leiame N. Triigi (vaata pilt nr. 1), E. Viiralti, J. Püttsepa jt. töödes. Kujuritest olgu nimetatud A. Starkopf (tema teoste venitatud vormid).
Kirjanduses esines ekspressionism kujutavate kunstide järelnähtusena maailmasõjale järgnevail aastail. Siht oli ligidane kujutavais kunstides avalduvaga. Püüti kujutada üldinimlikke probleeme, mitte meeltega tajutud isiklikke muljeid, vaid sisemiselt nähtu ja läbielatu tüüpilist. Selle sihi taotlemise loomulikuks tagajärjeks oli loobumine tõelisuse kujutamisest ja looduse järeleaimamisest. Tema sõnastusele oli omane paisutatud jõud ja taltsutamatu paatos ekstaatilise tundeküllusega ja mässuvaimuga. Seda taotleti lühikeste ja nagu raiutud lausetega.
Kõige revolutsioonilisemana esines ekspressionism kirjanduse alal lüürikas ja draamas, kus, ta purustas tavalised vormid. Kuid ka jutustavasse proosasse tõi tai erilise krampliku tiheduse ja ruttava tempo. Selles mõttes ligines ta futurismile, kus mäletatavasti ruttamise, kiiruse allakriipsutamine oli peamiseks jooneks.
Väliskirjandusest olgu ekspressionistliku kirjanduse näidetena nimetatud G. Kaiser’i „Gaas“, E. Tollegi „Mass-inimene“ ja „Masinahävitajad” (lavastatud „Estonias“).
Eesti kirjanduses võib ekspressionistlikke jooni leida näit.
J. Semperi „Maa- ja mereveerseteis rütmides“, H. Visnapuu „Taliharjas“, M. U n d e r i „Verivallas“ ja M. Metsanurga mõnes novellis („Jumalata“ jm.).
* *
*
Heitnud pilgu vaadeldud kunstivooludele, nende peamõtte — intensiivsema väljenduse taotlemise — seisukohalt, näeme, et siin taheti tuua olevate kujundusvahendite ja kunstivormide kõrvale uusi väljendusvorme. Et siin asuti asja juurde väliselt, süvenemata esitatavasse objekti, siis äärmistel juhtudel kannatas selle all esitatav objekt nii tugevasti, et kunstnik pidi ise sõnalise seletusega tulema appi, et seda mõista. Ja sedagi mõnikord tagajärjetult.
Seega see väliselt uute väljendusvahendite otsimine oma äärmuses kaldus andma negatiivseid tulemusi. Tuletame siin nimelt meelde ülalöeldut, et niikaua kui kunstiteos pole leidnud endale esteetiliselt maitsejat, pole teda objektiivselt olemas.
d) Impressionism. Kunstnik aga võib uute väljendusvahendite leidmiseks sammuda veel teist teed, nimelt — süvenedes esitatavasse objekti, kavatsusega objekti üksikasjalisema tundmise, selle süvendatud olbamise teel, niiütelda objekti enda põhjal leida uusi kujundusvahendeid. Sel teel seisab impressionism.
Impressionistid, süvenedes objekti, loodusmuljesse, püüavad tungida kujundusvahenditeni, mida loodus ise pakub. Nad püüavad fikseerida objektidest ja loodusest esimest välismuljet (impressiooni) sellisena, nagu see esineb meeltele vaimse ümbertöötamiseta. Et puhtmeeleliselt tajutud päikesepaisteline maastik pole optilisele tajumusele muud midagi, kui värvi ja valguslappide summa, kus valgustuse heledus sulatab kõik esemete kindlad piirjooned, siis püüab impressionistlik maalikunst kujutada nii ka loodust ning tema objekte. Ühtlane pilt pudeneb kõrvuti paigutatud värvitäpikesteks.
Et esimest kogumuljet võis loodusest saada vaid vahenditu vaatluse põhjal, siis mindigi ateljeest selle leidmiseks „vabasse õhku” — en plain air, mispärast nimetataksegi impressionismi maali alal teiste sõnadega plenärismiks.
„Vabas õhus“ aga nõudis valguse muutlikkus ühtlase värvilise kogumulje saavutamiseks kiiret töötamist. Viimane asjaolu põhjustas impressionistide teostes värske, sageli heleda koloriidi. Kõige selle juures ilmus teoseisse palju õhku. Me isegi nagu näeme seda õhku (Cl. Monet, „Tiik“, pilt nr. 3).
Eestis on impressionistliku kunsti tähtsamad esindajad K. Mägi, P. W. Burman ja V. Ormisson.
Muusikasse tungis impressionism Debussy, R. Straussi, Skrjabin’i jt. läbi. Siin avaldub see pudenenud helides ning dissonantsides, mis harva tõusevad suurteks harmoonilisteks voogudeks.
Kirjanduses avaldub impressionistlik joon selles, et siin sisule vastavalt käsitatakse ka sõnade kõlalist külge. (Tähendab, ka siin avaldub süvenemine kunstivahendisse, materjali.) Ka siin, nagu maaliski, püütakse anda edasi objektidest ja loodusest esimest välismuljet, impressiooni sellisena, nagu see ümbertöötamatult esineb meeltele. Lausete sisu sai pudenevaks, hapraks, suurema kokkuvõtteta. Sama nähtus avaldus ka lavakunstis. Väliseks tunnuseks on siin vaatuse purustamine väga paljudeks väikesteks piltideks.
Eesti luuletajaist on näidanud tugevat kalduvust impressionismi H. Visnapuu. Näit. „Oktoobri õhtu suurlinnas“ („Hõbedased kuljused”) ja „Kevade külas“ (samas kogus). Esimeses püütakse anda välismuljet suurlinnast, teises kevadisest külaelust. Suurlinna muljet püütakse rõhutada kõlataotleva korduva stroofiga „summ udulumm summsumm“, kevadise külaelu muljet maa häältega: „ää — äö müü — möö lii — laa lii — lüü“. (Selles luuletuses on futuristlik kirjavahemärkide puudumine.) Mõlemas laulus on impressionistlik sidemeta piltide rida. Eesti impressionistliku proosa suurmeister on Fr. T u g l a s.
Meil tuntud (eriti „Noor-Eesti“ päevil tutvustatud) väliskirjanikest impressionismi esindajana võiks siinkohal mainida Peter Altenberg’i, saksa impressionistlike meeleolupiltide vaimukat autorit. (Teoseid: „Wie ich es sehe“, „Was der Tag mir zuträgt“, ,,Aus-wahl aus meinen Büchern“.)
Seega oleme lühidalt riivanud tähtsamaid kunstivoolusid, mis baseeruvad väljenduse võimastamisele.
Kuigi võimsama väljenduse taotlemisel käivad äärmistel juhtudel kaasas negatiivsed nähtused (futurism), tuleb seda üldiselt süski hinnata, sest selle peamine põhjus seisab soovis vanadest tardunud vormidest lahti saada, — on seega kindlaks kunsti arenemise ja täienemise tunnuseks. Aga olgu nimetatud, et ainult see on jäänud ja jääb väärtuslikuna püsima, kus ka teisi kunstiloomingu motiive väärikalt tähele pannakse.
* *
*
Jättes kõrvale väljendusmotiiviga seoses olevad kunstivoolud ja meelde tuletades kunstilise ande astmeid näeme, et kõigi nende kunstnike juurde, kel väljendusmotiivi kõrval kujundus- või vormimotiiv ei pääse küllaldaselt maksvusele, kuuluvad kõik diletandid — kunstilise siseeluga inimesed, kel puudub kujundusvõime. Pidades kinni sellest diletandi mõistest peame nii mõnegi oma luuletajaist ja kunstnikest nende hulka arvama. Isegi E. Enno näitab tugevat kalduvust nende poole. Lugedes tema luuletusi tunneme selgesti, et kirjanikul on midagi öelda. Tema siseelus sünnivad suured tundehoovused, aga neile pole suudetud anda vajalikku vormi. On huvitav märkida, et just sellised inimesed kalduvad otsima igasuguseid võimalikke väljendusvahendeid. Enno näit. tarvitas üsna ohtrasti sümbolistlikku mõttekäiku. Kui diletant leiab õige vormi oma siseelu väljenduseks, siis sünnib temast kunstnik, kes isegi võib saada mõne uue kunstivoolu alustajaks. Selliseid mehi olid näiteks impressionismi eelkäija prantslane P. Cezanne ja muusika alal Richard Wagner. Selletaolisi eneseleidmisi aga esineb harva ja suurem osa diletante sureb diletantidena. Kui vorm astub väljenduse ees relatiivselt vähesel määral tagasi, on meil tegemist nn. väljenduskunstnikuga (H. Visnapuu).
2. Kunstivoolud vormimotiivi rõhutamisest.
Senivaadeldud kunstivoolud tekkisid väljendusmotiivi ülekaalukast rõhutamisest.
Teiseks võimaluseks kunstivoolude tekkimises on vormi- ehk kujundusmotiivi rõhutamine.
Moodsetest vooludest on sellele teele asunud kubism, mis astus konstruktiivse vormikindlusega vastu teiste voolude nüanssidetaotlusele ja ebamäärasusele.
Kubism lahutab looduse objektid geomeetrilisteks, kuubilisteks vormideks, millistest kubistide arvates koosnevad kõik nähtavad asjad, ja nad kujutavad kõike, neist vormidest selge seaduspärasusega kinni pidades. Teiste sõnadega, kubistlik maaling kujundatakse lineaarselt teravalt piiriteldud geomeetrilist laadi pindadest, mis pinnaliselt edasi annavad kuubilisi-ruumilisi vorme. See vormikindlus, arhitektooniline ülesehitus, nagu pilt nr. 4 näitab, ei võimalda enam väljendada elamusi, objektides peituvat hingelist külge — siseelu — ja mõjub seepärast külmalt, tardunult. Sellel kujutatud kolm naist on nagu tsemendist valatud. Isegi päike paistab nende juustele täpsalt määratud kohtadele. Esteetilist maitsmist pakuvad siin seaduspäraselt, tasakaalukalt paigutatud vormid, teose arhitektooniliselt ilus konstruktsioon.
Kubistlikku kunstivoolu edustavad Eestis M. Laarman ja H. Olvi. Nooremas eas kaldus sinna ka E. Ole.
Kui siseelu astub vormi eest tagasi relatiivselt vähesel määral, tekib kunstivool, mis tundub väljenduselt külm ja objektiivne. Sellist kunsti kutsutakse valjuks ja seotuks. Näiteid selle kohta pakuvad peale kubismi arhailine kreeka plastika ja bütsantsi maalikunst, kus ka vormide tardunud liikumatus ei anna hingelisele väljendusele vajalikku ruumi. Selle kunstiliigi äärmust näeme vana egiptuse maalikunstis, kus oli ette kirjutatud eriti vali vormide, proportsioonide, liigutuste jne. kaanon.
Et kunstnikult nõutakse laialist leidlikkust, et tema olemus õieti seisnebki korratule korra, elutule elu andmises, siis on sellised kaanonid kunstnikule ülearused ning isegi kahjulikud.
Kasulik mõju on kindlal vormil, traditsioonil, kaanonil aga kunstitööstuses, kui seal tekivad nn. tardunud vormid, sest siin ei saa nõuda igalt sel alal töötajalt silmapaistvat leidlikkust. Traditsioon oli see, mis viis hiilgetipule Idamaade kunstitööstuse. Traditsioon kirjutas ette idamaisele käsitöölisele kindlad põhivormid, jättes lalle sealjuures laialdase vabaduse põhiskeemi oma äranägemise järgi teisendada. Selline vabadus ja seotus on aga rahvast tõusnud kunstniku-käsitöölise andekuse määra juures kõige otstarbekohasem, sest see hoiab ta kindlates piirides. Idamaa kunstitööstuses, hoolimata vormi tardumusest, kannab iga parem ese individuaalse kunstiteose ilmet.
* *
*
Jättes ka kujundus- ehk vormimotiiviga seoses olevad kunstivoolud kõrvale ning selle asemel meelde tuletades kunstilise ande astmeid, olgu nimetatud, et nende kunstnike juurde, kel vormimotiivi kõrval väljendusmotiiv ei pääse maksvusele, kuuluvad kõik t a l e n d i d. Olid ju neil kõik tunnused peale kunstilise siseelu ehk elamusväljendus. Mis puutub talentidesse, siis pääsevad nemad kergemini kunstnike hulka kui diletandid, sest kunstnikud ise kalduvad väga kõrgelt hindama tehnikat. Ja nii me näemegi palju kõigi värsitehnika nõuete kohaselt ilusasti treitud luuletusi, väga ladusasti jutustatud romaane, kõige keerulisemate ja kunstlikumate komponeeri-misvõtetega loodud helitöid ja hästikoolitatud häälega lauljaid, kes ometi jätavad meid külmaks. Et aga selliseid „külma kunsti tegijaid” leidub külluses, siis on siin näited liigsed.
Kui väljendus astub vormi eest tagasi relatiivselt vähesel määral, siis on meil tegemist nn. vormi- ehk kujunduskunstnikuga.
3. Väljendusmotiivi ja vormimotiivi (kujundusmotiivi) tasakaal.
Intensiivsema väljenduse taotlemisel sattus kunst ohtu, langeda vormituse ohvriks. Ümberpöördult, vormimotiivi kõrgele tõstmisele toodi aga jälle ohvriks siseelu, tekkis nn. külm, tardunud kunst. Seega peaks olema ideaalne kombinatsioon, kus kindel ja ilus vorm on täiuslikult ühendatud siseelu väljenduse kõige suurema intensiivsusega, kus need kaks kunstilise loomingu motiivi esinevad lepitatuna kooskõlas.
Seda on taotlenud nn. klassikaline kunst. Kui süveneme sellistesse maalingutesse, nagu ülalmainitud Michelangelo laemaalingud Sixtuse kabelis, või skulptuuridesse, nagu Medicfte hauasambad Firenze Capello Medicis, või muusikasuurmeistrite — Bachi, Haydn’i, Beethoven’i, Mozarfi jt. loomingusse, siis näeme, et siin ei kannata ei siseelu väljendus ega kaunis vorm. Loominguelemendid on siin nii täiuslikud ja tasakaalustatud, et nende mõju kestab edasi tänapäeval ja ka tulevikus.
Tuginedes ülalvaadeldud üldkunstiliste motiivide osale kunstiloomingus peame väitma, et suur (klassikaline) kunst sünnib siis, kui olemuselt üksteisele vaenulikud loomingumotiivid suudetakse lepitada ja täies tõsiduses ja sügavuses läbi viia. See jääb ühtlasi ka iga kunsti hindamise mõõdupuuks, millises kokkukõlas on seal siseelu väljendus ja vorm.
Kunstilise ande astme seisukohalt vastab klassikalisele kunstile geenius.
* *
*
Objektiivselt kogu klassikaliseks nimetatud kunsti vaadeldes näeme, et siin etendab väga suurt osa rahvuslik moment, mis avaldub selles, et üksikute rahvuste andmetel on klassikaliste teoste arv suurem kui nende rahvusvaheline arv. Pealiskaudselt asjale vaadates kinnitab see, et klassikalise kunsti küsimus on iga rahvuse auküsimuseks. Tõeliselt aga peituvad selle juured iga rahvuse hingeelu erinevuse sügavikes. (Üleisikulised [transpersonaalsed] kunstiloomingu motiivid!) Eurooplasele võib paista näit., et hiina ja jaapani kunst küünivad vaevalt kunsti piirideni. Tõelikult aga on ka neil rahvastel oma klassikud.
On täiesti ekslik, kui klassikuteks nimetatakse vaid teiste rahvuste suuri kunstnikke ning passiivselt oodatakse, et võõrad rahvused avastaksid teatava rahvuse klassikalised teosed ja klassikud. Iga rahvus peab ja võib ainult ise leida ja tunda oma kunsti klassikalist joont. Ses mõttes on iga rahvuse kunstiuurijate-esteetikute üheks kõige tähtsamaks ja õilsamaks ülesandeks: süvenedes rahvuse hingeellu luua selle rahvuse klassiku üldpilt, milles oleks fikseeritud selle rahvuse kunsti iseloomujooned ja omapära. Teataval määral peab sellesse üldpilti asetama ka tuleviku värve, millised annaksid mõista selle kõrval, „m i s o n“, ka seda, „m i s peaks olem a“.
Iga suur kunst on ainult rahvuslik kunst. Arvestades seda tõika, et iga rahvus sammub alati oma tähiste suunas ja oma tähtede valguses, millised alluvad teataval määral aegade voolule, on klassikalise kunsti küsimus alati uus küsimus ja mitte kunagi lõplikult lahendatud.
Esimeseks eelduseks, et kunstist suudetaks leida seda, mis seal on klassikaline, on asjaolu, et iga kunstiteose juures mõistetaks õieti näha väljenduse ja vormi tasakaalu. Esteetikale on paljude poolt vaadatud peamiselt seepärast põlglikult, et ta nõudvat väga karmilt ilusat vormi. See on ekslik! Esteetikule on väljendus sama tähtis. Vormi pärast tuleb temal vaid rohkem piikidemurdmist, sest väga palju on neid, kes tunnevad oma peas pakitsemas suuri mõtteid ja rinnas vägevaid tundehoovusi, ent väga vähe on neid, kes sellele suudavad anda vastava kindla kuju, et ka teised sama näeksid ja tunneksid.
B. Individuaalsete kunstiloomingu motiivide osa kunstivoolude tekkimises.
Eelnevas peatükis nägime, kuidas üldkunstilistest motiividest mõne mõjule tõstmine tingis uue kunstivoolu. Nende üldkunstiliste motiivide kandjaks aga on kunstniku individuaalsus. On selge, et iga üldkunstilise motiivi esilekerkimine, uute väljendusvahendite otsimine saab mõjuvaima tõuke siis, kui sellega liitub mingi kunstilise ande tugev ühekülgsus. Kui heita pilku näit. impressionismile, kus on rõhutatud väljendusmotiivi, peame väitma, et selle voolu esilekerkimise sügavam põhjus peitus mõnede maalikunstnike, nagu
Manet, Pissarro jt., ühekülgses individuaalses andes, — kujutada valgust, nimelt heledat valgust nii, nagu see esemeil mängleb, virvendab ja helgib, mis sulatab esemete kindlad kontuurid, nii et need kaovad valguse mängu ja hajuvusse. Seda valguse toimet, mis esineb ainult kindlates välistes tingimustes, hakati kujutama täiesti ühekülgselt ning „virvendav valgus” sai ainuõigeks väljendusvahendiks.
See tungis isegi skulptuuri, kus selle kandjaiks said maalilise andega meistrid (Rodin). Skulptuuris väljendus ta selles, et ümarplastika selgepiirilise vormi kõrvale tekkisid plastiliselt päikesepaistet kujutavad segased kühmud, punsunud vermid, mis näivad võhikule, nagu põeks kujutatavad isikud mõnda hirmsat paistetushaigust.
Nimetatud kunstnikuande tugev ühekülgsus valguse edasiandmises selgitab impressionismi tekkimist. On selge, et vastupidisel korral, kui kunstniku andes pole üldse aset helkjale, virvendavale päikesevalgusele, mis osaltki pehmendaks asjade kontuure, tekib hoopis erilise ilmega kunst. Üks sellise andelaadiga kunstnikke oli F. Hodler. Tema kujudes esinev tugev kontuuri rõhutamine leidis hulga järgijaid, kes läksid selles veel kaugemale. Jõuti välja skemaatiliseks taandatud vormini, mis andis iseloomuliku ilme uue kunstivoolu — ekspressionismi — ühele küljele.
Sama andetüübi mõju eriilmega teoste tekkimisse avaldub ka teistel aladel. Näiteks, kui luuletajaandes on ülekaalus sõna kõlaline külg, siis kaldub luuletaja otsima uusi väljendusvahendeid sel teel, et ta sisu selguse kulul asetab pearõhu luuletuse sõnakõlale. Seejuures ta otsib uusi keelelisi väljendusvahendeid, tihti hoolimata keeleseaduste rikkumisest.
Meie luuletajaist H. Visnapuu omab annet sõna kõlalise külje tajumises. Tarvitades seda annet mõõdukalt, on ta andnud rea luuletusi, milliseid võib asetada meie luule kõrgeimasse klassi. Näit. „Eokene eo-eo” („Jumalaga, Ene!”, lk. 35).
Peale andekuse tüübi avaldab kunstniku individuaalsuses kunstiloomingusse sügavat mõju tema suhtumine ellu, milles ülal eritlesime kahte joont — eitav ja jaatav suhtumine reaale l l u.
Reaalümbrusse ning kunstniku reaalelusse eitaval suhtumisel tekib romantiline kunst, mis põgeneb olevikust, otsib ainet minevikust, irreaalsusest, fantaasiamaailmast — muinasjuttudest, legendidest, kangelaslugudest. Vahel põgeneb mõne seda voolu pooldava kunstniku fantaasia ka usuliste ainete, müstika ja asketismi valdkonda. Eks see ole ju elu eitamine, kui teda ei võeta nii, nagu ta tegelikult olevikus on, kui isoleeritakse end tõsielust, astutakse üles „lumistele kõrgustele” jne.
Elu tõelisusse jaataval suhtumisel tekib realistlik, optimistlik, olevikukunst. Siin kunstnik otsib ja leiab motiive tõsielust. Ta on nii siis elavas kokkupuutes oma aja edasipüüdva kultuuriga ja sotsiaalse eluga. Kui siin kunstniku loomingus tuleb ette elu kujutamine ka tema negatiivsel kujul, temas esinevate negatiivsete nähtustega ja pahedega (naturalism), siis ka selles seisab teatav elujaatamine, sest et ollakse selles elus ja tuntakse huvi tema vastu, ei astuta temast välja olematusse või sellesse, „nagu peaks olema”. Ent ka äärmises naturalismis võib avalduda romantism, kui seal on kujutatud elu kõige räpasemaid mülkaid, mis on samad eluharuldused kui romantika „lumised, säravad kõrgused” või kangelaslood. Selles mõttes on Fr. Tuglasel päris õigus, kui ta, analüüsides Aug. Jakobsoni teoseid, leiab, et viimase juures on meil tõepoolest tegemist romantikuga.
Esitatust ei tule järeldada, nagu jaguneksid kõik kunstnikud kahte leeri — romantikuiks ja olevikukunstnikeks. Oluline selles jaotuses on see, et ka kunsti enda alal võib märgata nende kahe motiivi vastuolu. Iga kunstilooming omab selle kahepaikset iseloomu: 1) ta viib kunstniku tõelisusest eemale sel teel, et kangastab talle kõrgema, intensiivsema tõelisuse, mis sel kujul olemas ainult fantaasias; 2) iga kunstitegevus aitab kaasa tõeliste elamuste ümbertöötamiseks, nende sisemiseks võitmiseks, elu positiivsete väärtuste ülesotsimiseks ja kaunistatud kujul esitamiseks.
Sedamööda, kas kunstniku individuaalsus on elu vastu eitavamal või jaatavamal seisukohal, astub ka kunstis esile üks või teine külg. Põgenemisele tõelisusest vastab romantiline kunst, tõelisuse aktiivsele ümbertöötamisele ja positiivsele kasustamisele — realistlik,olevikukunst.
C. Üleisikuliste (transpersonaalsete) kunstiloomingu motiivide osa kunstivoolude tekkimises. Romantika, realism ja rokokoo.
Kunstiajalugu tema kõige laiemas mõttes silmitsedes näeme, et seal saab eraldada üksikuid ajajärke, millised oma üldilmelt moodustavad teatavad tervikud. See näitab, et kunstnik kui inimene, olgu tema anne ja isiksus kui omapärased tahes, alistub kogu oma olemusega välise keskkonna mõjudele, millesse ta kuulub.
Seda asjaolu on esteetikud täheldanud juba ammu ning siis on püütud ka kogu kunsti seletada ümbruse mõjuga: rassiga, ilmastikuga, kommetega, rahva elutingimustega ja praktiliste tarvidustega.
Loetletud mõjurid tulevad tõesti arvesse iga kunstiloomingu juures. Et nad aga sõltuvad üksteisest ja omavahel ristlevad, kujuneks siinkohal nende üksikasjaline analüüs väga pikaks ja keerukaks.
Selgema pildi neist välistest mõjudest saame, kui viime nad kultuuri mõiste alla ja juhime tähelepanu ühendusele, mis valitseb ühiskonna kultuurilise arengu järkude ja kunstiloomingu vahel.
Et seda ühendust paremini kujutleda, tarvitseb pöörata tähelepanu asjaolule, et algelise ühiskonna primitiivseile elutingimustele vastas ka hingelt primitiivne inimene ning primitiivne kunst. Kõrgelearenenud tehnika, lahedamate eluvõimalustega ja mitmekülgsema eluaktiivsusega uuemaaegsele ühiskonnale vastab ka üldiselt peenenenud inimene ja ka peenem ning komplitseeritum kunst.
Ühiskond omakorda on jagunenud kõigil aegadel eri kihtidesse, mis erinevad omavahel nii elulaadilt kui ka elutundelt. Igal ajajärgul on aga mõned kihid, või üks neist, seisnud teistest kõrgemal. Seda valitseva kihi elutunnet ning maailmavaadet ongi kunst harilikult kajastanud.
Ühel ajajärgul valitseva elutunde kõrval avaldab kunstiloomingusse sügavat mõju muidugi ka rida teisi tegureid. Nimetame neist: 1) religioossed tõekspidamised; 2) pidevalt arenev puhttehniline kunstiline oskus; 3) endisest ajast päritud ja parajasti avastatud kunstilised eeskujud, milledele tuginedes iga kunstnikepõlv harjutab oma silma ja vormitunnet; siia kuulub ka tutvumine võõraste maade kultuuriga — kunstiga; 4) tüdinemine vanadest vormidest ning uute otsimine nende uudsuse pärast; 5) teaduse areng ning tehnilised leiutised. Kõik need nähtused saadavad kultuurilist arengut.
Et nende, nn. üleisikuliste (transpersonaalsete) kunstiloomingu motiivide mõju kunstivoolude tekkimisse saaks selgeks, juhime tähelepanu mõnele kunstivoolule ka sellelt seisukohalt.
a) Romantism. Kui individuaalsete kunstiloomingu motiivide juures näit. romantiline kunst tekkis kunstniku eitavast suhtumisest tõsiellu, siis romantismil üldse kui kunstivoolul on kvaliteedilt sama tõsielust põgenev alus, ainult see on siin laiem ja sügavam, nimelt ühiskondlik, teatav kogu ühiskonna või mõne selle juhtiva osa eitav suhtumine ellu, tõsielu teravuste eest oma fantaasiamaailma põgenemine.
Vaadeldes romantismi õitseaega näeme sel olevat järgmise ühiskondlik-poliitilistest oludest tingitud põhjuse. Prantsusmaa revolutsioonilootustele järgnes XIX s. algul poliitiline reaktsioon, mis tõi hulkadele elust pettumuse. Sellele elust pettumusele aitasid omalt poolt kaasa Napoleoni sõdade hävitavad tulemused. On täiesti selge, et selliste aja vastuolude eest oli kõige lõhutavam põgeneda romantismile üldiselt omasesse elukaugete tunnete, fantaasia, muinasjuttude ja kangelaslugude maailma ning otsida sealt kadunud eluõnne. Näitena võiks siin mõtelda romantilise voolu kirjandusliku juhi Victor Hugo teosele „Pariisi Jumalaema kirik“, selle reaalelust väljaspool olevaile kangelasile ja nende üleloomulikele tundehoovusile.
b) Realism. Vaadeldes realismi, mis järgnes 1850. a. romantismile, näeme ka siin laiema ühiskondlik-kultuurilise põhjuse. Loodusteaduste arenguga kaasaskäivale loodusteaduslikule, asjalikule mõtlemisviisile muutusid võõraks ja tühiseks romantika erutavad eluolukorrad ja haruldased kujud. Praktiliste teaduste kiire arenguga käis kaasas tööstuse areng. Sellest oli ühiskonnas omakorda tingitud väikekodanluse ja tööliskonna esiplaanile astumine. Terve ajajärk sai seega teaduslik-asjaliku, teataval määral argipäevse ilme. Selleilmeline on ka realistliku voolu kunst.
Heites pilgu kunstiajaloos kaugemale tagasi, näit. rokokooajastusse, näeme ka siin, kuidas kunstis päris selgesti peegeldub Louis XIV surmast kuni Louis XV surmani ühiskonnas valitseval kohal oleva kuninga hoovkonna ja aristokraatia ilutsev mänglemine ja muretu elunautlemine.
Seega oleme heitnud põgusa pilgu kunstiloomingu motiividele ja neist tingitud tähtsamaile kunstivooludele. Olgu siin juhitud tähelepanu sellele, et igaüks, kes tahab mõista õieti mõnda kunstivoolu ja seda kirjeldada, peab püüdma tutvuda nimetatud vooluga kõigi loetletud kunstiloomingu motiivide seisukohalt. See on vajalik ka iga üksiku kunstniku ja kunstiteose mõistmiseks.
D. Üldpilk kunstivooludele.
Tutvunud tähtsamate kunstivooludega, peame lõpuks kriipsutama alla, et need ligemal analüüsimisel ei esine puhastena. Mõnede autorite poolt on koguni viimasel ajal märgitud, et kogu kunstis esineb vaid kaks põhivoolu: 1) romantiline, mis elamusväljenduse taotlemisega ja tõsielust põgenemisega on otsiv, vormilõhkuv — uusi voole sünnitav, ja 2) realistlik-klassitsistlik, mis jääb tõsielu otstarbekohaste vormide juurde, tunnustades kunstivormi kindlat raamistikku ja piirates elamusväljendust kindla vormiga. Sellest nähtub, et kogu kunst kannab teataval määral neid jooni, kuidas suhtutakse tõsielusse.
Vaadeldes sellelt seisukohalt kunstivoole, võime näha, kuidas nad kannavad ühiseid jooni ning koonduvad kahe nimetatud pooluse ümber.
Gootika kannab teatavaid romantika jooni selles, et siin valitseb tung üles kõrgustesse, maisest elust välja. Samas on aga gootika ka ekspressionistlik, sest siin näeme päris selgesti väljenduse intensiveerimist ebaharilike vormide abil, — tornide kõrgus, nende teravus ja ebaharilik, põhjendamatu paljus (leegitsev gootika). Mis puutub aga ekspressionismisse, siis väljendub selle voolu romantiline joon eeskätt rikkalikult produtseeritud eksootilistes maastikes ja üleloomulike tunnete väljendamisega kaasas käivais moonutatud, ebaharilikes vormides. (Vt. N. Triigi „Ulguv koer”, pilt 1.) Rokokoos leiame romantilise joone selles, et siin ei esine reaalelu, vaid lilleline ilutsemine otstarbekohatute vormide keskel — tunnetest elamine. Sümbolismis leiame romantilise joone selles, et siin tahetakse rohkem edasi anda, kui seda võimaldavad harilikud vormid. Mõistete ülekandmisega tahetakse fikseerida ka kõige peenemad hinge vibratsioonid. Tegeldakse oma isikuga ja tunnetega, isoleerudes kaasaegsest tõsielust, kaldutakse romantismile omasesse müstikasse jne. (Meil: Enno, Tuglas jt.)
Isiklike muljete kultusega, s. t. oma isiku esiletõstmisega, äärmise individualismiga, kus kajastub kõige subjektiivsem maailmavaade, kannab ka impressionism romantika jooni (tuntud nn, uusromantika nimetuse all; meil nooreestlaste juures).
Futurism oli juba seega romantilise põhjaga, et ta tahtis olla tuleviku- (lad. futurum = tulevik) kunst.
Romantilise kunsti vastas seisab teisel pool, nagu üteldud, realistlik – k1assitsistlik kunst. Kuid seejuures kannavad ligemal analüüsimisel kõik nimet. kahe pooluse ümber koonduvad voolud ka omavahel teatavaid ühiseid jooni. Omapäraseks ühtlaselt mõjuvaks kogutervikuks teatava teose juures muutuvad need voolusugemed kunstniku stiili läbi.
Andres Pärl
“Esteetika. Sissejuhatus kunstiküsimustesse”, 1935